Agencja PW Events zaprasza 27 maja do klubu Parlament na wyjątkowy koncert VOO VOO. Będziemy mieli okazję przekonać się, że formacja pod wodzą Wojtka Waglewskiego nie straciła rockowego pazura. Już od momentu wydania pierwszej płyty w 1986r. zatytułowanej po prostu 'Voo Voo' ich twórczość wymyka się wszelakim klasyfikacjom i próbom szufladkowania. Na koncercie w Parlamencie usłyszymy przekrojowy materiał, począwszy od wczesnego okresu ocierającego się o muzyczyną awangardę, a kończąc na nastrojowej, ostatniej płycie "7".
Sam Wojtek Waglewski tak wypowiada się o swojej sztuce: "Jest kłopot z klasyfikacją...To, co gramy jest wynikiem sumy doświadczeń muzyków VOO VOO. Myślę, że to się wpisuje w ogólny pejzaż muzyki współczesnej, która najczęściej jest dziś eklektyczna. To znaczy zawiera elementy muzyki klasycznej, etnicznej, jazzowej, rockowej i nawet tanecznej." Będzie to podróż przez muzyczne fascynacje i inspiracje członków VOO VOO ...czyli tak naprawdę nie wiadomo czego się spodziewa. Na pewno dobrej muzyki, pozytywnej energii ze sceny i niesamowitego klimatu na widowni!
rock / punk - koncerty w Trójmieście
Voo Voo istnieje nieprzerwanie już ćwierć wieku. To jedna najbardziej żywotnych i pracowitych marek w historii polskiej muzyki. W ich nagraniach usłyszeć można echa najróżniejszych światów, dziś już klasycznych, ale nade wszystko bardzo osobisty świat Voo Voo. Bo przecież najwybitniejsze - a pisane przystępnym językiem - dzieła tego zespołu wciąż pozostają inspiracją dla twórczych poszukiwań współczesnej muzyki.
Czy Voo Voo gra jazz? Tak, bo w tej muzyce jest jazzu nieskończoność i rozpęd... Czy gra rocka? Tak, bo w tej muzyce jest rocka prostota i motoryka... Czy gra coś jeszcze? Na pewno! W przypadku nawet najbardziej rockowych dokonań tego bandu słychać elementy muzyki etnicznej, czasem takie też niekonwencjonalne instrumentarium. Zespół lubi też dialogować z artystami z wielu stron świata (od Azji, przez Podhale, po Amerykę Południową i Afrykę). Wszystko to składa się na sztukę daleką od utartych podziałów i skostniałych rygorów. I jest to zawsze "artystyczna wypowiedź bezpretensjonalna". A ten ostatni fakt potrafią odnotować i docenić nawet ci, którzy jakoś specjalnie nie sympatyzują z Voo Voo...
W dorobku grupy jest dziś około 40 płyt oraz rokrocznie blisko 100 koncertów! Nagrywają i koncertują od duetów: Wojciech Waglewski & Mateusz Pospieszalski, Wojciech Waglewski & Bartek "Boruta" Łęczycki, w ścisłym składzie (Wojciech Waglewski - gitary, śpiew, Mateusz Pospieszalski - saksofony, śpiew; Karim Martusewicz - bas, Michał Bryndal - perkusja) oraz - jako się rzekło - z wyjątkowymi gośćmi. Na nowych płytach "Samo Voo Voo" (2008), "Wszyscy muzycy to wojownicy" (20100 tych gości nie usłyszymy, ale na poprzednich występowali m.in.: Małgorzata Walewska, Urszula Dudziak, Kasia Nosowska, Tomasz Stańko, Joszko Broda, Luis Ribeiro, czy Mamadou Diouf. Praktycznie, nie było roku by zespół nie zaskakiwał jakąś nową propozycją płytową, jakże często z kompletnie odmiennych stylistycznie i brzmieniowo światów. Do najważniejszych z nich zaliczyć trzeba wydawnictwa studyjne: "Voo Voo"(1985), "Sno-powiązałka" (1986), "Małe Wu Wu" (1988), "Z środy na czwartek" (1989), "Seszele" (1989), "Za mienie Piątego Słońca" (1991), "Zapłacono" (1994), "ooV ooV" (1998), "Płyta z muzyką" (2000), "Płyta" (2002), "Voo Voo z kobietami" (2003) i "Voo Voo XXI" (2006).
W roku 2007, nakładem Agory S.A., ukazało się wydawnictwo specjalne: "Trebunie-Tutki + Voo Voo-nootki: Tischner" - niezwykły hołd złożony przez muzyków obu grup Ś.P. ks. prof. Józefowi Tischnerowi (1931-2000). Od tego momentu datuje się początek wydawniczej i festiwalowej serii "Strefa Inne Brzmienia" wymyślonej i produkowanej przez Ś.P. Mirka "Kitona" Olszówkę (1960-2010) - managera grupy w latach 1994-2010. W serii tej ukazały się m.in. wydawnictwa: "Koledzy" - duet Wojciech Waglewski &Maciej Maleńczuk (2007), "Męska muzyka" Waglewskiego Fisza i Emade (2008), "Voo Voo i Haydamaky" (2009), "Harmonia" (2010).
W maju roku 2011 Voo Voo poniosło jednak kolejną wielką stratę. Zmarł Piotr "Stopa" Żyżelewicz - jeden z najlepszych perkusistów Polsce. Współpracował z wieloma zespołami muzyki rockowej, debiutował na początku lat 80. A Voo Voo współtworzył przez dwie dekady.
Voo Voo to swoisty "rytuał wspólnego spotkania". Przez wszystkie te lata odbyło się tych wystąpień ilości niezliczone. Na festiwalach (m.in.: Jarocin, Inwazja Mocy Radia RMF, Przystanek Woodstock, Festiwal Ludów Północy, Tyski Festiwal im. Ryśka Riedla, Festiwal Union Of Rock w Węgorzewie), w polskich teatrach, filharmoniach i klubach, na festiwalach filmowych (Lato Filmów) i teatralnych (Malta w Poznaniu), w radiowych i telewizyjnych studiach koncertowych. Również na scenach klubowych Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wiednia i na renomowanych europejskich festiwalach muzyki jazzowej (m.in.: Rzym, Malta, Donau Festival).
W roku 1995, Wojciech Waglewski - lider i dostarczyciel "repertuaru" grupy - został uhonorowany "Paszportem Polityki" za "łączenie muzyki różnych kultur". W latach: 1994, 2008, 2009 został laureatem "Fryderyka" - najważniejszej nagrody polskiego środowiska muzycznego (kategoria: "Kompozytor Roku"). Waglewski jest współtwórcą nazwy "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" oraz autorem jej hymnu.
Każdy z muzyków Voo Voo współpracuje również z innymi formacjami. Waglewski, Pospieszalski i Martusewicz realizują swoje autorskie projekty. Waglewski i Pospieszalski zajmują się produkcją muzyczną płyt uznanych polskich wykonawców. Te doświadczenia i doskonały warsztat pozwalają wciąż udoskonalać oryginalne brzmienie grupy. Ale nikt tak do końca pewno nie wie, jak nazwać muzykę Voo Voo.
I dobrze - wystarczy słucha... I to duchem a nie (tylko) uchem...
I pamięta, że tu, jak w dobrym kinie, niektóre rzeczy dzieją się poza słowami i poza kadrem...
(autor tekstu: Maciej Proliński)
https://www.voovoo.pl"Gdybym (live)"
https://youtu.be/k5xKccrVz6E