W ciągu 24 godzin Karolina Czarnecka, wyróżniona Nagrodą Specjalną podczas XVI Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", zebrała na portalu polakpotrafi.pl całą kwotę potrzebną do stworzenia teledysku śpiewanej przez nią piosenki. Jak wypromować swój projekt, aby porwał ludzi i otrzymał wsparcie? Jak go przygotować, jakich błędów unikać i jak nim zarządzać po uzyskaniu wsparcia? Na te tematy rozmawiać będziemy w IKM z Karolem Królem, prezesem zarządu Crowdfunding.pl. 28 maja w godz. 15.00 - 19.00 zapraszamy na warsztaty poświęcone finansowaniu projektów muzycznych, a 29 maja w godz. 14.00 - 19.00 na indywidualne rozmowy i konsultacje swoich pomysłów.
Temat finansowania społecznościowego był poruszany w IKM już w maju zeszłego roku podczas KaWy - Kulturalnej Wymiany poświęconej promowaniu swojej muzyki. W infografice podsumowującej dyskusje z dwóch spotkań znalazł się również wątek crowdfundingu jako pomysłu na finansowanie swoich wydawnictw muzycznych. (Infografika dostępna jest na: https://muzycznakawa.ikm.gda.pl/).
- Chcemy podkreślić dużą moc oddziaływania, jaką ma finansowanie społecznościowe. Istnieje kilka platform pozwalających zbierać pieniądze za pomocą crowdfundingu - m.in. polakpotrafi.pl, wspieramkulture.pl czy wspieram.to. Oferując osobom wspierającym określone gratyfikacje, np. płytę z podpisem, czy bilety na wydarzenie, artyści i artystki zbierają w kilka - kilkanaście dni kwoty pozwalając na realizację wymarzonego projektu. Przyglądamy się temu, ile projektów z Gdańska i Metropolii jest obecnie w procesie zbierania funduszy. Zastanawiamy się nad tym, jak wspierać lokalne, oddolne inicjatywy realizowane przez platformy crowdfundingowe. Pierwszym pomysłem są organizowane przez nas warsztaty i konsultacje - mówi Natalia Brylowska z Obserwatorium Kultury Instytutu Kultury Miejskiej.
Warsztaty poświęcone społecznościowemu finansowaniu projektów muzycznych odbędą się 28 maja, w godz. 15.00 - 19.00 w IKM. Poprowadzi je Karol Król, który opowie o typach finansowania społecznościowego i dostępnych platformach, o historiach sukcesów odniesionych dzięki crowdfundingowi, ale też o błędach i potknięciach, jakich należy się wystrzegać. Po warsztatach, uczestnicy i uczestniczki będą wiedzieli jak przygotować projekt, jakie powinien spełniać wymagania, by nadawał się do finansowania przez crowdfunding, jak oszacować budżet i bonusy dla wspierających i jak zarządzać nim w trakcie realizacji. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: natalia.brylowska@ikm.gda.pl. Ilość miejsc: 12. W zgłoszeniu prosimy o krótki opis projektu, w jakim chciałoby się wykorzystać crowdfunding i wiedzę z warsztatów.
Na indywidualne konsultacje dla osób chcących zamieścić swój projekt na platformie crowdfundingowej zapraszamy 29 maja w godz. 14.00 - 19.00. Podczas spotkania będzie można uzyskać wsparcie w wypełnianiu karty projektu, wyboru portalu, ułożenia harmonogramu i planu marketingowego. Każdy uczestnik konsultacji otrzyma e-booka "Crowdfunding. Od pomysłu do biznesu, dzięki społeczności" oraz możliwość publikacji informacji po starcie projektu na crowdfunding.pl. Konsultacje są bezpłatne, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: natalia.brylowska@ikm.gda.pl. Ilość miejsc: 5. W zgłoszeniu prosimy o krótki opis projektu, w jakim chciałoby się wykorzystać crowdfunding i wiedzę ze spotkania.
Dodatkowo, w ramach trwającego od maja do września Bibliocampu organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, 27 maja o godz. 18.00 w IKM odbędzie się spotkanie z Karolem Królem oraz Przemkiem Corso. Tematem rozmowy będą możliwości stosowania crowdfundingu w projektach wydawniczych, omówione będą także wyniki raportu Fundacji Centrum Gospodarki Społecznościowej na temat projektów sfinansowanych dzięki crowdfundingowi w Polsce. Więcej o Bibliocampie na: www.bibliocamp.info.
---
27.05, godz. 18.00, Bibliocamp: "Jak zebrać fundusze i zdobyć czytelników przed wydaniem własnej książki?", Karol Król, Przemek Corso. Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Spotkanie otwarte, wstęp wolny.
28.05., godz. 15.00 - 19.00, Warsztaty "Crowdfunding projektów muzycznych", prowadzenie: Karol Król. Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: natalia.brylowska@ikm.gda.pl.
29.05, godz. 14.00 - 19.00, konsultacje indywidualne projektów crowdfundigowych. Prowadzenie: Karol Król. Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: natalia.brylowska@ikm.gda.pl.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk.
---
CrowdfundingFinansowanie społecznościowe to źródło kapitału dostarczanego przez szeroką społeczność wirtualną, która chce wesprzeć kreatywnego pomysłodawcę. Zgromadzone w ten sposób środki mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku milionów złotych.
Crowdfunding to "rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenie zwrotne, który angażuje szerokie grono kapitałodawców, charakteryzuje się wykorzystaniem technologii teleinformatycznych oraz niższą barierą wejścia i lepszymi warunkami transakcyjnymi, niż ogólnodostępne na rynku". (Karol Król, Finansowanie społecznościowe jako źródło finansowania przedsięwzięć w Polsce)
---
Karol Król - pasjonat możliwości jakie stoją przed uczestnikami wirtualnych społeczności. Z wykształcenia finansista, na co dzień zajmuje się organizacją finansowania dla przedsięwzięć we wczesnych fazach rozwoju (start-up). Prezes Zarządu Crowdfunding.pl Sp. z o. o. i redaktor naczelny portalu crowdfunding.pl. Popularyzator idei finansowania społecznościowego (w tym polskiego tłumaczenia) w Polsce, nazwany przez magazyn Proseed "ewangelistą polskiego crowdfundingu". Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu, Ambasador European Crowdfunding Network na Region Bałtycki, Członek Rady World Crowdfunding Forum, współautor raportu "A Framework for European Crowdfunding", mentor AIP Business Link Poland. Wielokrotnie występował na konferencjach w Polsce i za granicą, a także w największych Polskich mediach. Korzystając z mechanizmu finansowania społecznościowego dzięki wsparciu Internautów zebrał środki na organizację konferencji oraz wydanie książki... o crowdfundingu. Prowadzi prywatnego www.blogakarolkrol.pl.
Przemek Corso - felietonista, konferansjer, głos radiowy, autor bajek dla dzieci. Debiutował w 2012 roku powieścią kryminalną "Studium w czerwieni" - nominowanej następnie do legnickiej książki roku. W maju 2014 roku trafi do sprzedaży jego najnowsza powieść - tym razem przygodowa "Podziemne miasto".