stat
Impreza już się odbyła
VESPA to dancingowy blichtr tanich garniturów, spod których w najgorszym stylu wyzierają (niegdyś) białe koszule; to wąskie czarne krawaty, pamiętające studniówki naszych rodziców, lśniąca sekcja dęta i muzyka, która nijak nie pasuje do obowiązujących...

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Szczycąca się mianem "najgorszego zespołu w Polsce" Vespa to jedna z niewielu w kraju grup, która uprawia ska, swobodnie wplatając w nie elementy pijanego swingu i leniwego rocksteady. Chociaż w przypadku Vespy trudno wyznaczać jakieś konkretne ramy gatunkowe, bardzo cienka i ruchoma jest również granica między żenującym słuchacza kiczem i wątpliwymi umiejętnościami muzyków a ich daleko posuniętymi aspiracjami. Z jednej strony melodie rodem z "Czterdziestolatka" z drugiej niedostatki techniczne przykrywane punkowym "może nie umiemy grać (a śpiewać na pewno), ale i tak jest zajebiście". Nieudolnie swingująca sekcja dęta, odrobina jamajskiego wesela ze złotej ery kartonowych perkusji i piątka przystojnych mężczyzn skrytych w cieniu czarującej wokalistki.

Vespa powstała w połowie lat 90. na gruzach legendarnych już szczecińskich zespołów Żaróweczki i Green Indian Tears. Wtedy też skrystalizowały się podstawy ideologiczne działalności grupy: radykalny zwierzętarianizm oraz szatanizm w wydaniu cepeliowym. Vespa szybko zyskała sobie popularność ; począwszy od debiutanckiego występubyli gwarantem dobrej zabawy i histerycznych reakcji fanek. Po roku działalności poszerzyli skład o sekcję dętą (dwa saksofony i trąbka) i ruszyli na podbój Polski. W 1997 r. nakładem niezależnej wytwórni QQRYQ ukazał się debiutancki materiał, zatytułowany "Vespa". Utwór "Skuterowy gang" trafia na listy przebojów, Vespa gra dużą trasę koncertową u boku Turbo.

W 1999 roku Po dwóch latach za namową Jimmy Jazz Records muzycy rozpoczynają pracę nad drugim albumem, która trwa z przerwami do końca 2003. Płyta "Bujaj się..." ukazała się na wiosnę 2004 i natychmiast została okrzyknięta najlepszym polskim albumem ska. Zespół z powodzeniem wymieszał klasykę gatunku (Skatalites, Accept, Laurel Aitken, Kiss) ze swingiem i rocksteady, nie ignorując jednak wagi słów w swych kompozycjach, które to były owocem współpracy grupy z tekściarzem, ukrywającym się pod pseudonimem Czereśniak. Dodać należy, że już teraz - głównie dzięki "Bujaj się..." - porównywanym do najlepszych polskich autorów tekstów: Staszewskiego, Kozidrak, czy Maleńczuka.

Po w nieskończoność powtarzanych przez ostatnie lata zapowiedziach rejestracji nowej płyty Vespa zarzeka się, że obiecywany od paru lat premierowy album został wreszcie ukończony. Tytuł trzeciego już pełnowymiarowego materiału zespołu to "Potwór" a jego premiera przewidziana jest na jesień 2007. Znajdzie się na nim 14 utworów, które mają wstrząsnąć fundamentami polskiego szołbiznesu i sprawić, że publiczność raz na zawsze zapomni o koszmarze z B. Kozidrak i K. Cugowskim w roli głównej.