stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na koncert "Premiery światowe" w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.

sty 5

niedziela, g. 16:00, 19:00

bilety 106 - 178 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance
Festiwal Solidarity of Arts

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Łukasz Długosz - flet, międzynarodowy solista

Trąbki:
Otto Sauter - międzynarodowy solista
Marek Zvolanek - 1. trębacz Radiosymphonie Orchestra Prague
Sebastian Gíl - międzynarodowy solista, profesor Conservatorio Superior de Musica de Canarias
Armando Cedillo - międzynarodowy solista

Waltornie:
Luca Benucci - 1. waltornista Maggio Musicale Fiorentino, Opera we Florencji
Alexander Afanasiev - 1. waltornista Mariinsky Theatre w Sankt Petersburgu
David Bonet Piris - 1. waltornista Orchestra Sinfonica de Barcelona
Stefan de Leval Jezierski - waltornista Berliner Philharmoniker
Łukasz Łacny - Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Michał Szczerba - Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Gabriel Czopka - Filharmonia Narodowa w Warszawie
Feliks Gmitruk - Filharmonia Narodowa w Warszawie
Jan Gołębiowski - Dortmunder Philharmoniker
Grzegorz Curyła - Welsh National Opera

Roman Perucki - organy
Johannes Skudlik - pozytyw, międzynarodowy solista

Konrad Mielnik prowadzenie

W programie:

Paweł PUDŁO
War Horns, koncert na dziesięć waltorni PREMIERA ŚWIATOWA


Georg Philipp TELEMANN
Sonata in B-flat major for Trumpet and Organ
Cantabile - Allegro - Grave - Vivace

Arcangelo CORELLI
Sonata in E-flat major for Trumpet and Organ
Preludio - Allegro - Adagio - Vivace - Gavotta

Alfons ALBERTIN (1736-1790)
Sonata in D-major for 2 Organs, 4 Trumpets, 4 French Horns and Timpani

Paweł ŁUKASZEWSKI
ARIOSO na flet i organy PREMIERA ŚWIATOWA


Enjott SCHNEIDER
Prophecy - The Four Horsemen of the Apocalypse PREMIERA ŚWIATOWA


-------

ARIOSO na flet i organy, Paweł Łukaszewski
utwór dedykowany Łukaszowi Długoszowi i Romanowi Peruckiemu

Dzieło inspirowane utworem o tematyce Wielkopostnej Luctus Mariae z roku 2010 tego kompozytora.

Paweł Łukaszewski kompozytor i organizator życia muzycznego, urodzony 19 września 1968 w Częstochowie. Syn Wojciecha Łukaszewskiego. W 1987 ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Częstochowie. Studiował w Akademii Muzycznej: w latach 1987-92 w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla oraz w latach 1991-95 w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego (dyplom z wynikiem celującym). W 1994 ukończył również Studium Menadżerów Kultury przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1996 - dwuletnie Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej (dyplom z oceną celującą). Podczas studiów uczestniczył ponadto w wielu kursach specjalizacyjnych, m.in. w Kursie Muzyki Komputerowej w Warszawie (1992), w Wakacyjnych Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu Dolnym (1992, 1993), Kursie Muzyki Współczesnej w Krakowie (1993) i Kursie Muzycznej Grafiki Komputerowej w Warszawie (1993-95).

Prowadzi aktywną działalność jako organizator życia muzycznego. Od 1995 pełni funkcję Sekretarza Zarządu Stowarzyszenia oraz Dyrektora Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu "Laboratorium Muzyki Współczesnej", od 2000 prezesa Stowarzyszenia Musica Sacra. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Prezydium Rady Akademii Fonograficznej. Zasiada w radach artystycznych wielu festiwali, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie. Bierze udział w pracach jury konkursów kompozytorskich, w tym w Arezzo (Włochy), Moskwie (Rosja), Bukareszcie (Rumunia) oraz w Polsce - w Katowicach, Bydgoszczy, Legnicy, Warszawie, Częstochowie. Od 2002 dyrektor Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra oraz Wydawnictwa Musica Sacra Edition.

Jego utwory wykonywane były na przeszło stu festiwalach w kraju oraz za granicą. Zostały zarejestrowane na ponad siedemdziesięciu polskich i zagranicznych płytach CD, wydanych m.in. przez Hyperion (dwie płyty autorskie), Acte Préalable, Polskie Nagrania Edition, DUX, Musica Sacra Edition, Signum Records. Ok. pięćdziesiąt kompozycji ukazało się drukiem w ChesterNovello, PWM, Edition Ferrimontana, Edizioni Carrara, Lorenz Corporation i Choris Mundi. W ostatnich latach twórczość kompozytorska Łukaszewskiego zyskała uznanie w Wielkiej Brytanii. Jego dzieła są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne z Londynu i Cambridge: The Kings Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Trinity College Choir, Tenebrae, Britten Sinfonia, Polyphony, pod dyrekcją Stephena Laytona.

Łukaszewskiemu wielokrotnie przyznawano stypendia, m.in. Stypendium Urzędu Miasta Częstochowy (1993), Stypendium ZAiKS-u (1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2003), Stypendium Fundacji im. Prof. Bogdana Suchodolskiego w Warszawie (1995), Stypendium Funduszu Promocji Twórczości przy Ministrze Kultury i Sztuki (1996) oraz Stypendium m.st. Warszawy (2010).

