stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł

w każdy wtorek (do 24.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Stowarzyszenie A KuKu Sztuka, dwumiesięcznik literacki „Topos” oraz Miasto Gdynia serdecznie zapraszają wszystkich miłośników poezji pragnących rozwijać własną twórczość do udziału w cyklu spotkań poetyckich o charakterze warsztatowym: „Planeta Twórczość. Sztuka uwodzenia muz”.

Projekt „Planeta Twórczość” zakłada przeprowadzenie warsztatów poetyckich połączonych z cyklem wykładów o współczesnej poezji, oraz spotkaniami z uznanymi literatami.

Warsztaty mają na celu wszechstronny rozwój poetyckiego talentu uczestników, zapoznanie ich nie tylko z tajemnicami warsztatu poetyckiego, lecz także udzielenie informacji na temat funkcjonowania poezji i jej autorów w mediach i na rynku wydawniczym, a w dalszej kolejności promocję młodych poetów poprzez publikację najlepszych prac w dwumiesięczniku literackim „Topos” oraz wieczór autorski w kawiarni literackiej „Strych” w Gdyni.

Każde z ośmiu pięciogodzinnych spotkań składa się z:

1. Wykładu o współczesnej poezji i życiu literackim. (1 godzina)
2. Warsztatu poetyckiego / konwersatorium. (2,5 godziny)
3. Konsultacji indywidualnych /spotkania z poetą/prozaikiem. (1 godzina)

Tematy wykładów:
1. Wprowadzenie do poezji współczesnej i metod creative writing.
2. Antysztuka i antypoezja - próba rewizji.
3. Ut pictura poesis - o roli malarstwa w tekście.
4. Prywatna galaktyka poetów. Nowa Fala i okolice: Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak, Julian Kornhauser, Krzysztof Krasek, Ryszard Krynicki.
5. Kiedy słowo dotrzymuje słowa. Alchemia wyobraźni poetyckiej.
6. Historia i rola metafory poetyckiej. Próba wielkiej syntezy.
7. Prywatna galaktyka poetów. Wielcy Mistrzowie i jak ich czytać: Rilke, Eliot, Kawafis, Miłosz i in.
8. Jak sprzedać siebie światu? Marketing w poezji.

Instruktorami prowadzącymi są uznani trójmiejscy poeci:

Krzysztof Kuczkowski - poeta, autor szkiców i recenzji literackich, redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego "Topos", przewodniczący jury licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autor jedenastu tomów poezji.

Tadeusz Dąbrowski – poeta, krytyk literacki, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”, laureat Nagrody „Małe Berło” Fundacji Kultury Polskiej (nominowany przez Tadeusza Różewicza), autor czterech książek poetyckich.

Mariusz Więcek – poeta, zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Złoty Środek Poezji Kutno 2006 na najlepszy poetycki debiut roku 2005, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2006).

Goście warsztatów:

Anna Janko - ur. w 1957 roku w Rybniku na Śląsku. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Gdańskim. Poetka, krytyk literacki, redaktor serii wydawniczych . Autorka tomików wierszy, z których ostatni, „Świetlisty cudzoziemiec”, uzyskał nominację do literackiej nagrody Nike 2000. W Niemczech ukazał się wybór jej poezji pt. „Du bist Der” (Berlin 2000). Utwory Anny Janko znaleźć można w wielu antologiach wydawanych w Polsce i za granicą, m.in. w opublikowanej w Niemczech i Francji „Panoramie literatury polskiej XX wieku”, oraz w amerykańskiej „Ambers Aglow. An anthology of contemporary polish women’s poetry”. Członkini PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.


Paweł Paulus Mazur - malarz, grafik, graffiter i rysownik, autor kultowych podziemnych komiksów „Twins”. Aktor, reżyser, prozaik, poeta działający w grupie „Zlali mi się do środka”. Dał się poznać podczas ujawnień TotArtu, w programach telewizyjnych i radiowych: „Brulion TV”, „Pętla Czasu”, „Dzyndzylydzy”, „Lalamido”, „Brzóska Show”, „Sprężyna Paulusa” i „Windą na szafę” oraz jako alternatywny muzyk grający w formacji „Gdańsk 2000”. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

Wojciech Kass - urodził się w 1964 r. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterska napisał pod kierunkiem prof. Marii Janion. Od 1997 r. pracuje w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. Przed wydaniem książek poetyckich otrzymał dwie prestiżowe nagrody literackie: Nike Warszawską w 1985 r. i nagrodę imienia Ryszarda Milczewskiego - Bruno w 1987 r. W tym czasie opublikował wiersze w „Kierunkach”, „Radarze”, „Integracjach”, „Głosie Wybrzeża” i „Dzienniku Bałtyckim”.

Wojciech Boros- ur. 10 kwietnia 1973 r. w Gdańsku. W l. 1993-97 współtworzył Inicjatywę Poetycką „Almanach”. Zdobywca „Czerwonej Róży” (1996). Dwukrotny (2003, 2007)
stypendysta Samorządu Województwa Pomorskiego w dziedzinie poezji.
Publikował, m. in. w: „Autografie”, „Die Aussenseite Des Elementes”, „FA-arcie”, „Frazie”, „Frondzie”, „Gazecie Malarzy i Poetów”, „Migotaniach, przejaśnieniach”, „Opcjach”, „Portrecie”, „Toposie”, „Tytule”, „Undergruncie” oraz w licznych antologiach, m. in.: „Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2006” (2006). Wydał tomy wierszy: „Nierealit górski” (1997), „Jasne i Pełne” (2003), „Złe zamiary” (2007).

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie do 18 października 2007r na adres planetatworczosc@wp.pl dwóch, trzech własnych tekstów poetyckich wraz z krótką informacją o sobie i swoich zainteresowaniach lekturowych i poetyckich. Prosimy o podanie dokładnego adresu miejsca zamieszkania oraz kontaktu telefonicznego. Spośród nadesłanych zgłoszeń instruktorzy prowadzący wyłonią 30-osobową grupę, która weźmie udział w warsztatach. Koszt ośmiotygodniowych warsztatów dla jednego uczestnika wynosi: 160 zł. Wpłaty można dokonać przed pierwszym spotkaniem 20 października lub do 19 października 2007 na poniższe konto z dopiskiem PLANETA TWORCZOŚĆ:

Stowarzyszenie a KuKu Sztuka
Ul. Kaczeńcowa 26
81-575 Gdynia

Lukas Bank

44 1940 1076 3014 4297 0000 0000

Dowód wpłaty należy zabrać na pierwsze spotkanie, które odbędzie się 20.10.2007.