VII Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej Parafia rzymskokatolicka Św. Krzyża Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej to cykl koncertów organowych, który od siedmiu lat gości w kościołach Gdańska - Wrzeszcza. Organizatorem wydarzenia, jak co roku jest Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Przez wiele lat koncerty w ramach WDMO odbywały się w kościele Piotra i Pawła przy ul. Sobótki, a także w Kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Zator-Przytockiego, czyli tzw. "na Czarnej". Tegoroczna, siódma edycja WDMO będzie miała miejsce w kościele Księży Jezuitów przy ul. Mickiewicza 11 (parafia św. Krzyża, kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli). W tej świątyni znajdują się wyjątkowe organy autorstwa organmistrzów Paula Voelknera z Bydgoszczy,  wybudowane w 1916 roku. Usłyszymy młodych organistów: Marka Rogalskiego oraz Patryka Podwojskiego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:

8 września, godz. 20:00 - Marek Rogalski


O artyście:
Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu, gdzie założył i prowadził (2006-2010) Młodzieżową Orkiestrę Rozrywkową. Za działalność z tym zespołem otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 
Uzyskał tytuł licencjata (2013) i magistra (2015) w zakresie Dyrygentury Chóralnej w klasie dr hab. A. Grucza-Rogalskiej, prof. AM, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 2012-2014 studiował także Dyrygenturę Symfoniczno-Operową w klasie prof. E. Wiesztordt. W 2013 ukończył studia I stopnia specjalności Muzyka Kościelna w klasie organów prof. B. Grabowskiego na tejże uczelni, a w 2017 kończy studia II stopnia spec. Muzyka Kościelna w klasie organów dr hab. A. Szadejko, prof. AM i klasie improwizacji prof. B. Grabowskiego. Otrzymywał stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. Czynnie uczestniczył w kursach mistrzowskich z zakresu dyrygentury chóralnej, organów, improwizacji oraz chorału gregoriańskiego. Posiada kilkunastoletnią praktykę jako organista, chórzysta i kantor liturgiczny. Jest autorem muzyki dwóch musicali dziecięcych oraz wielu aranżacji kameralnych i orkiestrowych.

15 września godz. 20:00 - Patryk Podwojski

O artyście:
Organista Archikatedry w Gdańsku- Oliwie. Urodził się w Elmshorn (Niemcy). Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Starogardzie Gdańskim . Następnie rozpoczął naukę gry na organach w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Pelpinie . Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka, którą ukończył z wyróżnieniem. W 2016 r. ukończył studia I st. z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. Obecnie jest studentem roku dyplomowego. W 2018 roku rozpoczął również studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został osobowością 2015 roku powiatu Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej . Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. Koncertuje aktywnie jako solista i kameralista, współpracuje ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworząc duet "Sound of Fusion". Oprócz wykonawstwa muzyki organowej interesuje się rownież problematyką strojenia organów i ich naprawy. Odbywał praktyki u organmistrza Jerzego Kureckiego. W 2017 roku wydał debiutancką płytę nagraną na wielkich organach Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.

 

Czytaj także