stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dlaczego Katalończycy kochają Polskę, a Polacy Katalonię? 20 sierpnia o 16:00 w Muzeum Emigracji wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie, Ewa Wysocka, opowie o często zaskakujących związkach polskiej i katalońskiej kultury.

lis 22

piątek, g. 18:30

Sopot,
Wstęp wolny
lis 28

czwartek, g. 16:15

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Dziennikarka Ewa Wysocka mieszka w Hiszpanii już od 20 lat. W wydanej w maju książce "Barcelona stolica Polski" przywołuje dziesiątki faktów odsłaniających duchowe pokrewieństwo Polaków i Katalończyków. W czasach Franco mieszkańców Katalonii przezywano Polakami, traktując to jako obelgę. Jednak Katalończycy zamiast wstydzić się tego przezwiska, wykorzystali i nadal wykorzystują nadane im słowiańskie pochodzenie.

Polska i katalońska kultura przenikają się na każdym kroku. Całe pokolenia Katalończyków wychowały się na "Bolku i Lolku". Najpopularniejszy w tym regionie program satyryczny nosi tytuł "Polònia", jednym z ukochanych pisarzy jest Sławomir Mrożek, a bilety na spektakle Krystiana Lupy rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Spacer po Barcelonie zaprowadzi nas do miejsc, gdzie chodził Chopin, Anders, Kapuściński i Gombrowicz. Nie jest też trudnością trafienie do polskiej restauracji czy sklepu. W katedrze wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a sukces klubu Barҫa (obecnie FC Barcelona) zaczął się od polskiego piłkarza, który grał tam bez wynagrodzenia. Przywołując rozmaite ciekawostki, autorka pisze m.in. o słynnych "Murach" Jacka Kaczmarskiego, które również pochodzą z Katalonii - autorem pierwowzoru "L'Estaca" jest kataloński pieśniarz, a obecnie polityk Lluís Llach. Opisuje również przygody słynnych Polaków w Katalonii, m.in. Fryderyka Chopina, Witolda Gombrowicza i Ryszarda Kapuścińskiego.

Spotkanie z Ewą Wysocką w Muzeum Emigracji poprowadzi gdańska pisarka i poetka Barbara Piórkowska, autorka m.in. powieści "Szklanka na pająki" i zbioru esejów o Gdańsku "Utkanki".

Ewa Wysocka
Absolwentka archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka współpracowała z dziennikiem "Nowa Europa", "Wprost", "Newsweekiem" i "Rzeczpospolitą". Wieloletnia korespondentka radiowa w Hiszpanii, najpierw dla krakowskiego RMF FM, obecnie dla Polskiego Radia. Autorka książki "Barcelona stolica Polski" (Marginesy 2016).

Barbara Piórkowska
Pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści "Szklanka na pająki" (2010), trzech tomów poetyckich (m.in. "International", 2012), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta "Piórko" Natalii Grzebały), zbioru esejów "Utkanki".

Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania na język migowy. Zapotrzebowanie na tę bezpłatną usługę należy zgłosić najpóźniej trzy dni przed wykładem do Działu Edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni telefonicznie (58 670 41 60, 58 670 41 89), bądź mailowo: a.posluszna@muzeumemigracji.pl