stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

15 sierpnia 2015 roku zapraszamy na widowisko "Swing+" - główne wydarzenie 7. edycji festiwalu Solidarity of Arts. Koncert na Ołowiance będzie ukłonem dla swingu, gatunku jazzu, który dominował w latach 1930-60. Także w tym roku wystąpią jazzmani wybitni: laureaci nagród Grammy Patti Austin, Kurt Elling oraz jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie zespołów jazzowych w Niemczech, okręt flagowy drugiej co do wielkości po BBC rozgłośni radiowo-telewizyjnej w Europie, WDR Big Band.

gru 15

niedziela, g. 18.00

Gdańsk,
bilety 39 zł
Kup bilet
gru 31

wtorek, g. 18.00

bilety 125 zł
Kup bilet
Sierpniowy koncert będzie ukłonem nie tylko dla jednej z najwcześniejszych i najbardziej radosnych er jazzu, ale również dla szeregu legendarnych polskich wykonawców - a także dla ponadczasowych polskich przebojów swingowych, które wykonają (oprócz polskich gwiazd) nasi wspaniali zagraniczni goście.

jazz - koncerty w Trójmieście


W widowisku Swing+ wezmą udział:
Patti Austin
Kurt Elling
Stanisław Soyka
Ewa Bem
Hanna Banaszak
Aga Zaryan
WDR Big Band
New York Voices
Wojciech Karolak z zespołem
Roger Berg Big Band
Pasadena Roof Orchestra





Laureatka nagrody Grammy
Patti Austin
Urodzona w Nowym Jorku w 1950 roku wybitna amerykańska wokalistka i autorka piosenek, gwiazda muzyki R&B, popularnej oraz jazzowej, laureatka Grammy (nagroda za nagrany na żywo z Big Bandem Westdeutsche Rundfunk album Avant Gershwin, 2008; 9-ta nominacja).

Pierwszy kontrakt z wytwórnią płytową jej rodzice podpisali (za nią) gdy miała 5 lat - jednocześnie Quincy Jones i Dinah Washington ogłosili się jej rodzicami chrzestnymi.

Ma na swoim koncie 16 solowych albumów oraz nagrania w duetach z takimi muzykami jak George Benson, Michael Jackson, Janet Jackson, Billy Joel, Chaka Khan, Luther Vandross czy Paul Simon. Występowała na galach zarówno Grammy jak i Oskarów, nagrywa i koncertuje do dzisiaj, każdy jej album jest wydarzeniem nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najnowszych projektów Patti Austin jest nagranie (i wydanie płyty na żywo) wyboru utworów Cole'a Portera z Big Bandem WDR.

Patti Austin pojawia się w nagrodzonym Oskarem dokumencie "20 Feet from Stardom" (2013, reż. Morgan Neville), a także gra u boku Jeffa Bridgesa i Joan Allen w filmie Francisa Forda Coppoli "Tucker: The Man and his Dream" (1988).


Laureat nagrody Grammy
Kurt Elling
Urodzony w Chicago w 1967 roku amerykański wokalista jazzowy, kompozytor i autor tekstów. Zaczynał od chórów i zespołów kościelnych, z muzyką jazzową zetknął się podczas studiów (Gustavus Adolphus College, później University of Chicago Divinity School). W 1990 roku podpisał kontrakt z Blue Note Records, z którą wydał 6 albumów. W swoim dorobku ma 10 nominacji do nagrody Grammy, w tym statuetkę z 2009 roku w kategorii Najlepszy Jazzowy Album Wokalny (Dedicated to You, Concord Jazz). Od 2001 roku 13 razy wygrywał prestiżowy plebiscyt krytyków magazynu DownBeat w kategorii Najlepszy Wokalista Jazzowy oraz 8 razy (w tej samej kategorii) w plebiscycie czytelników. W 2013 roku zdobył tytuł International Jazz Artist of the Year (Jazz FM) oraz nagrodę Blue Note Milano. Od 1995 do 2013 roku współpracował z pianistą, kompozytorem i aranżerem Laurencem Hobgoodem, z którym wspólnie założyli kwartet jazzowy Ellinga. Kurt Elling występował i nagrywał z takimi muzykami jak Al Jarreau, Dave Brubeck, Joanne Brackeen, Oscar Brown Jr., Billy Corgan, George Freeman, Buddy Guy, Jon Hendricks, Charlie Hunter, Randy Bachman, Bob Mintzer, Rex Richardson i Bob Sheppard. Jego czterooktawowy baryton uważany jest za technicznie nienaganny, a poczucie rytmu, frazowanie i dynamika za typowe dla jazzowego instrumentalisty, nie wokalisty.


