4DME to wielkie świętowanie faktu, że wszyscy jesteśmy inni i każdy z nas ma swoje piękne dziwactwa. By celebrować swoją wyjątkowość, w tym roku ponownie przez cztery dni (28.05 oraz 01 - 03.06.2017) spotykać się będziemy w Teatrze Szekspirowskim przy najbardziej ekscentrycznych dźwiękach, jakie udało się znaleźć. Będzie vapor, techno, space echo, będą gitary i saksofony, drony, arabskie nuty oraz fortepian i beat maszyny. 1 czerwca odbędzie się koncert Hauschki.
Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski
Kiedy: 1 czerwca 2017, godz. 20:00
Support: Resina
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
Jednym z artystów, którzy wystąpią w ramach 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej, będzie Volker Bertelmann, znany jako Hauschka. Od wydania swojego debiutanckiego albumu "Substantial" z 2004 roku systematycznie zyskiwał niezwykłą popularność, by stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pianistów na świecie. Obdarzony niezwykłą wyobraźnią, wydobywa ze swojego instrumentu eufoniczne, nieziemskie dźwięki i rytmy, nie stroniąc od eksperymentów z elektroniką czy przedmiotami i narzędziami pozornie zupełnie "niemuzycznymi".
Hauschka gra na tak zwanym fortepianie preparowanym. Szerokiej publiczności dał się poznać m.in. za sprawą tegorocznej nominacji do Oscara za muzykę do filmu "Lion - Droga do domu".
Najnowszy album artysty, "What if", którego premiera odbyła się 31 marca 2017 roku, to płyta radykalna i wielowątkowa. Partie fortepianu, dopełnione elektroniką, szumami, oraz brzmieniem Roland Jupiter 4 i harmonizera Eventide H3000, zostały powielone i wielokrotnie zapętlone. Na potrzeby tego albumu Hauschka powiększył swój arsenał o odtwarzacze fortepianowe, znane również jako pianole. "What if", to album niezwykły, którego nie da się zamknąć w jakichkolwiek znanych nam ramach współczesnej muzyki.
Support: ResinaResina czyli Karolina Rec, to polska wiolonczelistka i kompozytorka. Pochodzi z Trójmiasta, gdzie studiowała wiolonczelę w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie mieszka w Warszawie. Od wielu lat związana jest z rodzimą sceną niezależną. Współpracowała z Michałem Bielą, Natalią Fiedorczuk, Tobiaszem Bilińskim czy Olivierem Heimem. Napisała też wiele ścieżek do spektakli teatralnych. Jako pierwsza Polka podpisała kontrakt z wytwórnią FatCat Records, dla której nagrywali Sigur Ros, Matmos (duet współpracujący z Bjork) czy Mum. Grę Rec charakteryzuje przede wszystkim osobisty język improwizacji i alternatywne podejście do melodii. We wrześniu 2016 ukazało się jej solowe wydawnictwo "Resina", które jest owocem eksperymentów łączących wiolonczelę i proste narzędzia elektroniczne, m.in. looper. To czasem prawie piosenki, czasem bardziej rozbudowane intuicyjne impresje, a ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu.