Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza wszystkich mieszkańców Trójmiasta na wystawę pt.:
"W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki", którą będzie można podziwiać w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta od 15 grudnia 2010 roku do 16 stycznia 2011 roku.
Na wystawie prezentowane będą eksponaty wypożyczone z Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz prace plastyczne najmłodszych dzieci z całego województwa pomorskiego, które wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym wspólnie z Firmą Dr. Oetker Polska.
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, związanych nieodzownie z tradycją i kulturą Polaków. Większość z nas, w tych wyjątkowych dniach upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa poprzez śpiewanie kolęd, spożywanie wieczerzy Wigilijnej, dzielenie się opłatkiem, czy uczestniczenie w Pasterce. Bez tych zwyczajów w Bożym Narodzeniu zabrakłoby magii oraz niezwykłych, rodzinnych wspólnie przeżywanych chwil. Sposób obchodzenia tych świąt w innych krajach różni się diametralnie od "naszego", zwłaszcza gdy przeanalizujemy zwyczaje mieszkańców nieznanych lądów Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Oceanii. Aby tego dokonać zapraszamy do wnętrz Ratusza Głównego Miasta, gdzie prezentowana będzie wystawa pt: "W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki". Na niej to znajdą się unikalne eksponaty, wypożyczone z Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, które zostały przywiezione
do Polski przez misjonarzy z: Ghany, Boliwii, Meksyku, Japonii, Indonezji, Indii, Filipin, czy Papui i Nowej Gwinei. Są one świadectwem kultury i zwyczajów związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia w innych częściach świata.
Wśród muzealiów na uwagę zasługuje unikalna kolekcja instrumentów muzycznych z Afryki i Oceanii, które wykorzystywane są podczas obchodzenia najważniejszych świąt. Są nimi instrumenty perkusyjne "chachas", gruchawki, grzechotki, bębny, których wieczko pokryte jest skórą z upolowanych zwierząt. Innym rodzajem bębnów pokazanych na wystawie będą tzw. "szczelinowe", gdzie dźwięk wydobywany zostaje przy pomocy ozdobionego kawałka drewna. Mieszkańcy Afryki, Oceanii czy Ameryki Południowej obchodzą Boże Narodzenie nie tylko śpiewem i tańcem przy rytmicznej muzyce, ale także przywdziewając na siebie tradycyjne stroje. Wśród nich są egzotyczne spódniczki wykonane z trawy w Papui i Nowej Gwinei oraz boliwijskie, ekwadorskie i meksykańskie stroje ludowe. Niejednokrotnie te "kreacje" udekorowane są biżuterią wykonaną z przedmiotów codziennego użytku oraz z innych materiałów zebranych na stepach Afryki, czy w indonezyjskiej dżungli.
Również motyw Matki Boskiej z Dzieciątkiem w tradycji i kulturze krajów poszczególnych kontynentów ukazany jest zupełnie inaczej: np. w Japonii Maryja trzyma Jezusa Chrystusa na rękach odziana w kimono, a w Indiach przepasana jest kolorowymi chustami. W Indonezji Świętą Rodzinę ukazuje się na obrazach wykonanych techniką batikową, czyli gorącymi farbami lub woskiem skrapla się tkaninę (najczęściej bawełna bądź jedwab) przez co powstają regularne formy tworzące wielobarwną kompozycję. Na wystawie zobaczyć będzie można także malowidła wykonane na liściu figowca pipal ukazujące Matką Boską trzymającą na rękach swojego nowonarodzonego Syna.
W Sali Morskiej prócz egzotycznych eksponatów przedstawione zostaną prace plastyczne dzieci z całego województwa pomorskiego, które powstały w ramach konkursu o identycznym tytule co prezentowana wystawa, czyli "W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki". Przed przedszkolakami oraz uczniami klas nauczania początkowego postawiliśmy zadanie stworzenia rysunków, obrazków, malowideł, bądź innych prac przestrzennych, które pokazywać będą sposoby obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w innych częściach świata. Ilość zgłoszeń konkursowych, które wpłynęły do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. W konkursie wzięło udział 87 klas/grup nie tylko z Trójmiasta ale także z innych rejonów województwa pomorskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że każda praca plastyczna charakteryzowała się oryginalną formą oraz niezwykłą starannością wykonania.
Z pośród wszystkich projektów zwyciężyły cztery przygotowane przez:
uczniów grupy "Biedronek" z Przedszkola Słoneczna Kraina w Gdańsku;
uczniów klasy I "c" ze Szkoły Podstawowej Nr 19 w Gdańsku;
uczniów przedszkolna 3-5 latków ze Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie;
uczniów klasy III "a" ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kwidzynie.
Laureaci konkursu wezmą udział w bezpłatnych zajęciach kulinarno-edukacyjnych,
w czasie których nie tylko dowiedzą się, jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia
w innych krajach, ale także będą mogli pobawić się w "małych kucharzy" i upiec świąteczne ciasteczka maślane. Współorganizatorem konkursu oraz fundatorem nagród jest Firma Dr. Oetker Polska z siedzibą w Gdańsku, która postanowiła uhonorować każdego młodego twórcę drobną, słodką nagrodą niespodzianką. Pragniemy podziękować wszystkim dzieciom za udział w konkursie i sprawić, by poczuły się one prawdziwymi artystami. Stąd też decyzja o przyłączeniu wszystkich prac konkursowych do eksponatów muzealnych w ramach wystawy "W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki".
"W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki" jest kolejną, wspólną akcją firmy Dr. Oetker Polska oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Poprzednio w ramach współpracy obu podmiotów, dzieci z województwa pomorskiego miały okazję wziąć udział w dwóch konkursach: "Słodkie Gdańskie Kamienice" oraz "Pisanka Wielkanocna". W ubiegłym roku firma Dr. Oetker Polska dofinansowała również wydawaną przez Muzeum książkę "Sowi Dwór Artusa", dedykowaną najmłodszym czytelnikom.