Jeden z najlepszych jazzowych zespołów wokalnych ostatnich 25 lat w Stanach Zjednoczonych.
New York Voices
Założony przez grupę absolwentów Ithaca College zespół od 1994 roku tworzą wybitni soliści: Kim Nazarian, Lauren Kinhan, Darmon Meader i Peter Eldridge. Kwartet NYV współpracował z takimi artystami jak Ray Brown, Bobby McFerrin, Nancy Wilson, The Count Basie Orchestra, George Benson, Jon Hendricks, Annie Ross, The Manhattan Transfer, the Boston Pops, The Metropole Orchestra, BBC Orchestra i Paquito D'Rivera. Łączą elementy jazzu, muzyki brazylijskiej, R&B, muzyki klasycznej i popularnej. Oprócz dziesięciu własnych albumów, NYV uczestniczyli w nagraniu (nagrodzonej Grammy) płyty Count Basie Orchestra with New York Voices, Live at Manchester Craftsmen's Guild (1997, MCG Records), oraz (nagrodzonej Latin Grammy) Brazilian Dreams (2002, MCG) Paquito D'Rivery. Boston Herald napisał o nich w 2010 roku: "...New York Voices zapracowali na reputację najlepszego zespołu wokalnego we współczesnym jazzie... zebranie głosów o takiej jakości to wyczyn, ale prawdziwym kluczem sukcesu grupy jest to, jak idealnie do siebie pasują."

Pasadena Roof Orchestra
Powstały w 1969 roku w Manchesterze zespół specjalizujący się we współczesnych interpretacjach jazzu i swingu lat 1920-tych i 30-tych. Współpracował z takimi artystami jak Robin Williams i Brian Ferry, tworzył muzykę filmową (m.in. do filmu Sahara, 1983), koncertował na całym świecie, w tym w Kuala Lumpur, Hong Kongu, Abu Dhabi i Istambule. Od początku lat 1970-tych Pasadena Roof Orchestra nagrała w sumie kilkadziesiąt winylowych płyt LP, singli, płyt CD i DVD z ponad 300-ma ponadczasowymi tytułami.

Ewa Bem
Urodzona w 1951 roku w Warszawie polska piosenkarka jazzowa oraz autorka tekstów, wykonująca również muzykę popularną. Zaczynała w klubie Stodoła w 1969 roku w zespole bluesowym. W 1970 roku rozpoczęła karierę solową jako wokalistka w kwartecie Zbigniewa Seiferta. W tym samym roku została wokalistką zespołu Bemibek (potem Bemibem). Współpracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych (Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz) oraz z czołowymi polskimi orkiestrami (Kukla Band, Jazz Orchestra Macieja Pawłowskiego). Nagrywała i występowała z gitarzystą Janem Borysewiczem oraz śpiewaczką operową Małgorzatą Walewską.

Występowała na Kubie, w Indiach, Szwecji, Czechosłowacji, w krajach Europy Zachodniej i w USA. Czterokrotnie (1983, 1984, 1986, 1987) wygrywała plebiscyt czytelników Jazz Forum w kategorii "Wokalistka Roku". Jest laureatką Fryderyków (2001) w kategorii "Wokalistka Roku" oraz "Album Roku" (Mówię tak, myślę nie, EMI Music Poland).

Stanisław Soyka
Urodził się w 1959 roku w Żorach. Jest wokalistą jazzowym, skrzypkiem, pianistą, gitarzystą, kompozytorem i poetą. Śpiewać zaczął w wieku 7 lat (ze swoim tatą w chórze kościelnym), potem skupił się na skrzypcach, a Akademię Muzyczną w Katowicach ukończył na wydziale kompozycji i aranżacji.

Pod koniec lat 1970-tych Sojka grał bluesa i gospel, a jego pierwszy recital w Filharmonii Narodowej w Warszawie składał się z utworów Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów. W 1981 roku nagrał (złotą) płytę Blublula zawierającą standardy Duke'a Ellingtona i Johna Coltrane'a. W 1984 roku wziął udział w nagraniu pierwszej solowej płyty Tadeusza Nalepy, a w 1989 został laureatem Nagrody im. Krzysztofa Komedy. Dwa lata później wydana została przełomowa (według samego Sojki) płyta Acoustic. Nagrana z gitarzystą zespołu Tie Break Januszem "Yaniną" Iwańskim, zawiera największe przeboje muzyka, takie jak "Cud niepamięci" i "Tak jak w kinie". Album Acoustic wyprzedził (bo przesadą byłoby napisać, że zapoczątkował) epokę płyt i koncertów "unplugged" stacji MTV.

W 1995 roku Sojka został laureatem pierwszego w historii Fryderyka (Najlepszy Wokalista 1994), a w 1999 roku razem z Grzegorzem Turnauem napisał i wykonał przebój "Soplicowo" do filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. W ciągu ostatnich 10 lat nagrywał do własnej muzyki między innymi "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II (2003), poezję Czesława Miłosza (2009 i 2011) i Zbigniewa Herberta (2009, wiersz "Czułość" do muzyki Grzegorza Turnaua) i nieznane piosenki Agnieszki Osieckiej (2010). W 2012 roku ukazał się jego 34. album pt. Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi z piosenkami Czesława Niemena, a w 2014 Strug. Leśmian. Soyka. z wierszami Leśmiana.

