stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty Świadomości Onkologicznej

Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne we współpracy z Urzędem Marszałkowskim już po raz czwarty organizuje "Warsztaty Świadomości Onkologicznej".

sty 11

sobota, g. 15:00

bilety 199 zł
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia jedna na trzy osoby zachoruje w ciągu swojego życia na chorobę nowotworową. Doświadczanie choroby zależy od wielu czynników, między innymi obecności osób bliskich, sytuacji socjoekonomicznej, samodzielności i szeroko pojętej jakości życia. Warto więc patrzeć na sytuację choroby w szerszym ujęciu i obejmować wsparciem nie tylko chorego, ale i jego otoczenie. Sposób funkcjonowania rodziny diametralnie zmienia się, w czasie gdy jeden z jej członków poddawany jest leczeniu onkologicznemu.

Chcielibyśmy wspomóc kompetencje komunikacyjne i wzajemne relacje między osobą chorującą a jej rodziną, a także pomoc w radzeniu sobie z emocjonalnymi skutkami choroby. Wraz z diagnozą choroby nowotworowej mogą pojawić się obawy, niepokoje i wątpliwości. Spora grupa pacjentów miewa okresowo lub trwale objawy zaburzeń depresyjnych i lękowych. Osoby takie wymagają profesjonalnego wsparcia, aby wypracować sobie prawidłowe i odpowiednie dla nich strategie radzenia sobie i powrócić do równowagi.

Dzięki rozwojowi i postępowi w medycynie udaje się wyleczyć coraz większą grupę osób ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi. Pojawienie się nowoczesnych programów lekowych znacząco wpłynęło na poprawę jakości i długości życia części osób na zaawansowanych etapach choroby. Pacjenci w wieku produkcyjnym po zakończeniu leczenia onkologicznego coraz częściej chcą uniknąć przechodzenia na rentę i mają potrzebę powrotu na rynek pracy. Stąd też tak istotna jest ich aktywizacja zawodowa, wsparcie w rozwoju kariery, przebranżowieniu się lub też rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Warto także zwrócić uwagę, że powracanie do zdrowia to nie tylko leki i pomoc psychologiczna, to także odpowiednie żywienie, rehabilitacja i aktywność fizyczna. Istotną kwestią jest poszerzenie wiedzy o bezpiecznych ćwiczeniach ruchowych i wzbudzanie motywacji do regularnego podejmowania wysiłku fizycznego. Ponadto część chorych potrzebuje krótkoterminowego kontaktu z logopedą odnośnie gimnastyki i rehabilitacji gardła i górnych dróg oddechowych, aby usprawnić funkcje mowy i przełykania.

Takie holistyczne podejście jest nieodzownym dopełnieniem terapii medycznych i umożliwia kompleksową opiekę nad chorym oraz wsparcie jego najbliższych. W ramach realizacji "Warsztatów Świadomości Onkologicznej" w okresie od 5.10.2020 do 5.12.2020 odbywać się będą konsultacje online dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Konsultacje będą obejmowały profesjonalne wsparcie psychoonkologiczne, wsparcie dietetyczne, wsparcie w zakresie aktywności fizycznej,
a także wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej.


Zapraszamy do rozmowy o swoich potrzebach. Udzielimy Ci wsparcia psychoonkologicznego obejmującego: rozmowę wspierającą dla osoby chorującej onkologicznie; rozmowę wspierającą dla osób bliskich chorego onkologicznie; możliwość rozmowy z psychoonkologiem dziecięcym; oparcie dla par, w których jedna osoba choruje onkologicznie; doradztwo w zakresie aktywności psychoseksualnej; wspomaganie funkcjonowania poznawczego w czasie choroby i leczenia.

Wsparcia dietetycznego, w tym: informacje o właściwym odżywianiu w trakcie choroby i leczenia onkologicznego, i po jego zakończeniu; rozmowa o zmianie zwyczajów jedzeniowych; doradztwo w zakresie zdrowego odżywiania jako profilaktyki chorób nowotworowych. Wsparcia w aktywności fizycznej w tym: dobór bezpiecznych form aktywności fizycznej na różnych etapach choroby ,leczenia i rekonwalescencji; profilaktyki obrzęków; ćwiczenia górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i gardła w celu poprawy mowy i przełykania; motywacja do podejmowania różnych form aktywności fizycznej i rehabilitacji.

Wsparcia w powrocie do pracy, w tym: aktywizacja zawodowa osób, które z powodu choroby swojej lub kogoś bliskiego wycofały się z aktywności na rynku pracy; przygotowanie do rehabilitacji socjoekonomicznej w celu prewencji rentowej; wsparcie rozwoju zawodowego osób z doświadczeniem choroby nowotworowej; pomoc pacjentom w zmianie dotychczasowej profesji; doradztwo zawodowe dla chorych prowadzących własną firmę lub chcących założyć działalność.

Wszystkie konsultacje będą prowadzone po rejestracji na numery 792 832 230 lub 792 831 884. Konsultacje są adresowane do mieszkańców województwa pomorskiego, którzy: są w trakcie leczenia onkologicznego; są w trakcie diagnozowania choroby nowotworowej; zakończyły leczenie onkologiczne; mają wśród najbliższych kogoś, kto choruje lub chorował onkologicznie. Rozmowy w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej będą prowadzone przez komunikatory internetowe. Projekt jest w całości finansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj także