stat
Impreza już się odbyła

Wałęsa. Człowiek z nadziei - pokaz przedpremierowy Opinie (1)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Ostatni akord tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts to zamknięty, przepremierowy pokaz filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

POKAZ PRZEDPREMIEROWY NAJNOWSZEGO FILMU ANDRZEJA WAJDY

KINO NEPTUN
GDAŃSK, UL. DŁUGA 57
20 WRZEŚNIA 2013

SŁOWO REŻYSERA
O tym, że film "Wałęsa" jest najtrudniejszym tematem, jaki podejmowałem kiedykolwiek w ciągu moich 55 lat pracy filmowej, wiem dobrze, ale nie widzę żadnego innego reżysera, który może zrobić film o Lechu, z którego ja będę zadowolony. Nie mam wyjścia. Scenariusz Janusza Głowackiego jest pierwszym i jedynym, chociaż przeszedł pewne zmiany, ale ten proces jest naturalny i nie ma innej drogi, kiedy ma powstać film, którego temat budzi tak żywe reakcje przyszłej widowni jak Lech Wałęsa. Od pierwszej chwili, kiedy jeszcze w czasie rozmów Solidarności z Komisją Rządową, poznałem Wałęsę, wzbudził mój podziw. Film będzie tego odbiciem.

Film będzie skierowany do wszystkich, ale najbardziej chciałbym trafić do młodych, gdyż Lech to dobry przykład, aby brać udział w naszym życiu politycznym.

STRESZCZENIE
"Wałęsa. Człowiek z nadziei." to opowieść o bohaterze naszych czasów - Lechu Wałęsie (Robert Więckiewicz). Film rozpoczyna scena, w której Oriana Fallaci (w tej roli Maria Rosaria Omaggio) zjawia się w mieszkaniu Wałęsów na gdańskim blokowisku, aby przeprowadzić wywiad z przyszłym noblistą. Emocjonująca rozmowa jednej z najbardziej prowokacyjnych dziennikarek stanowi kanwę filmowego opowiadania. Fallaci zadaje pytania, których nikt inny nie chciał lub nie śmiał zadać legendarnemu przywódcy "Solidarności". Odsłania w ten sposób prawdę o człowieku obdarzonym charyzmą i niezwykłą intuicją polityczną. Właściwa opowieść biograficzna rozpoczyna się w 1970 roku: tuż po krwawym stłumie- niu przez władze robotniczych protestów, Wałęsa zostaje zmuszony do podpisania deklaracji współpracy z SB. Sceny przedstawiające polityczne dojrzewanie bohatera przeplatają się ze scenami z życia rodzinnego Wałęsów. Relacje między Lechem i Danutą (Agnieszka Grochowska), dom pełen dzieci, codzienne sprawy to równie istotny jak polityka temat tego filmu. Rodzina Wałęsów miała wieść zwyczajne życie w skromnym gdańskim mieszkaniu, tymczasem została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Za plecami mocnego mężczyzny stoi - jak się okazuje - jego silniejsza żona. Oparta na faktach scena aresztowania Lecha razem z kilkumiesięczną córką, w której wózku ukrywał nielegalne ulotki, w filmie zestawiona jest ze sceną, w której Danuta musi stawić czoła funkcjonariuszom SB kolejny raz przeszukującym mieszkanie pełne dzieci. Przemówienie Lecha pod Stocznią w 9. rocznicę masakry w grudniu '70, to moment, kiedy po raz pierwszy Wałęsa prezentuje swoje zdolności przywódcze i umiejętność porywania tłumów. Pół roku później, w sierpniu 1980 roku, staje na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. Zostaje przywódcą "Solidarności" oraz symbolem opozycji walczącej o demokrację. W chwili wprowadzenia stanu wojennego Lech zostaje zabrany z mieszkania. Okres rocznego internowania okazuje się prawdziwą próbą dla bohatera: Wałęsa - mimo pozbawienia kontaktu z innymi opozycjonistami - nie ulega żadnej ze składanych przez władze propozycji współpracy. Entuzjastyczne powitanie Lecha Wałęsy w Gdańsku po powrocie z internowania, a także przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla to zapowiedź zwycięstwa, które nastąpi 1989 roku przy Okrągłym Stole. Finałową sceną filmu jest wystąpienie Lecha Wałęsy w Kongresie Stanów Zjednoczonych, rozpoczynające się od słów: "My naród...".

Czasem o wolność trzeba walczyć, czasem trzeba bronić ojczyzny. Polityka i miłość, strach i poczucie bezpieczeństwa, przymus podporządkowania się i chęć buntu - film, tak jak i życie Lecha Wałęsy, jest pełen kontrastów. Powinność wobec narodu splata się z poczuciem obowiązku wobec rodziny, miłość do żony i dzieci z miłością do kraju. Czy Lech dokonuje właściwego wyboru? Jaka jest jego cena?

REALIZATORZY:
- reżyseria Andrzej Wajda
- scenariusz Janusz Głowacki
- zdjęcia Paweł Edelman psc
- producent artystyczny i obsada Ewa Brodzka
- dźwięk: Jacek Hamela
- makeup: Waldemar Pokromski, Tomasz Matraszek
- kostiumy: Magdalena Biedrzycka
- scenografia: Magdalena Dipont
- montaż: Grażyna Gradoń psm, Milenia Fiedler psm
- kierownictwo produkcji: Paweł Gabryś
- producent wykonawczy: Katarzyna Fukacz-Cebula, Małgorzata Fogel-Gabryś
- producent: Michał Kwieciński

OBSADA:
Lech Wałęsa - Robert Więckiewicz
Danuta Wałęsa - Agnieszka Grochowska
Nawiślak - Zbigniew Zamachowski
Majchrzak - Cezary Kosiński
Oriana Fallaci - Maria Rosaria Omaggio
Dyrektor Stoczni 1980 - Mirosław Baka
ksiądz - Maciej Stuhr
i inni.

Produkcja Akson Studio. Dystrybucja (Polska) ITI CINEMA.
Koprodukcja Orange, TVP - Telewizja Polska S.A., NCK - Narodowe Centrum Kultury, CANAL+

Film zrealizowany przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Sponsorzy Grupa ENERGA oraz Saur Neptun
Partner filmu: Gdańsk Miasto Wolności
Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego
Film został zrealizowany na taśmie 35mm, 127', Polska 2013, DCP.

Przeczytaj także