stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz Cappella Gedanensis serdecznie zapraszają na koncert "W zadumie", który odbędzie się w piątek 26 października w Gdańskim Parku Naukowo - Technologicznym.

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze'25 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Monika Czalej-Pujol, mezzosopran (Hiszpania)
Mirel Iancovici, wiolonczela (Holandia)
Cappella Gedanensis pod dyrekcją Aliny Kowalskiej-Pińczak

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Prowadzenie koncertu
Konrad Mielnik

W programie


1. G.F. Händel: Mesjasz, "Sinfony"
"And the glory to the Lord"
Cappella Gedanensis
2. A. Vivaldi: Cello concerto in b minor PV 424
Mirel Iancovici - wiolonczela solo, zespół instrumentalny Cappelli Gedanensis
3. M. Ortega: Stabat Mater
Monika Czalej-Pujol - mezzosopran, Cappella Gedanensis
4. O. Respighi: Adagio con variazioni
Mirel Iancovici - wiolonczela solo, zespół instrumentalny Cappelli Gedanensis
5. Cancion de la Paloma
Monika Czalej-Pujol - mezzosopran
6. El vito
Monika Czalej-Pujol - mezzosopran
7. K. Nystedt: Stabat Mater
Mirel Iancovici - wiolonczela solo, chór Cappelli Gedanensis
8. G.F. Händel: Mesjasz
nr 22 "Surely he has borne
nr 23 "And with his stripes"
nr 24 "All we like sheep"
Cappella Gedanensis


Monika Czalej Pujol

mezzosopran

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studia wokalne kontynuowała później w Danii i Hiszpanii. Podczas studiów, po przesłuchaniach w Mainz (Niemcy), wystąpiła  na jednym z najbardziej znanych festiwali operowych na świecie w Aix en Provence we Francji.

Obecnie, jako solistka, koncertuje intensywnie w kraju i za granicą. Występowała wielokrotnie w wielu najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce, Danii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Mołdawii, Włoszech i Niemczech. Kilkakrotnie występowała dla Polskiego Radia i Telewizji (TVP1, TV Polonia - koncert muzyki szwajcarskiej kantonu włoskiego, koncert kolęd w Boże Narodzenie 2009).

Zaśpiewała partie solowe w operze P. Mascagniego "Cavaleria Rusticana" oraz w oratorium Betulia Liberata. Od 2005-2009 była solistką w zespole muzyki dawnej w Danii, z którym wystąpiła na około 100 koncertach i festiwalach. Wspólnie z nimi nagrała album "Via Stellae". Monika Czalej-Pujol śpiewała w najbardziej liczących się salach koncertowych w Rumunii i Mołdawii, w Sala cu Orga  w Kiszyniowie oraz w Sali Georgu Enescu w Bukareszcie.

Od 2010 roku koncertuje w Hiszpanii, miedzy innymi z repertuarem pieśni Chopina na głos i fortepian. Tournée obejmuje do chwili obecnej ponad 20 koncertów, które odbyły się w takich miejscach, jak Royal Monastery of Pedralbes w Barcelonie, Audytorium im. Enrica Granadosa w Leridzie. Monika Czalej-Pujol wystąpiła również z koncertem w ramach "Międzynarodowego X Festiwalu de la Vila de Rialp". Wystąpiła dla katalońskich stacji telewizyjnych i radiowych: TV Segre, TV Manyana, TV Lleida, TV Barcelona, Radio Balaguer, Radio Tarrega i Radio Catalunya Música. Jej płyta "Chopin-19 Songs" przez kilka tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu w plebiscycie publiczności programu "Notes de clássica" przeprowadzonym w styczniu 2011 roku przez Radio Catalunya Música na najciekawsze nagranie 2010 roku.

Mirel Iancovici
wiolonczela

Urodził się w Rumunii; studiował w Konserwatorium w Bukareszcie u prof. Antropowa, a następnie u prof. R. Aldulescu i p. Tortelier.

Mirel Iancovici jest laureatem pierwszych nagród następujących konkursów: "Gaspar Cassado" / Firenze /, "Imperial Tobacco Cello Competition" / Brystol /, "Pablo Casals Centenary" / Barcelona / co otworzyło mu drogę na wiele scen świata.

Koncertował w USA, Europie, m.in. w Royal Festival Hall, Wigmore Hall, Carnegie Hall, Concertgebouw oraz brał udział w wielu festiwalach: Menhuin Festival - Gstaad, Enescu Festival - Bukarest, Israel.
Współpracował z takimi artystami jak: Philipe Entremont, Herman Krenners, Silvia Marcovici, Raphael Oleg, Gennady Rożdziewienski, Yoav Talmi, Poul Tortelier, Han de Vries, Alan Weiss, Gerard Wyss.

Nagrywa też wiele programów radiowych, telewizyjnych w całej Europie, oraz wydaje płyty z takimi firmami jak Electrecord, Thorofon, Atacca, KRO. Mirel Iancovici jest profesorem Konserwatorium w Mastrychcie oraz w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii.