Hanna Banaszak
Urodzona w 1957 roku w Poznaniu piosenkarka jazzowa i pop, jedna z największych gwiazd polskiej estrady. Specjalizuje się w standardach muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 1920-tych i 30-tych, wykonuje również nowe, specjalnie dla niej pisane piosenki.

Na początku lat 1970-tych śpiewała w duecie z gitarzystą i wokalistą Piotrem Żurowskim (Hanna i Piotr). W latach 1977-1979 współpracowała z zespołem Sami Swoi. Karierę solową rozpoczęła w 1980 roku. Współpracowała z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą i Wojciechem Młynarskim. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar.

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego. Mierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Pata Methenyego, Milesa Davisa, George'a Gershwina i Duke'a Ellingtona.

W 1981 roku Hanna Banaszak użyczyła swojego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie "Miłość ci wszystko wybaczy", a w 1985 roku zaśpiewała arię z Stabat Mater w filmie "Siekierezada". Do najważniejszych przedsięwzięć telewizyjnych i scenicznych, w których wzięła udział należą: "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz "Zanim będziesz u brzegu", spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem.

Występowała między innymi w Japonii, USA, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Kanadzie. W 2014 roku została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aga Zaryan
Urodzona w 1976 roku w Warszawie wokalistka jazzowa, jedna z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych jazzmenek swojego pokolenia. Laureatka Fryderyków w kategorii "Album Roku - Piosenka Poetycka" za płyty Umiera piękno (2008) oraz Księga Olśnień (2011). W latach 2007-2014 "Wokalistka Roku" wg. czytelników magazynu Jazz Forum. Wydała 7 albumów, z których tylko dwa nie osiągnęły statusu platynowej płyty. Podwójny album CD/DVD Live at Palladium (2008) jest jednym z najlepiej sprzedających się polskich albumów jazzowych wszech czasów (poziom poczwórnej platynowej płyty, ponad 400,000 sprzedanych kopii). Aga Zaryan występowała w klubach i na festiwalach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Czechach, Szwecji, Francji, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji i Islandii. W 2006 roku wystąpiła w Warszawie na JVC Jazz Festiwal, otwierając swoim występem koncert Branforda Marsalisa. Była porównywana do Shirley Horn, Carmen McRae i Joni Mitchell, współpracuje ze światowej klasy muzykami jazzowymi, m.in. etatowym perkusistą Wayne'a Shortera Brianem Bladem i gitarzystą Larrym Koonse. Od 2010 roku jest pierwszą i jedyną polską artystką, której albumy wydaje Blue Note Records.

Roger Berg Big Band
Założony w 2007 roku w Malmö Roger Berg Big Band to projekt muzyczny dedykowany najbardziej klasycznej formie swingu amerykańskiego. Siedemnastosobowy zespół profesjonalnych muzyków gra największe przeboje lat 1930-tych i 40-tych w klasycznych aranżacjach, w tym hity takich orkiestr, jak Count Basie, Harry James, Buddy Rich, Glenn Miller czy Tommy Dorsey Orchestra. Perkusista i lider zespołu Roger Berg występował z takimi artystami, jak Rick Astley, Siw Malmqvist, Ann-Louise Hanson, Eva Rydberg, Björn Skifs, Lill-Babs, Sylvia Vrethammar, Butch Miles, Glenn Wish, Gunilla Backman czy Marianne Mörck.

Pod koniec 2014 roku Stanisław Soyka nagrał z zespołem płytę Swing Revisited, która w Polsce ukazała się w kwietniu nakładem Universal Music. Materiał z tego niezwykłego albumu w wykonaniu R3B i Stanisława Soyki usłyszymy podczas widowiska Swing+.

Żywa legenda polskiego jazzu z zespołem wybitnych instrumentalistów.
Wojciech Karolak

Wojciech Karolak to urodzony w Warszawie w 1939 roku pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda. Rozpoczął swą karierę w latach 1950-tych współpracując z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. W latach 60-tych grał z Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Matuszkiewiczem oraz współpracował z Big Bandem Polskiego Radia, a w 1962 wraz z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio oraz wydał pierwszą autorską płytę. W latach 70-tych stał się obok Krzysztofa Sadowskiego największym polskim wirtuozem organów Hammonda - w ankietach magazynu "Jazz International" w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy. Lata 80-te to wielki sukces projektu Time Killers i płyty o tym tytule uznanej za najlepszy jazzowy album dekady (projekt współtworzyli z Karolakiem: Tomasz Szukalski i Czesław Bartkowski), współpraca z Stanisławem Sojką, grupą Krzak, a także udział w nagraniu płyt Tomasza Szukalskiego (''Tina Kamila'', 1986) i Grzegorza Ciechowskiego (,,Tak, tak'', 1988). Przez wiele lat współpracował z Jarkiem Śmietaną. Prowadzi własne trio (z Tomaszem Grzegorskim i Arkiem Skolikiem) oraz kwartet:
Jerzy Małek - trąbka
Tomasz Grzegorski - saksofon
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Arek Skolik - perkusja

Przeczytaj także