stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty Haiga

Warsztaty haiga - Współistnienie poezji i sztuki.
Warsztaty literacko-plastyczne na temat kultury i poezji japońskiej

lip 8-9

poniedziałek - wtorek, g. 10:00 - 12:30

bilety 50 zł
Kup bilet
lip 19-20

piątek - sobota, g. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zapisy: azikuder@o2.pl --> wstęp wolny
Organizator: Magdalena Kuśmirek (Lena Pelowska)

Prowadzące:
Część literacka: Izabela Renczyńska - Kuder (Azi Kuder)
Część plastyczna: Aleksandra Perzyńska

Dla kogo:
Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych tematem haiku i haigi oraz kulturą japońską. NIe są wymagane specjalne zdolności artystyczne, mniej śmiałym osobom chętnie pomożemy stworzyć coś w technice collage.

Wydarzenie i projekt realizowany i dofinansowany w ramach programu "Otwarty IKM".
--------------------------------------------------------------------------------
TEMATYKA
Warsztaty oparte na przykładzie wywodzącej się z kultury japońskiej haigi przybliżą szerszemu gronu miłośników poezji i sztuki relację obrazu z poezją. Uczestnicy warsztatów podejmą próby samodzielnego uzupełniania obrazu i tekstu.

Część literacka: Haiga - japońska sztuka łączenia obrazu i tekstu

Haigi to dzieła sztuki zwykle malowane przez poetów haiku. Niedosłowność obrazu stwarza w tej dziedzinie duże możliwości interpretacyjne. Tematyka obrazów jest różnorodna, w klasycznych haigach nawiązywano do natury, często pojawia się też motyw góry Fuji czy księżyca przedstawianego jako okrąg Zen. Komponowanie japońskich haiku i malowanie haig stanowiło ulubioną rozrywką estetów okresu Edo. W przeszłości haigi wykonywano nie tylko na papierze, lecz także na wiszących zwojach, parawanach, wachlarzach czy jako odbitki drzeworytów.

Współcześnie najbardziej powszechnym sposobem tworzenia haig jest fotografia oraz grafika komputerowa. Nowoczesne fotohaigi zaskakują śmiałością skojarzeń, subtelnym humorem oraz oryginalnością połączenia tematów. Bardzo ciekawym podejściem do haigi są minimalistyczne obrazki zwane "epi-artami".

Te i inne rodzaje haigi będzie można obejrzeć, a także spróbować skomponować osobiście, dzięki zajęciom warsztatowym poprowadzonym przez Izabelę Renczyńską - Kuder.

Część plastyczna.
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą ilustracje w technice collage na papierze, do gotowego, wybranego tekstu haiku o tematyce kwitnących kwiatów w czasie wiosny (lub innym). Kwitnące kwiaty mogą mieć tak wiele skojarzeń, że nie zabraknie nam pomysłów. Maj to najlepszy miesiąc na japońską haigę!
_____________________________________________
PROWADZĄCE:
Izabela Renczyńska-Kuder (Azi Kuder) - filolog z wykształcenia, gdynianka, uprawiaja różne dziedziny sztuki: prozę, poezję, malarstwo. Autorka powieści Dwudyszna i Oczy Renifera, a także opowiadań, wierszy, haiku oraz haig. Laureatka konkursów poezji haiku, publikująca również po angielsku, m.in. w: World Haiku Association, Daily Haiga, Wild Plum, Asahi Haikuist Network oraz Cattails. Wyróżniona certyfikatem "EUROPEAN 100 most creative haiku authors in 2016" oraz umieszczona wśród Top 10 polskich autorów haiku w 2016.

Aleksandra Perzyńska - urodzona w Gdańsku poetka, pisarka i plastyczka z dyplomem toruńskiego WSP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest autorką serii podręczników do plastyki dla gimnazjum. Zajmuje się malarstwem, instalacją i ilustracją książkową.


Serdecznie zapraszamy!

Informacja na stronie IKM.
https://otwarty.ikm.gda.pl/2017/05/04/haiga-wspolistnienie-poezji-i-sztuki/

Bezpłatny wstęp