Walentynki w Dworze Artusa Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Walentynki w Dworze Artusa

W czwartek, 14 lutego 2019 r., w Dworze Artusa, oddziale Muzeum Gdańska, odbędą się walentynkowe prelekcje o magii miłosnej w formie uzupełnienia zwiedzania, albo dwóch wykładów w ramach projektu "Czwartki w Muzeum Gdańska". Po ich zakończeniu z wieży Ratusza Głównego Miasta dla zakochanych gdańszczanek i gdańszczan zagra carillon. Koncert wykona carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak.

Od niepamiętnych czasów miłość i chęć zaskarbienia sobie sympatii obiektu westchnień były motorem napędowym działań kobiet i mężczyzn. Nic więc w tym dziwnego, że gdy budowanie pozytywnych relacji i zaufania pomiędzy dwoma osobami nie zawsze było możliwe, zwracano się ku siłom wyższym poprzez pośredników, np. czarownice (wiedźmy, guślarki) oraz czarowników, którzy mieli je reprezentować.

W osiągnięciu zdobycia serca wybranki (a zdecydowanie częściej - wybranka) miały pomóc określone gesty, słowa i napoje, a najstarszy dowód sporządzania eliksirów miłosnych pochodzi ze starożytnego Egiptu. Pisemna receptura ma już ponad 3000 lat. Do przygotowania magicznego napoju mógł posłużyć, jak w Śnie Nocy Letniej Szekspira, pospolity bratek, ale czasem w zdobyciu czyjejś zalecano wykorzystanie mikstur sporządzonych na bazie trudno dostępnych składników, np. mandragory, albo... łupieżu z głowy zamordowanej osoby.

- Chcemy przypomnieć historie związane z uczuciami i opowiemy jakie konsekwencje miało zaklinanie miłości. Popularnym składnikiem od zamierzchłych czasów osiągnięciu celu służyły także rośliny trujące i halucynogenne, np. wilcze jagody. Nic więc dziwnego, że magia miłosna była od średniowiecza uważana za przestępstwo ścigane prawnie nie tylko przez sądy kościelne, ale także świeckie - mówi Justyna Kieczmer z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Więcej opowieści o miłości, eliksirach i magii będzie można wysłuchać w Walentynki od godziny 11:00 do 18:00 w formie indywidualnej narracji guślarki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, albo dwóch wykładów, które odbędą się w ramach Czwartków w Muzeum Gdańska. Po zakończeniu prelekcji, o 18:05, dla wszystkich zakochanych oraz uczestników wykładów zagra carillon z wieży Ratusza Głównego Miasta. Miłosne utwory wykona Monika Kaźmierczak, która od zeszłego roku pełni funkcję carillonisty miejskiego.

Wykłady o miłości - Czwartki w Muzeum Gdańska

Magia miłości

Kiedy?: 14 Lutego 2019, godz.17:00 - 17:30
Gdzie?: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44
Wstęp: bezpłatny
Prowadzący: Justyna Kieczmer

Miłość rycerska w malarstwie prerafaelitów

Kiedy?: 14 lutego 2019, godz. 17:30-18:00
Gdzie?: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44
Wstęp: bezpłatny
Prowadzący: Katarzyna Samotyj

Koncert walentynkowy z wieży Ratusza Głównego Miasta

Kiedy?: 14 lutego 2019, godz. 18:05-18:20
Gdzie?: Długi Targ (przed fontanną Neptuna)
Wstęp: bezpłatny
Wykonawca: Monika Kaźmierczak

Czytaj także