stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Venematka - podróż łodzią: koncert chóru męskiego Laulun Ystävät (FIN) i Akademickiego Chóru UG

lip'25 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
sie'25 22-23

piątek - sobota, g. 16:00

bilety 210-380 zł
Kup bilet
Nordic Focus Festival - Festiwal Kultury Nordyckiej to coroczne wydarzenie kulturalne organizowane od 2016 roku w Gdańsku, we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz partnerami z krajów nordyckich. W dniach 22-24 listopada 2024 roku odbędzie się jego 9. edycja, z tematyką poświęconą kulturze i sztuce Finlandii. Uczestnicy będą mieli okazję poznać fińską literaturę, muzykę i filozofię życia podczas spotkań autorskich, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych oraz koncertów.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


19:00 - 20:30
Koncert: VENEMATKA - podróż łodzią. Fiński chór męski LAULUN YSTAVAT (FIN) i Akademicki Chór UG (POL)
Miejsce: Biblioteka Główna UG

"Laulun Ystävät" (LY)  to założony w 1914 roku chór męski, liczący około 70 członków. Oprócz głównej grupy, LY obejmuje również chór seniorów Weteraani Weljet i zespół wokalny Vega Ensemble. LY jest również tradycyjnym chórem Weteranów Wojennych z Turku.
Oprócz muzyki poważnej, repertuar chóru zawiera także muzykę rozrywkową i barbershopową śpiewaną w małych grupach. Tradycyjne wydarzenia obejmują koncerty jesienne i wiosenne, przyjęcie organizowane z okazji Dnia Majowego (Święto Pracy 1 maja) w Muzeum Sztuki w Turku oraz kolędowanie bożonarodzeniowe, którego kulminacją jest deklaracja pokoju bożonarodzeniowego przed Starym Ratuszem w Turku.
Narodowa kultura romantyczna miała duży wpływ na historię niepodległości Finlandii. Kompozytorzy żyjący na przełomie XIX i XX wieku, tacy jak Jean Sibelius, Leevi Madetoja i Toivo Kuula, skomponowali wiele utworów dla chórów męskich. Dlatego też narodowa muzyka romantyczna jest kamieniem węgielnym fińskich chórów męskich. Oczywiście serenady i pieśni biesiadne również należą do typowego repertuaru chórów męskich, ale obecnie wykonywany jest szeroki wachlarz utworów ze wszystkich sektorów muzycznych.
Dyrektorem artystycznym LY jest mgr Nikke Isomöttönen



Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Został założony w 1971 r. i od tego czasu reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat prestiżowych festiwali, olimpiad chóralnych, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą. Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej i rozrywkowej, m.in. Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem-Michelem Jarreem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. W repertuarze chóru szczególne miejsce zajmuje polska literatura chóralna, utwory obcojęzyczne w różnorodnej stylistyce, muzyka oratoryjno-kantatowa, ale także jazz, pop czy rock symfoniczny. W swoim dorobku ma także prawykonania, m.in. kompozycje Anny Rocławskiej-Musiałczyk (2022), Jana A.P. Kaczmarka (2017) czy Leszka Możdżera (2006).

Od 1992 r. dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru UG jest profesor Marcin Tomczak, a od 2021 r. w chórze funkcje II Dyrygenta pełni dr Aneta Majda, która wcześniej od 2011 r. była asystentką dyrygenta. Od 2020 r. akompaniatorem i asystentem profesora Marcina Tomczaka jest Filip Cieszyński. Managerem zespołu jest Zofia Bełdzińska.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego Więcej zdjęć ()

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego



Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu bez podawania przyczyny.