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1988 - wyróżnienie na Konkursie Wspólnoty Akademickiej w Krakowie za "Modlitwę" na chór mieszany a cappella (1988), w 1994 - II nagrodę na 2. Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za "Winterreise" oraz wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za "Arrampicata" na orkiestrę (1992), w 1995 - I nagrodę ufundowaną przez "Orfeo" - Fundację Bogusława Kaczyńskiego na Konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie również za "Arrampicata", w 1996 - II nagrodę na 5. Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku za "Recordationes de Christo moriendo" na mezzosopran i orkiestrę kameralną (1996), w 1998 - II nagrodę na 27. Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji za utwór "Crucem tuam adoramus, Domine" z cyklu "Dwóch motetów wielkopostnych" na chór mieszany a cappella (1995), a w 2003 - dwie III nagrody ex aequo na Konkursie Kompozytorskim "Pro Arte" we Wrocławiu. Laureat (pięciokrotnie) nagrody przemysłu fonograficznego "Fryderyk": 1999, 2005, 2006, 2008 i 2011. Ponadto został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za twórczość kompozytorską (1995), Medalem za Zasługi i Nagrodą Kanclerza Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie (1998) oraz Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego (1998), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Nagrodą im. św. Brata Alberta (2006), Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2011), Nagrodą Prymasa Polski (2011).

Od 1996 do 2001 pracował jako asystent w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 2000 uzyskał tytuł naukowy doktora , a w 2006 tytuł doktora habilitowanego w zakresie kompozycji. Od 2010 pracuje na stanowisku profesora naukowo-dydaktycznego warszawskiej uczeni muzycznej. W 2010 przeprowadził serię wykładów we Francji, w Niemczech, Hiszpanii i Norwegii.
W sezonie artystycznym 2011/2012 Paweł Łukaszewski pełni funkcję kompozytora-rezydenta Filharmonii Narodowej.

-----

War Horns, koncert na dziesięć waltorni, Paweł Pudło
Temat: historia - prawda-pamięć-świadomość

Utwór jest hołdem dla ofiar II Wojny Światowej, w roku uroczystych obchodów 70 rocznicy zakończenia tego najbardziej tragicznego w skutkach konfliktu zbrojnego na świecie. Światowa premiera będzie miała miejsce w Gdańsku - w mieście, gdzie 76 lat temu rozpoczął się ten konflikt. W mieście, gdzie narodził się ruch "Solidarność", skąd wiatr zmian dotarł do innych państw.

Pokojowe przesłanie utworu, nietypowy skład instrumentalny, dobór efektów dźwiękowych, nieprzypadkowy skład muzyków zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne zasługuje na rangę muzycznego zjawiska.

Paweł Pudło kompozytor i producent muzyczny. Tworzy autorskie projekty artystyczne oraz komponuje muzykę na specjalne zamówienia. Jego muzyka nadawana była na całym świecie, a filmy i reklamy do których pisał, nadawane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji i Hiszpani. Pudło w swoim dorobku posiada utwory orkiestrowe, ale nie ogranicza się tylko do samych instrumentów klasycznych - łączy muzykę symfoniczną z innymi gatunkami: : muzyką elektroniczną, etniczną, popem, rockiem. Jako producent, współpracuje z najlepszymi realizatorami nagrań, muzykami i studiami muzycznymi. Jest producentem wszystkich swoich utworów.

Pudło skomponował utwór orkiestrowo-chóralny na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012. Był on prezentowany podczas ceremonii przedmeczowych w Polsce i na Ukrainie. Muzyki wysłuchało na stadionach ponad 1,500,000 osób z całego świata. Mistrzostwa 2012 były jednym z największych wydarzeń na świecie i największym w historii Polski. Pudło otrzymał medal za stworzenie muzyki. Więcej informacji. W roku 2011, wielokrotnie nagradzane polskie studio produkcyjne PLATIGE IMAGE, zamówiło utwór na ceremonię otwarcia ITB BERLIN 2011 Trade Show. Utwór był podstawą unikalnego spektaklu tanecznego w technologii 3D, wyreżyserowanego przez TOMASZA BAGIŃSKIEGO (nominowany do nagrody Oscar oraz zdobywca nagrody BAFTA). Ceremonię obejrzało ponad 5,000 reprezentantów VIP biznesu turystycznego z całego świata. ITB BERLIN to największe targi turystyczne na świecie. Więcej informacji.

Pudło odpowiedzialny był za kompozycję muzyki, dyrekcję artystyczną, produkcję oraz nadzór wykonawczy opery filmowej fantasy pt. VIOLEMI - THE SLAVE OF DELUSION. Projekt ten jest największą niezależną produkcją muzyczną w Polsce. Strona internetowa projektu. Jest laureatem prestiżowej nagrody kompozytorskiej na Festiwalu Transatlantyk 2012. W jury konkursu muzyki filmowej znaleźli się kompozytorzy i reżyserzy z Hollywood (kompozytor MARK ISHAM przewodniczył obradom jury). Pudło został wybrany z ponad 100 kompozytorów z całego świata. Więcej informacji. KILKA PYTAŃ O SŁYSZENIE ŚWIATA jest pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym w Polsce, ukazującym sylwetki kompozytorów orkiestrowych muzyki współczesnej oraz filmowej. Film opowiada historię czterech kompozytorów, w tym Pawła Pudło.. Więcej informacji. Pudło od 2013 roku jest reprezentowany międzynarodowo przez Sony/ATV Music Publishing, największego wydawcę muzycznego na świecie. Obecnie Pudło pracuje nad trzema międzynarodowymi projektami.

Przeczytaj także