stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Walka trwa! Spotkanie z Katarzyną Górną

paź 2

środa, g. 10:00

Online
Wstęp wolny
lis 23

sobota, g. 16:00

Kartuzy,
bilety 200 zł
Walka trwa!
Spotkanie z Katarzyną Górną

Zapraszamy serdecznie w środę 19 marca o godz. 19.00 do Świetlicy KP w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na prezentację fotografii oraz projekcje video Katarzyny Górnej, które artystka opatrzy swoim komentarzem. Następnie w rozmowie, prowadzonej przez Marcina Chałupkę, Kasia Górna i Małgorzata Taraszkiewicz - Zwolicka zastanowią się nad nomenklaturą funkcjonującą w świecie sztuki. Czym jest sztuka feministyczna? Czym jest sztuka kobieca? Czy sztuka kobiet jest feministyczna? A przede wszystkim, co komentuje i jakie cele społeczne chce osiągnąć sztuka feministyczna.

Spotkanie jest zapowiedzią planowanych na jesień w Świetlicy KP w Trójmieście seminariów z estetyki feministycznej.

W programie prezentacji znajdą się:
- slajd show - 10 panien, Madonny, Madonny (szkice fotograficzne), Fuck Me, Fuck You, Peace, 10 i pół nosa w penisie, Zestaw kobiet, Aniołek, różyczka, rybka, Portret podwójny, Kasie niteczki (szkice fotograficzne), Barbie bar (szkice fotograficzne)
- pokaz video - SUMO, Happy Birthday Mr. President, O kobietach, które chciały być Freddiem Mercurym.

Katarzyna Górna - urodziła się 27 lipca 1968 roku w Warszawie. W latach 1989-1994 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, które zazwyczaj zestawia w przestrzenne instalacje, oraz filmy DVD. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Twórczość Katarzyny Górnej opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. Artystka bierze na warsztat motywy ikonograficzne sztuki religijnej, stereotypy społeczne, czasem obdarza swoje bohaterki nową siłą. W jej dorobku artystycznym, o wyraźnym rysie feministycznym, łatwo zauważyć ewolucję myśli, przechodzenie od badania obszaru tworzenia kulturowych symboli do postawy bardziej sprecyzowanej, walczącej, postulatywnej. "Spojrzenie kobiece" dochodzi wówczas do głosu nie tylko jako refleksja nad pozycją własnej płci, ale także dekonstrukcja dominującej męskości. Górna podejmuje więc tematy trudne, często stanowiące społeczne tabu.
W filmie SUMO (2003) kobiety w białych majtkach przyjmują postawę wojownika tej japońskiej sztuki walki, jednocześnie wypowiadając kwestie pochodzące z mniej lub bardziej radykalnego dyskursu feministycznego. Przez jednych film ten interpretowany jest jako postulat zajęcia zdecydowanej postawy w konflikcie płci i opowieść o kobiecej sile, przez innych - jako ukazanie ambiwalencji postaw doprowadzonych do ekstremum. Obserwujemy jakieś monstra - pisze Maria Anna Potocka - zagubione między symbolami, tracące zarówno kontakt z tym, co słabe, jak i z tym, co mocne.
Karol Sienkiewicz

Małgorzata Taraszkiewicz - Zwolicka - w latach 2000-2008 kuratorka w CSW Łaźnia, gdzie realizowała autorski program "Parakino". W latach 2001-2003 współpracowała z Fundacją Wyspa Progress. Od grudnia 2008 roku prowadzi Gdańską Galerię Fotografii w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Publikowała m.in. w: "Kwartalniku Rzeźby Polskiej", "Arteonie", "Praesens Central European Art Review", "Mare Articum".

Artur Żmijewski: Dlaczego tematyka większości twoich prac obraca się wokół seksualności, genitaliów, lęku czy wstrętu przed byciem obiektem seksualnego zainteresowania?

Katarzyna Górna: Dlatego, że ta sfera wywołuje w człowieku najsilniejsze emocje, jest przyczyną największych radości i największych rozczarowań. Z tego powodu, że tak dużo miejsca zajmuje w mojej psychice, w psychice każdego człowieka, te tematy interesują mnie bardziej od innych. Dlaczego kobieta pełni w związkach zwykle podrzędną rolę? Zatem seks interesuje mnie zawsze w kontekście konfrontacji kobiety i mężczyzny. Te ciągłe próby dominacji, kto ma rządzić, kto jest lepszy - starcie między rolą kobiety i rolą mężczyzny. Kobiety próbują walczyć o swoje miejsce, żeby nie być non stop dyskryminowane. Seksualność odgrywa w tym swoją rolę. (...) Kobiety mają wiecznie poczucie winy, muszą się bardziej starać, aby cokolwiek osiągnąć, muszą cały czas rywalizować z facetami. Wypowiadanie opinii na te tematy to dla mnie rzecz najważniejsza.


Katarzyna Górna w wywiadzie z Arturem Żmijewskim z książki Drżące ciała. Rozmowy z artystami