Mirel Iancovici jest wykładowcą wielu mistrzowskich kursów w całej Europie, Niemczech we Włoszech, USA - University of Illinois, Irlandii, Holandii, Rumunii i Francji.

prof. dr ALINA KOWALSKA - PIŃCZAK

Absolwentka Liceum Muzycznego w Bydgoszczy, kontynuuje studia na Wydziale Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplom z wynikiem bardzo dobrym. W roku 1980 otrzymuje stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie SURDOLOGOPEDII na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W roku 1981 tworzy gdański Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis, a od roku1992 wykonuje funkcję dyrektora artystycznego w nowo powołanej instytucji kultury Cappella Gedanensis.W roku 1990 uzyskuje dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W roku 1995 realizuje przewód artystyczny II stopnia i uzyskuje kwalifikacje II stopnia w dziedzinie sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej PROWADZENIE ZESPOŁÓW WOKALNYCH I WOKALNO - INSTRUMENTALNYCH. Od roku 1997 zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W roku 2001 uzyskuje tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

W latach 1999- 2005 pełni funkcję Dziekana Wydziału I Kompozycji i Teorii Muzyki przez dwie kadencje. Od roku 2006 pełni funkcję kierownika Zakładu Kształcenia Słuchu Instytutu Teorii Muzyki AM w Gdańsku na stanowisku profesora zwyczajnego.  

Prof. dr Alina Kowalska-Pińczak współpracuje z Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury jako juror w ogólnopolskich konkursach solfeżowych oraz jako recenzent publikacji naukowych z dziedziny kształcenia słuchu.

Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis rozpoczyna działalność artystyczną w roku 1981 a w roku 1992 otrzymuje status instytucji kultury. Nawiązuje do bogatej twórczości muzycznej dawnego Gdańska, kontynuując tradycje Kapeli Rajców Miejskich założonej w XVI wieku i po mistrzowsku wykonując opracowane i wydane drukiem arcydzieła muzyki gdańskiej.

W dorobku repertuarowym zespołu znajdują się dzieła gdańskich kompozytorów - F. de Rivulo, P. Sieferta, C. Fórstera, C. Bűthnera, Ch. Wernera, N. Zangiusa, J.V. Medera, T.A. Volckmara, M.D. Freislicha, J.B.Ch. Freislicha oraz utwory J.Th. Roemhildta.

Poza repertuarem gdańskim zespół wykonuje również wielkie dzieła oratoryjno - kantatowe - G.F. Händla, J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G.B. Pergolesiego, W.A.Mozarta, F. Schuberta, J. Hydna. Część tego bogatego dorobku artystycznego została wydana na płytach analogowych i kompaktowych - 34 CD.

Zespół ma w swym dorobku dwie Platynowe Płyty - Antoniego Vivaldiego, Pory roku - 2000 oraz kolędy Nowy Rok u Ojca Świętego - 2002. Płyta L. Boccheriniego, Stabat Mater z udziałem A. Tomaszewskiej została nominowana do NAGRODY FRYDERYK 2008. Cappella koncertuje niemal na całym świecie - w USA, Chinach, Izraelu oraz większości państw europejskich. Uczestniczy w licznych festiwalach międzynarodowych, m.in. zespół bierze udział w - Festiwalu Radiowym WDR w Herne i Schwabisch Gmünd (Spalt, Niemcy), Festiwalu Muzyki Sakralnej w Abu Gosh (Izrael) Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Dawnej (Bruksela), Festiwalu Muzyki Barokowej (Niemcy, Litwa, Polska), Royal Music Festiwal (Sztokholm), Festiwalu Chóralnym (Brema).

Zespół miał zaszczyt występować także przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz uczestniczyć w znaczących wydarzeniach historycznych z udziałem prezydentów i monarchów Europy.

Cappella Gedanensis prezentuje szeroki zakres działalności, m.in. audycje szkolne, promuje młodych muzyków. Współpracuje także z wybitnymi artystami jak: Gail Gilmore, Mirel Iancovici, Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka, Roman Jabłoński, Takashi Yamamoto / laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina w Warszawie 2005 /, Vadim Brodski, Konstanty Wileński, Bożena Harasimowicz, Łukasz Długosz / laureat Konkursu ARD w Monachium/, Anatoly Kogan.

Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis realizuje wspólne projekty z Reinhardem Goebelem / Musica Antiqua Köln, Kwintetem Filharmoników Berlińskich, Triem Sigiswalda Kuijkena oraz z Zespołem Capilla Flamenca.

Cappella Gedanensis występuje okazjonalnie ze znakomitymi dyrygentami - Tadeuszem Wojciechowskim, Tadeuszem Wicherkiem, Michałem Dworzańskim, Kai Bumannem, Wolfgangiem Helbichem i Miguelem Ortegą.

W 2004 roku Cappella Gedanensis wspólnie z Radą Miasta Gdańska zapoczątkowuje cykl koncertów Muzyka w Nowym Ratuszu. Promocje młodych talentów. Promocja młodych talentów daje szansę działalności koncertowej młodym artystom m.in. stypendystom i laureatom Nagród Prezydenta Miasta Gdańska. Dokonania młodych artystów i ich mistrzów wydawane są na płytach w ramach projektu Złota Kolekcja Talentów Gdańskich.

Prezentacje najmłodszego pokolenia artystów odnoszących sukcesy w konkursach krajowych i zagranicznych, przybliżają społeczeństwu osiągnięcia gdańszczan w dziedzinie kultury. Zespół obok działalności koncertowej i nagraniowej zrealizował także widowisko poetycko-muzyczne Kantata na urodziny Króla Augusta III wspólnie z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro oraz spektakle Katharsis, Solidarni z historią i tradycją, Znaki czasu w reżyserii Wiesława Janasza.


Wstęp wolny - po uprzednim potwierdzeniu obecności pod nr tel. 58 739-61-46 lub e-mail: cks@gpnt.pl do dnia 23.10.2012