stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Virtus et splendor. Sztuka w życiu Włochów XIV-XVII w. Opinie (1)

Zapraszamy do Zielonej Bramy na wystawę "Virtus et splendor Sztuka w życiu Włochów XIV-XVII w." Wystawa ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie.

19 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 16:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł

6 grudnia 2024 - 9 stycznia 2025

Wstęp wolny
Wystawa czynna w dniach 31 grudnia - 30 marca.
Wernisaż: 29.12.2013, godz. 13:00.

GODZINY OTWARCIA:
wtorek - niedziela: 10:00-17:00
czwartek: 12:00-19:00 (do 29 stycznia 2014), 10:00-17:00 (od 30 stycznia 2014).

Virtus et splendor, cnota i blask, to kategorie oddające sens powstających w Italii u schyłku średniowiecza i w czasach renesansu dzieł sztuki i rzemiosła. Na wystawę zostaną sprowadzone ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie najcenniejsze obrazy i dzieła rzemiosła artystycznego. Podzielone zostaną zgodnie ze swoją funkcją. Zatem w sali zaaranżowanej jako sypialnia małżeńska eksponowane będą skrzynia wianna, szkatuła narzeczeńska, spalliera (obraz wiszący nad łóżkiem małżeńskim), naczynia z serwisu dla położnicy. Przedmioty te dekorują przedstawienia żeńskich bohaterek egzemplifikujących pożądane przez mężczyzn cechy kobiet: czystość i męstwo (Judyta, Zuzanna, Lukrecja i Porcja). Nadzieję na życie wieczne, wsparcie w potrzebie i ochronę przed szatanem wiązano z obrazami, przed którymi modlono się w domowym zaciszu. Wizerunki Marii z Dzieciątkiem, św. Janem, obrazy Ukrzyżowania i Chrystusa Bolesnego eksponowane w prywatnej przestrzeni reprezentują środowisko florenckie i weneckie.

O ile sypialnia w dużej mierze pozostała przestrzenią kobiety - żony i matki, o tyle studiolo i kunstkammera były zazwyczaj królestwem mężczyzny. Zaaranżowane na wystawie wnętrze łączy cechy prywatnego gabinetu ozdobionego wizerunkami sławnych mężów i camera delle meraviglie, gabinetu osobliwości, z prezentacją artificialiów (dzieł rzemiosła) oraz naturaliów (minerałów, muszli itp.) Ujrzymy tu wiele cennych eksponatów, które legenda związała z Karą Mustafą, Karolem Gustawem, Biancą Capello, dzieła trybowane w srebrze, odlewane w brązie, rzeźbione w kości, koralu, bursztynie...

Ekspozycję zamyka przestrzeń zakomponowana jako wnętrze kościelne. Tu wystawione zostaną fragmenty nastaw ołtarzowych uzupełnione o graficzne schematy ich rekonstrukcji oraz XIV. wieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem, zamykająca optycznie amfiladę. Wystawa w swej koncepcji odwołuje się do zmysłów, kolorów, zapachów, faktur, dźwięków, zamiarem jej twórców jest zachwycić i uczynić zrozumiałym, zatem jej dopełnieniem pozostanie rozumowany katalog wysmakowany edytorsko.

Kurator: Dr hab. Prof. UG Marcin Kaleciński.

Zapraszamy!

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    6 zł
  • Kontakt
    58 307-59-12 w. 102
ulgowy: 6 zł
normalny: 10 zł
rodzinny: 18 zł

Uwaga: Posiadaczom biletów okresowych SKM przysługuje bilet ulgowy.

Przeczytaj także