stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na PREMIERĘ SPEKTAKLU "W czasie deszczu dzieci się nudzą" *

13 marca 2016 r., godz. 18:00
Obsada:
Dorota Lulka
Paweł A. Nowak - akordeon, aranżacje, Młodszy Pan
Maciej Sadowski - kontrabas, Młodszy Pan
Piotr Michalski - gościnnie (usłyszymy Jego głos w nagraniach telefonicznych i komunikatach)

* program złożony z ulubionych, choć niekoniecznie powszechnie znanych dialogów, łączących popularne piosenki z "Kabaretu Starszych Panów", wiązanka zgubnych uczuć opisanych słowem i pieśnią przez Jeremiego Przyborę oraz muzyką Jerzego Wasowskiego.

Ratusz Staromiejski, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35
Bilety - 20 zł
Księgarnia PWN, Gdańsk, Korzenna 33/35

Powstałe przed laty dla telewizji i radia programy Starszych Panów mają dziś swoje zdumiewające życie. Partyturami Jerzego Wasowskiego entuzjazmują się muzycy, a teksty Jeremiego Przybory znakomicie nadają się do uteatralnienia- jeśli tylko zespół wykonawczy im sprosta.

Z nadzieją, że podoła wyzwaniu i przekonaniem, iż dobre obyczaje nie powinny się zestarzeć, Dorota Lulka - kobieta z wachlarzem możliwości, wraz z Pawłem Nowakiem i Maciejem Sadowskim - prezentują wiązankę zgubnych uczuć opisanych słowem i pieśnią przez Jeremiego Przyborę oraz muzyką Jerzego Wasowskiego.

"W czasie deszczu dzieci się nudzą" - to program złożony z ulubionych, choć niekoniecznie powszechnie znanych dialogów, łączących popularne piosenki z "Kabaretu Starszych Panów". Kabaret który nie chłoszcze i nie piętnuje, uśmiecha się tylko i lekko ironizuje. Od strony muzycznej scenariusz zawierać będzie znane przeboje takie jak: "Shimmy szuja", "Rodzina", "Prysły zmysły", i oczywiście tytułową - "W czasie deszczu dzieci się nudzą", piosenki mniej popularne jak: "Wesoły deszczyk", "W słowach ślad", "Drobne ogłoszenia" czy nigdy nie wykonane - "Addio pomidory" w wersji - "Gołąbki w pomidorach" oraz polską wersję włoskiego przeboju "Ubóstwiam drakę".

Mobilizującą i inspirującą dla Doroty Lulki była z pewnością Nagroda Prezydenta Gdyni w dziedzinie "Muzyka" otrzymana w roku 2003, za wykonanie piosenek z Kabaretu Starszych Panów w spektaklu "Niespodziewany koniec lata w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza". Do tej pory jednak nie miała odwagi napisać własnego scenariusza. Znalazłszy pomoc w osobie Zuzanny Pietruczenik została powtórnie urzeczona dowcipem, błyskotliwością i niepowtarzalnym, trochę staromodnym wdziękiem Starszych Panów. Chociaż zadanie by z piosenek i tekstów Przybory i Wasowskiego zrobić własne widowisko w pojedynkę wydawało się nadal trudne.

W sukurs pospieszyli wypróbowani przyjaciele Paweł Nowak i Maciej Sadowski, podejmując się funkcji wokalnych i udziału w scenkach w charakterze Młodszych Panów. I tak powstał program "W czasie deszczu dzieci się nudzą".

Paweł Nowak - akordeonista zaaranżował również wszystkie utwory, a gościnnie w programie usłyszymy głos Piotra Michalskiego w nagraniach telefonicznych i komunikatach.

Wszyscy wykonawcy pragnęli, by program prezentował ten poziom klasy i elegancji, optymizmu i życzliwości, których tak bardzo nam brak w realnym życiu i telewizyjnej iluzji. Czy udało się im przekazać dzieło zgrabnie, zajmująco i nienadgryzione zębem czasu? Czy swoimi nienagannymi manierami i uprzejmością Młodsi Panowie złagodzą kontury również i naszej obecnej obyczajowości?

Zapraszamy. Sprawdźcie Państwo sami.

DOROTA LULKA
"Urodziłam się w Poznaniu, ukończyłam Studium Aktorskie przy Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku, pracowałam jako śpiewaczka-solistka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, jako aktorka w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku, Teatrze Polskim i Nowym w Poznaniu, jako dziennikarka w Poznańskim Ośrodku Telewizji Polskiej, a od roku 2000 jestem w zespole aktorskim Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. W roku 2013 zostałam odznaczona Brązowym Medalem- Zasłużony Kulturze - Gloria Artis za osiągnięcia aktorskie".

PAWEŁ A. NOWAK
"Jestem akordeonistą, pedagogiem, kompozytorem, aranżerem, popularyzatorem akordeonu i kolekcjonerem akordeonów. Jestem absolwentem klasy akordeonu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertuję w całej Europie jako solista, także z orkiestrami oraz członek zespołów Almost Jazz Group i Milonga Baltica. Współpracuję także z Dorotą Lulką, tworząc cieszący się powodzeniem projekt Piaf po polsku.

Jestem także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 2003 roku Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie oraz pomysłodawcą i współtwórcą jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Posiadam kolekcję ponad 300 akordeonów".

MACIEJ SADOWSKI
"Jestem kontrabasistą, absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki kompozytorem i muzykiem sesyjnym z dużym doświadczeniem we wszystkich gatunkach muzycznych, ze szczególną pasją do jazzu. Rocznie gram ponad 100 koncertów w całej Europie. Obecnie jestem mocno zaangażowany w działalność Almost Jazz Group, z którą nagrałem dwie płyty. Pracuję nad moim solowym albumem jazzowym, który ukaże się wiosną 2016 roku".