Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Jeśli jesteś osobą, która zna lub chce poznać odpowiedzi na te pytania i dzielić się nimi z mieszkańcami i turystami podczas letnich spacerów herstorycznych - Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na warsztaty dla przewodników i przewodniczek.
- W roku 2017 Stocznię szlakami kobiet zwiedziło 957 osób podczas 64 spacerów. To bardzo dużo, a zainteresowanie grup i osób indywidualnych pozwoliło by na organizację większej liczby oprowadzań. Do tego szukamy nowych osób, które czują się dobrze w pracy z ludźmi, znają Gdańsk, ważna jest dla nich perspektywa równościowa i chcą poznać specyfikę pracy w Stoczni z perspektywy kobiet - mówi Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej.
By latem oprowadzać turystów i mieszkańców Trójmiasta po Stoczni należy wziąć udział w całym cyklu szkoleniowym, który obejmuje spacery i praktyczne zajęcia z oprowadzania. Spotkania rozpoczynają się 25 kwietnia zajęciami z Anną Perz, licencjonowaną przewodniczką, która przygotuje kursantów do pełnienia tej roli. Program obejmuje warsztaty i spacery, przygotowanie fragmentu własnego spaceru po Stoczni, szkolenie równościowe (obowiązkowe), egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności oraz warsztaty z emisji i higieny głosu (fakultatywne).
Warsztaty są bezpłatne dla osób, które zamierzają oprowadzać po Stoczni Gdańskiej w ramach projektu Metropolitanka. Absolwenci i absolwentki projektu zostaną zatrudnieni do oprowadzania w projekcie Metropolitanka na trasie Stocznia Gdańska śladami kobiet. Osoby, które chciałby oprowadzać w języku innym niż polskim są również mile widziane.
Program kursu przewodnickiego po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet
25 kwietnia, godz. 17.00 - 20.00 - warsztaty na temat pracy przewodnika, Anna Perz
15-17 maja, godz. 17.00 - 20.00 (dwa wybrane popołudnia, po 3 godz.) - warsztaty herstoryczno - równościowe, Anna Urbańczyk
7-19 maja - spacer z przewodniczkami z projektu Metropolitanka - autorkami tras po terenach postoczniowych (terminy będą uzgodnione indywidualnie). Spotkania fakultatywne: zajęcia praktyczne (w terenie) z Anną Perz, emisja i higiena głosu (6 godz) z Agnieszką Kamińską.
Osoby prowadzące:
Anna Perz - absolwentka architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej oraz
historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, licencjonowana przewodniczka po
Gdańsku, Sopocie i Gdyni od 2003r., od 2008r prowadząca wykłady z zakresu
historii architektury Trójmiasta na kursach przewodników turystycznych oraz historii
sztuki na kursach pilotów wycieczek.
Warsztaty równościowe i historii kobietCelem warsztatów jest przedstawienie równościowej perspektywy, praktycznej strony historii kobiet (herstorii), języka równościowego, wrażliwego. Zajęcia będą oparte zarówno na przykładach wypracowanych przez pomorską grupę historii kobiet Metropolitanka.
Anna Urbańczyk - trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych (m.in. herstorycznego projektu Metropolitanka w Gdańsku). Wyspecjalizowana w warsztatach antydyskryminacyjnych. Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), trzech szkół trenerskich: Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego (Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków, 2009-2010), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji - poziom zaawansowany (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Warszawa, 2011 - 2013), Akademia Treningu WenDo (Fundacja Autonomia, Kraków, 2015-2016) oraz wielu polskich i zagranicznych kursów i szkoleń. Certyfikowana trenerka (Fundacja Autonomia, 2015-2016) WenDo- samoobrony i asertywności dla kobiet. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Ekspertka w Radzie ds Równego Traktowania przy Prezydencie Gdańska.
Warsztaty Emisja i higiena głosu Warsztaty obejmują naukę podstaw emisji i higieny głosu, wiedzy niezbędnej w sytuacjach wystąpień publicznych, przemawiania, prezentacji. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów: wzmocnią swój głos i pewność siebie, nauczą się zasad emisji głosu, poznają BHP pracy głosem, przećwiczą sytuacje przemawiania, otrzymają indywidualne wskazówki. Warsztaty obejmują: ćwiczenia praktyczne - w grupie i indywidualnie oraz analizę najczęstszych błędów. Agnieszka Kamińska - trenerka głosu, pedagog, wokalistka, założycielka Open Voice Studio - studio głosu i rozwoju osobistego, twórczyni Open Voice Method®. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie pracy z głosem, terapii głosu , śpiewu, rozwoju osobistego, różnych technik i stylów wokalnych, technik relaksacji, masażu, tańca. Jej metoda daje doskonałe rezultaty, dając osobom uczestniczącym konkretne narzędzia samodoskonalenia i oferując rozwiązania nawet długotrwałych problemów. Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. "her story" - "jej historia", w przeciwieństwie do "his story" - "jego historia"), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.
www.metropolitanka.ikm.gda.pl. Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką - materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest- kobieta.org.
Więcej informacji:Anna Urbańczyk (koordynatorka spacerów), Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ
39/40, 80-830 Gdańsk, tel. 58 760 72 16, tel. kom. 663 87 2016, e-mail:
anna.urbanczyk@ikm.gda.pl.