Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk zaprasza nastolatki w wieku 16-19 lat, mieszkające w Gdańsku do udziału w bezpłatnych warsztatach WenDo będących jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności, łączącą samoobrone fizyczną i psychiczną.Warsztaty WenDo dla nastolatekSkierowane do nastolatek w wieku 16-19 lat, mieszkających w Gdańsku, niezależnie od stopnia sprawności, siły czy umiejętności. Warsztaty odbędą się w Gdańsku. Dokładna lokalizacja zostanie podana osobom zakwalifikowanym.
Podczas warsztatów zapewnione będę przerwy, w tym przerwa obiadowa.
Jeśli chcesz:
- poczuć moc, odzyskać siłę;
- przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych;
- doświadczyć własnej siły fizycznej;
- wzmocnić swoje kompetencje w zakresie skutecznej i asertywnej komunikacji oraz rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic.
Weź udział w warsztacie WenDo!
Metoda WenDoJest metodą, którą uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu przestać czuć się bezradną i bezbronną. Nastolatki uczą się jak reagować na różne formy przekraczania granic i przemoc. Wzmacniają poczucie pewności siebie, własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy oraz wstyd.
Metody pracyW czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki.
Kto prowadzi zajęcia?Anna Urbańczyk trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych. Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), trzech szkół trenerskich: Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego, Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji poziom zaawansowany, Akademii Treningu WenDo oraz wielu polskich i zagranicznych kursów i szkoleń. Certyfikowana trenerka WenDo- samoobrony i asertywności dla kobiet. Zrealizowała 1 100 godzin szkoleń równościowych. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Ewa Rutkowska trenerka antydyskryminacyjna, równościowa oraz samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo. Członkini zarządu Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Absolwentka filozofii (UW) i Szkoły Nauk Społecznych (PAN). Od 2000 roku pracuje jako nauczycielka filozofii i etyki, współprowadziła zajęcia w ramach Gender Studies i Gender Mainstreaming IBL. Współautorka m.in. poradnika dla nauczycieli i nauczycielek Równa szkoła edukacja wolna od dyskryminacji a także raportów dotyczących tożsamości płci, przemocy wobec kobiet i płci w edukacji oraz Równościowego przedszkola.
Pytania organizacyjneW razie jakichkolwiek pytań organizacyjnych zachęcamy do kontaktu mailowego z organizatorką wydarzenia Ola Brodą: wolontariat_gdansk@cpk.org.pl
W razie pytań merytorycznych dotyczących metody WenDo zachęcamy do kontaktu mailowego z trenerką Anną Urbańczyk: anna.urbanczyk@warsztatyrownosciowe.pl
Warsztaty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu Bezpieczeństwo-Upełnomocnienie-Wsparcie-Wzmocnienie.