stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Warsztaty muzyczne z SzaZą - Instrumentarium Teatru

paź 3

czwartek, g. 16:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 30

sobota, g. 18:00

bilety 80 zł
Kup bilet
Dwudniowe warsztaty muzyczne prowadzone przez duet SzaZa z Warszawy obejmować będą głównie zagadnienia z zakresu muzyki w kontekście interdyscyplinarnym. Liczne doświadczenia zdobyte przez artystów na polu muzyki teatralnej, filmowej, tanecznej pozwolą odbiorcom warsztatów wejść w tajniki pracy kompozytorów oraz poznać zaplecze techniczne i metody kreacji "muzyki w kontekście".

W formie rozmowy oraz prezentacji muzycznej - Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki - opiszą swoje doświadczenia zdobyte podczas współpracy z takimi artystami, reżyserami, choreografami jak: Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz, Leszek Bzdyl, Krzysztof Globisz, Marcin Gokieli, a także Pracownią Fizyczną z Łodzi, Teatrem Montownia. W kontekście muzyki filmowej opiszą projekty powstałe we współpracy z Filmoteką Narodową, Łódzką Szkołą Filmową czy Studiem Animacji Semafor. Autorzy przedstawią różne metody pracy w zależności od formy, dyscypliny sztuki i interakcji.

Główne zagadnienia warsztatów to:
1. Muzyka a tekst w teatrze
2. Muzyka a spektakl teatralny bez tekstu
3. Muzyka w tańcu współczesnym
4. Muzyka w kinie niemym
5. Muzyka a sztuka performatywna


Szamburski / Zakrocki poruszą z uczestnikami warsztatów również kwestię Improwizacji w muzyce i akcie twórczym. Jakie są jej mocne i słabe strony, kiedy pomaga w pracy z innymi dyscyplinami sztuki. Jakie są punkty wspólne muzyki oraz innych dziedzin pod względem - czasu tworzenia / swobody improwizacyjnej / aktu twórczego. Muzycy opowiedzą, kiedy współpraca z teatrem jest dla nich spełnieniem, a kiedy ograniczeniem i dlaczego. Na końcu i w trakcie warsztatów artyści będą prezentować instrumenty, narzędzia techniczne ułatwiające szybką kompozycję na żywo, będą wprowadzać i uczyć uczestników warsztatów najprostszych i skutecznych metod kompozytorskich oraz improwizacji.

UWAGA: Uczestnicy warsztatów mogą przyjść na zajęcia z własnymi instrumentami

SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki - ich muzyka to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw - hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń - muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę, jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych "ustawień".

Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance'u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo Bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej. Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej.

Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się m.in. w takich projektach jak - Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali m.in. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim.

Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych. Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Kontrapunkt" w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. W roku 2009 obchodzili dziesięciolecie działalności artystycznej.

www.myspace.com/szamburski
www.myspace.com/zakrocki

INSTRUMENTARIUM TEATRU - to blok warsztatów odbywających się w 2011 roku przy projekcie PC Drama, dotyczący tkanki teatru, z której skonstruowany jest spektakl, czyli komponentów takich jak: muzyka, scenografia, gra aktorska. Warsztaty z tworzenia muzyki teatralnej poprowadzą muzycy: Zakrocki i Szamburski z kolektywu SzaZa. Mistrzowskie warsztaty scenograficzne i kostiumograficzne koordynować będzie Zofia de Ines.

Warsztaty Trening komunikacji i ekspresji prowadził dr Andrzej C. Leszczyński. Planujemy również warsztaty aktorskie Waldemara Raźniaka. Elementem składowym Instrumentarium Teatru jest SZKOŁA DRAMATU, czyli cykl dwudniowych spotkań, które poprowadzą najbardziej uznani dramatopisarze polscy. Pierwsze zajęcia koordynować będzie Małgorzata Sikorska-Miszczuk, kolejne m.in. Szymon Wróblewski.

Informacja o biletach

Karnet na dwudniowe warsztaty: 50 zł -

Sprzedaż karnetów w kasie Klubu. Karnety należy wykupić przed pierwszymi zajęciami (wstęp na zajęcia za okazaniem karnetu). Karnety są ważne wyłącznie na dany blok zajęć, niewykorzystane zajęcia przepadają. Kasa jest czynna w godz. 15.00 – 21.00 (sb i nd od g.16.00). Dodatkowe informacje: agata.brzoska@klubzak.com.pl; (58) 344 05 73 w.117.