Wyspa Skarbów zaprasza na MARCHONS! MARCHONS!- Warsztaty muzyczne dla dzieci 6+ poświęcone hymnowi Francji.
Decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Rufina Wybickiego - polskiego polityka, ale również pisarza, autora dramatów, komedii i wierszy. W tym czasie będziemy obchodzić nie tylko 200 lat od jego śmierci ale i 275 lat jego urodzin i 225 lat od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.
Z tej okazji Marsz, Marsz! będzie doskonałą okazją do ponownego odkrycia niezwykłej osobistości jaką był Józef Wybicki oraz jego epokowego dla nas dzieła. Czy wiedzieliście, że Mazurek Dąbrowskiego w swej historii kilkukrotnie zmieniał tytuł? Albo, że wraz ze zmieniającymi się realiami jego niektóre frazy ulegały zmianie? Ziemia włoska ustępowała na chwilę ziemi szkockiej, a gen. Dąbrowski takim nazwiskom jak Skrzynecki, Chłopicki, Dwernicki.
Podczas Marsz, Marsz! usłyszycie również opowieści o hymnach narodowych z innych państw oraz będziecie widzami pierwszego na Wyspie Sobieszewskiej pokazu historycznego epoki Józefa Wybickiego.
W programie:
12.03.2022:
11:00 "MARSZ, MARSZ" OTWARCIE WYSTAWY CZASOWEJ / Izba Pamięci Wincentego Pola
Józef Wybicki i jego epokowe dzieło - Mazurek Dąbrowskiego będą kanwą do opowieści innych pieśniach i hymnach narodowych. Wystawa do 15.04.2022
11:15 KOD WYBICKIEGO PRELEKCJA POŚWIĘCONA ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JÓZEFA RUFINA WYBICKIEGO, którą poprowadzi Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
12:00 - 13:00 DO HYMNU!- Prelekcja poświęcona hymnom świata, które przykuwają uwagę słuchaczy niezwykłymi melodiami i tekstem. Uroczyste chwile pełne uniesień i wzruszeń narodu łączą się często z wykonywaniem hymnu. Historia każdego z przygotowanych przez prelegentkę hymnów jest niezwykle ciekawa. Niektóre z nich zaskakują kolorystyką melodii, nietypowym rytmem, inne ujmują tekstem dotykającym serca lub zachęcającym do walki i mobilizującym do wspólnego działania. Melodia i tekst stają się tym, co spaja naród i stanowi o jego jedności. Usłyszymy hymny między innymi z Izraela, RPA, Japonii, Urugwaju, Indii, USA, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii
13.00 - 14:00 POKAZ GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ STOWARZYSZENIA GARNIZON GDAŃSK (pokaz chirurgii wojskowej, mody cywilnej epoki Wybickiego, musztra, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, komentarz historyka).
16.03.2022 g. 9:00 - 10:00 MARCHONS! MARCHONS!"- Warsztaty muzyczne dla dzieci 6+ poświęcone hymnowi Francji.
Jako robocza orkiestra opracujemy wspólny akompaniament ciekawego i marszowego hymnu Francji zwanego Marsylianką. Zabierzcie ze sobą swoje ulubione instrumenty (również na miejscu do dyspozycji będą instrumenty perkusyjne) w ten sposób zagramy, zaśpiewajmy niczym "ochotniczy batalion marsylski"! Au revoir!
Prowadzenie Agnieszka Waśniewska / Wstęp 20 zł
Gośćmi wydarzenia będą:
Przemysław Rey - Kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku na Kaszubach. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski. Właśnie tu gromadzone są pamiątki po twórcy polskiego hymnu i innych postaciach z jego epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, a także elementy wyposażenia dworu z XVIII i początku XIX w.
Agnieszka Waśniewska - (Muzyczka, badaczka kultury, multiinstrumentalistka) Angażuje się w projekty muzyki klasycznej, alternatywnej, folkowej oraz muzyki będącej połączeniem gatunków. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją grę na oboju doskonaliła podczas międzynarodowych kursów u profesorów z Niemiec, Francji oraz Szwajcarii. Występowała podczas koncertów i festiwali w Polsce (m.in.: festiwal Streetwaves, Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale, Metropolia jest Okey, Mundus Cantat). oraz za granicą (Litwa, Norwegia, Wielka Brytania, Portugalia). Koncertuje na scenach muzyki klasycznej, współpracowała m.in. z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Tutta Forza, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica. Jako absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim rozwija swoje zainteresowania badawcze i teoretyczno-muzyczne podczas interdyscyplinarnych studiów doktoranckich. Jest autorką naukowych artykułów o tematyce muzyczno-literackiej oraz referatów prezentowanych przez nią na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Studiowała na The Arctic University of Norway, prowadząc autorskie badania rdzennej muzyki wokalnej Samów zamieszkujących tereny subarktyczne. Pracuje nad rozprawą poświęconą obrzędowym pieśniom tradycyjnym. Współpracowała między innymi z Radiem Gdańsk, Europejskim Centrum Solidarności, Fundacją Nowy Port Sztuki, Insomnia Festival w Norwegii, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego.
Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk - działa od 2005 r. Zajmuje się profesjonalną animacją historyczną, edukacją i popularyzowaniem historii i dawnych tradycji (pokazy, wystawy, inscenizacje, lekcje, wycieczki, gry miejskie, wykłady). Wśród projektów realizowanych w ramach Garnizonu są oddziały gdańskie z XVII i XVIII wieku, wojska pruskiego z 1807 i 1813 r., Załoga Kaperska XVII - XIX w., gdańscy mieszczanie z XVII, XVIII i XIX w., Royal Navy z 1807 r, oddziały z kolonialnej Ameryki Północnej.
Patronat medialny:Gdansk.pl, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk.pl