stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Jarmark Św. Dominika 2025

Wydarzenie w ramach

Muzyka generowana przez Village Kollektiv to pierwsza w Polsce fuzja elektronicznych dźwięków z "żywym" brzmieniem oryginalnych instrumentów i śpiewu. Tradycyjne muzyczne korzenie tworzą układ scalony z komputerową partyturą, tworząc nową przestrzeń dźwiękową, w której ekspresja słowa "ludu" nabiera wyrazistej wymowy.

gru 5

czwartek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 10 zł
mar 1

sobota, g. 18:00

bilety 110 - 200 zł
Kup bilet
Muzycy wykorzystują zarówno oryginalne ludowe melodie jak i inspirowane nimi swoje własne tematy muzyczne. Brzmienia breakbeat, electro, dub, drum'n'bass oraz polskie i bułgarskie melodie ludowe splecione są z gardłowymi dźwiękami z Syberii oraz śpiewem joik z północy Europy. Debiutancka płyta "Motion Roots Experimental" wydana w 2006 roku otrzymała nominacje do dwóch najważniejszych w Polsce nagród fonograficznych - Fryderyk i Folkowy Fonogram Roku. Otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Radia - Folkowy Fonogram Roku 2007.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Zespół wystąpił w kraju m.in. na Wrocław Non Stop, Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach, imprezie "Budapeszt My City" w Warszawie, Festiwalu Ethno Port w Poznaniu, Festiwalu Otwartych Źródeł w Warszawie.

Zagranicą można było ich zobaczyć m.in. na Rocznicy Podpisania Traktatów Rzymskich w Berlinie, w OST Club w Wiedniu, w ramach imprez "Moje Miasto Warszawa" w Kijowie oraz "Warszawa w Rydze". Zagrali również trzy koncerty w ramach największego festiwalu world music w latynoskim świecie - Ollin Kan w Mexico City w 2008 roku.

Grupa w nowym składzie zagrała już m.in. w Edynburgu, na festiwalu Eurocultured w Manchesterze, Thames Festival w Londynie, Heineken Open Air w Gdyni czy na Reggae nad Wartą w Gorzowie Wlkp., a także na Thames Festival w Londynie.

W październiku ubiegłego roku ukazał się drugi album zespołu zatytułowany "Subvillage Sound". Pozostając wiernym swoim muzycznym fascynacjom, projekt konsekwentnie rozwija fuzję nowoczesno-etnicznych brzmień, wychodząc naprzeciw najnowszym światowym dokonaniom sceny World Music.

Płyta VK kolejny raz wyprzedza polskie produkcje w tym gatunku, a równocześnie stanowi unikatową propozycję także w skali światowej. Łączy nie tylko różne gatunki muzyki elektronicznej, ale również głęboko czerpie z różnorodnych kultur tradycyjnych.

Charakterystyczny dla zespołu eklektyzm stylistyczny ma na nowej płycie jeszcze pełniejszy wymiar. Riffy sekcji dętej i teksty pochodzące z bułgarskiej, rumuńskiej i cygańskiej poezji ludowej dodają mocy bałkańskiego żywiołu w energetycznych, tanecznych utworach na albumie. Oprócz nich jednak pojawia się tu także dużo nostalgicznych melodii, w których echem odbija się śpiew kurpiowskiej i podlaskiej puszczy oraz syberyjskiego stepu. Dub, dubstep, electro-rock pozostają w dialogu z nu jazzem i muzyką improwizowaną. Gatunki muzyczne mieszają się ze sobą przekraczając wyznaczone dla nich granice.

Okrasą tej muzycznej i kulturowej fuzji są zaproszeni goście: charyzmatyczny Pablopavo z Vavamuffin, brawurowi muzycy z zespołu Caci Vorba: Maria Natanson i Piotr Majczyna oraz twórca światowego multikulturowego projektu muzycznego Indialucia i wirtuoz gitary flamenco Miguel Czachowski.