stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VIII Bal Gdański: Lwów w Gdańsku - Fletnia pana i... Opinie (1)

VIII Bal na Ołowiance to niepowtarzalna okazja do poznania wyjątkowego brzmienia i możliwości fletni Pana, niezwykłego instrumentu, o którym mówi się nawet w przekazach mitologicznych. Tego wieczoru dyrygentem będzie Serhiy Burko, wspaniały dyrygent znany trójmiejskiej publiczności z Koncertu z Okazji Dnia Babci i Dziadka. Wraz z nim wystąpi Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa" oraz Igor Maceluch - wirtuoz fletni Pana. To wszystko już 22 lutego o godzinie 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej. Zapraszamy!

gru 31

wtorek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 485 zł
lut 15

sobota, g. 19:00

bilety 58 - 131 zł
Kup bilet
Fletnia Pana jest instrumentem o tyle niezwykłym, że nieczęsto gości na salach koncertowych, dlatego tym bardziej zachęcamy do poddania się jej czarowi. Pierwsze dowody używania fletni datuje się aż na ok. 2500 rok p.n.e. Historia tego instrumentu ma również korzenie mitologiczne. Wzruszającą opowieść o miłości bożka o imieniu Pan opisuje Jan Parandowski w Mitologii: "Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie. Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panowi, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą. Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncertowi balowemu daleko będzie jednakże do atmosfery żalu. Wręcz przeciwnie, będzie on połączeniem muzyki nastrojowej i bardzo pozytywnej. Kompozycje dawnych mistrzów, takich, jak choćby Vivaldi i Mozart, skontrastowane zostaną z powstałymi stosunkowo niedawno utworami. Tu warto wspomnieć o Adiós Nonino Piazzolli. Audytorium usłyszy również jeden z genialnych Tańców wiedeńskich Brahmsa oraz Badinerie Bacha, fragment kończący z Suity h-moll. Żartobliwa Badinerie ze wspaniałą partią fletu jest jednym z bardziej rozpoznawanych fragmentów muzycznych. Program koncertu uznać można zatem za porywający!

Po koncercie zapraszany na kolejny bal karnawałowy w Salonie Gdańskim. Do tańca zagra gościom zespół Standard Acoustic. W czasie balu dostępny będzie catering (po zakupieniu biletu konsumpcyjnego w cenie 85 zł). Za menu, które już teraz polecamy, odpowiada Restauracja Filharmonia (tutaj znajduje się oferta menu wraz z ceną).

Bilety na VIII Bal Gdański dostępne są w cenach 35-75 zł. Wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl," target="_blank">www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

Sala Koncertowa na Ołowiance

VIII BAL GDAŃSKI LWÓW W GDAŃSKU - FLETNIA PANA I...
Bale Gdańskie

Występują:
Serhiy Burko - dyrygent
Igor Maceluch - fletnia Pana
Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa"

Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie.

W programie:

Antonio VIVALDI - Symfonia G-dur
Maksym BEREZOWSKI - Grave (solo na skrzypcach - Włodzimierz Duda)
Wolfgang Amadeusz MOZART - Allegro di molto
Jan Sebastian BACH - Badinerie (fletnia Pana - Igor Maceliuch)
Johannes BRAHMS - Węgierski taniec nr 1
Johann STRAUSS - Trish Trash Polka; Wiener Valse
Antonio VIVALDI - Burza (Lato, cykl Pory Roku)
Mirosław SKORYK - Taniec Guculski
Carlos GARDEL - Por una Cabeza (Tango)
James LAST - The Lonely Shepherd (fletnia Pana); Mołdawska dojna i hora (fletnia Pana)
Tosi PADILA - El Relicario
Astor PIAZZOLLA - Adiós Nonino
Leroy ANDERSON - Jazz Pizzicato; Plink Plank Plunk; Fiddle Faddle

-----

SERHIY BURKO
Urodzony w Złoczowie (obw. lwowski). Po ukończeniu Lwowskiego Liceum Muzycznego studiował w Konserwatorium Lwowskim im. M. Łysenki, które ukończył w 1979 roku jako skrzypek (u prof. B. Kaskiwa), a jako dyrygent (u prof. I. Juziuka).

Od 1989 roku nieprzerwanie pracuje jako kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii. Znany w Ukrainie i poza jej granicami organizator wielu projektów artystycznych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu "Wirtuozi". Założyciel, kierownik artystyczny i dyrektor orkiestry kameralnej "Wirtuozi Lwowa", który z sukcesem występuje w wielu krajach: Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Watykanie, Słowacji,, Czechach, Kolumbii i Ekwadorze. Intensywnie i sukcesywnie pracuje w kierunku rozwoju polsko-ukraińskich, włoskich i niemieckich kontaktów. Stale koordynuje współprace między wieloma znanymi wykonawcami i dyrygentami, co sprzyja integracji kultury ukraińskiej i europejskiej. Współorganizator wielu międzynarodowych projektów. W 1999 roku za osobisty wkład w rozwój kultury narodowej i sztuki został uznany za Zasłużonego działacza sztuki Ukrainy, a w 2009 roku nadano mu honorowy tytuł Artysty narodowego Ukrainy.

ORKIESTRA KAMERALNA "WIRTUOZI LWOWA"
Została założona w 1994 roku w Lwowskiej Filharmonii przez najlepszych lwowskich muzyków-kameralistów. Wielu z nich ma na swym koncie wspólne występy ze znanymi symfonicznymi i kameralnymi orkiestrami Europy. Zasadniczy skład orkiestry (20-40 muzyków) zmienia się w zależności od programu. W repertuarze orkiestry są utwory muzyczne różnych epok i stylów: od Bacha i Corelliego do współczesnej ogólnoświatowej i ukraińskiej muzyki.
Orkiestra często koncertuje ze znanymi dyrygentami, solistami i instrumentalistami z Polski, Austrii, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Niemiec. Zespół gościnnie występował w Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Watykanie, Danii. Muzycy brali udział także w wielu polskich festiwalach: w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Sandomierzu, Kielcach, Przemyślu i Szczecinie.

Orkiestra grała pod batutą polskich dyrygentów, takich jak: Jerzy Maksymiuk, Czesław Grabowski, Józef Wilkomirski, Szymon Kawalla, Tomasz Szreder, Roman Rewakowicz oraz współpracowała z solistami: Teresą Żylis-Garą, Wadim Brodskim, Kają Danczowską, Bogusławem Morką, Izabellą Kłosińską, Arturem Jaronem i wieloma innymi.
Kierownik artystyczny orkiestry - Serhiy Burko - jest zasłużonym działaczem sztuk Ukrainy. Ukończył Lwowskie Konserwatorium im. M. Łysenki w klasie skrzypiec i dyrygentury. Jako dyrygent uczestniczył też w kursie mistrzowskim we Freiburgu (Niemcy). Jego styl prowadzenia orkiestry wyróżnia się bogatą manualną techniką i szczególna preferencją do wykonywania utworów kompozytorów okresu romantyzmu, które tworzą głęboko przemyślane, liryczne i subtelne, pełne ekspresji kompozycje.

Koncertmistrzem orkiestry jest Wolodymyr Duda - muzyk znany w Ukrainie i poza jej granicami, wspaniały interpretator współczesnej i klasycznej muzyki, solista-instrumentalista, zasłużony dla Ukrainy artysta.
Muzycznym konsultantem orkiestry jest wybitny ukraiński dyrygent profesor Jurij Luciw-Ludowy, laureat państwowej nagrody Ukrainy im. T. Szewczenki.

Przeczytaj także