stat
Impreza już się odbyła

Victoria Vesna - Noise Aquarium

Projekt Noise Aquarium Victorii Vesny dotyczy problemu zanieczyszczenia oceanów falami dźwiękowymi generowanymi przez człowieka. Projekt powstał w wyniku interdyscyplinarnej współpracy z biologami, chemikami, nano-toksologami oraz twórcami animacji. Victoria Vesna wspólnie z Alfredem Vendl, dyrektorem Scientific Visualization Lab (Laboratorium Wizualizacji Naukowych) na University of Applied Arts Vienna oraz grupą jego doktorantów, we współpracy z United Motion Labs, NYU Steinhardt, University of Veterinary Medicine Vienna i Department of Integrative Zoology University of Vienna stworzyła instalację, której celem jest zwiększenia świadomości o zagrożeniach dla wodnej bioróżnorodności.

21 marca - 12 kwietnia 2024, g. 10:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
otwarcie: 18 września 2020, wystawa: 19 września - 4 października 2020
Wizualizacja Naukowa: Dr Alfred Wendl, Animacja Komputerowa: Martina Fröschl
Dźwięk: Paul Geluso, Naukowe Obrazowanie: Dr Stephan Handschuch, Dr Thomas Schwaha

Godziny otwarcia:
piątek od 15.00 do 20.00, sobota - niedziela od 12.00 do 20.00
Ciche godziny w CSW ŁAŹNIA w każdą sobotę w trakcie trwania wystaw: 12.00 - 14.00

"Z co piątym naszym oddechem wdychamy tlen wyprodukowany przez plankton."
Dr Sylvia A. Earle, National Geographic Explorer

Do stworzenia pracy artystka wykorzystała skany 3D mikroorganizmów tworzących plankton oraz unikatowe techniki naukowego obrazowania by zanurzyć odbiorców w akwarium, w którym otaczające widza morskie mikro-stworzenia osiągnęły wielkości wielorybów.

Plankton to jeden z podstawowych składników morskiego łańcucha pokarmowego, kluczowy komponent ziemskiego ekosystemu. Naukowcy uważają, że te drobne morskie organizmy produkują od 50% do 85% tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze. Współczesne badania i naukowa literatura pełne są uderzających przykładów jak generowane przez cywilizację dźwięki szkodzą dużym zwierzętom morskim, jak na przykład zdjęcia zdezorientowanych delfinów czy wielorybów, które tracąc naturalną orientację w przestrzeni wpłynęły na mieliznę. Ciągle jednak niewiele lub prawie nic nie wiemy jaki wpływ mają fale dźwiękowe na mikroorganizmy tworzące plankton, nie mówiąc już o obecności mikroplastiku, który dodatkowa zagraża ekologicznej równowadze.

Victoria Vesna, artystka i profesorka na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles jest przekonana, że zanieczyszczenia dźwiękiem i odpadami szkodzą również mikroorganizmom tworzącym plankton. W swojej pracy artystka powiększyła niedostrzegalne gołym okiem mikroorganizmy do wielkości wieloryba. Siedem mikroskopijnych organizmów było tomo-graficznie przeskanowanych i odtworzonych w cyfrowych trójwymiarowych modelach. Praca symuluje jak niewielkie organizmy morskie mogą doświadczać antropogenicznego hałasu. Jak zauważają twórcy projektu: Kryzys ekologiczny to kryzys ludzki. Oceany nie mogą być traktowane jako płaska, błękitna powierzchnia, w której znikają wszelkie antropogeniczne pozostałości. Żyje tam bowiem wiele organizmów, które cierpią w wyniku naszych odpadków i hałasów. Jesteśmy świadomi negatywnego wpływu jakie ma zanieczyszczenie wody odpadami i chemikaliami na duże ssaki, odbyło się wiele dyskusji na ten temat. Ignorujemy jednak niezauważalne i niesłyszalne, głęboko odizolowane środowisko.

Informujemy, że jednocześnie na sali wystawienniczej może przebywać maksymalnie 5 osób.
Wszystkim zwiedzającym zapewniamy dostęp do płynu dezynfekującego do rąk.
Wszystkie osoby zwiedzające CSW ŁAŹNIA zobowiązane są do zakrywania twarzy prawidłowo założoną maseczką.*

*wyjątek stanowią dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa ze względu na trudności w oddychaniu, lub są niezdolne do samodzielnego zasłaniania twarzy

Projekt Noise Aqarium jest częścią projektu STUDIOTOPIA współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.