Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Verbum Nobile - spektakl gościnny (1 opinia)

opera / operetka
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Akademia Muzyczna
data premiery:
3 maja 2017
Twoja ocena to: 5
Verbum nobile
Stanisław Moniuszko

Projekt współorganizowany przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, Bałtycką Filharmonię Młodych oraz Operę Bałtycką w Gdańsku.

"Verbum nobile to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach" ("Gazeta Warszawska" 1961 nr 2)

Verbum nobile, czyli "słowo szlacheckie", to czwarta (ukończona) opera Stanisława Moniuszki. Historia dwóch przyjaciół, przypadkowo ze sobą poróżnionych i ponownie pogodzonych za sprawą miłości ich dzieci, jest oparta na iście fredrowskiej kanwie. I właśnie ta forma uroczego, staropolskiego obrazka szlacheckiego urzeka. Niemniej urokliwe są liryczne arie, przeplatające się z majestatycznymi fragmentami orkiestrowymi. Verbum nobile to doskonały prolog do późniejszego Strasznego dworu, dzieła ugruntowującego pozycję Moniuszki jako wybitnego kompozytora.

Wybór terminu oraz twórcy dzieła nie jest przypadkowy. Akademia Muzyczna w Gdańsku, której patronem jest Moniuszko, w roku 2017 obchodzi 70-lecie istnienia. Realizacja dzieła autorstwa ojca polskiej pieśni jest więc ukłonem w stronę upamiętnienia historii tej instytucji.

Główne partie wykonają tegoroczni dyplomanci studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Kierownictwo muzyczne objęła Sylwia Janiak-Kobylińska założycielka Bałtyckiej Filharmonii Młodych - orkiestry, którą tworzą studenci i absolwenci Uczelni. Młodych wykonawców wesprze Chór Opery Bałtyckiej, przygotowany przez Annę Michalak.

Spektakl "Verbum Nobile" powstał przy współpracy Akademii Muzycznej i Opery Bałtyckiej. Być może ta realizacja zaowocuje dalszymi wspólnymi projektami operowymi.

Dyrygent: Sylwia Janiak-Kobylińska
Reżyseria: Ewa Iżykowska-Lipińska
Choreografia: Jakub Grzybek
Scenografia cyfrowa: Oskar Zamek-Gliszczyński
Przygotowanie wokalne: Leszek Skrla
Korepetytor wokalny: Dorota Artykiewicz-Skrla
Przygotowanie chóru: Anna Michalak
Orkiestra: Bałtycka Filharmonia Młodych

Wykonawcy:
Serwacy Łagoda, szlachcic - Paweł Michalczuk
Zuzia, jego córka - Magdalena Nanowska
Marcin Pakuła, szlachcic - Bartłomiej Kłos
Michał (Stanisław), jego syn - Paweł Janota
Bartłomiej - Mateusz Trepkowski

wieśniacy i wieśniaczki - Chór Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Organizacja:
Opera Bałtycka w Gdańsku

Współorganizacja:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Wydział Wokalno-Aktorski

Przeczytaj także