stat
Impreza już się odbyła

Na wsi dawniej jesień była końcem roku agrarnego, porą przędzenia, kiszenia oraz darcia pierza. Darcie pierza inaczej pierzaczki, wyskubki lub wydzirki było pretekstem do spotkań szczególnie dla kobiet, do tworzenia kręgu, w którym przy wspólnej pracy śpiewały pieśni wiejskie o historiach miłosnych, pracy i ludzkim losie.

28 października - 29 listopada 2024, g. 10:00

Wstęp wolny

w każdą środę (do 01.01.2025), g. 18:15 - 19:45

bilety 75 zł
Program:
Podczas dwóch kolejnych poniedziałkowych warsztatów będziemy pracować nad różnymi gatunkami i rodzajami polskich pieśni tradycyjnych, z wielu regionów Polski. Będzie to liryka miłosna, przyśpiewki, kołysanki i pieśni obrzędowe z Kujaw, Mazowsza, Kielecczyzny, Suwalszczyzny i Kaszub.
Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu "otwartym głosem". Liczymy, że "Jesienne darcie (pierza)" okaże się również spotkaniem międzypokoleniowym, które wśród uczestniczek wywoła dyskusję i refleksję na temat własnych korzeni.

Dla kogo?
W warsztatach będą mogły uczestniczyć kobiety w wieku powyżej 15 roku życia, które są zainteresowane poznaniem swoich muzycznych korzeni i zdecydują się spędzić dwa wieczory na poznaniu kultury tradycyjnej poprzez śpiew. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.

Prowadzenie:
Joanna Gostkowska - muzyka tradycyjną zajmuje się od 2010 roku. Z racji swoich korzeni, tożsamości i tradycji, w której się wychowała skupia się na badaniu i próbie rekonstrukcji kaszubskiej muzyki tradycyjnej. W latach 2018-2019 realizowała ogólnopolski projekt "Mały Kolberg" na Pomorzu, Jako solistka jest zdobywczynią I miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, laureatką konkursu Stara Tradycja w 2019 r. oraz zdobywczynią II miejsca Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2019 r. Od 2016r śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji, grupy śpiewającej polski repertuar tradycjny, będącej laureatem konkursu Stara Tradycją w 2019 r. oraz zdobywcą II miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r. oraz II miejsca na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo 2020.

Olga Krasoń - od 10 lat poprzez śpiew poszukuje swoich korzeni. Śpiewu uczy się bezpośrednio od wiejskich śpiewaczek:
Marii Gałki z Orłowin, Marii Kowalik z Sędka (Kielecczyzna), Marii Pydo (Lubelszczyzna); Marii Bienias (Mazowsze Pd.), Zespołu Rakowicze, Marcina Lićwinko (Suwalszczyzna) oraz od Bandysionek (Kurpie Zielone). Pieśni pozyskuje również dzięki wydawnictwom fonograficznycm oraz nagraniom archiwalnym. Współautorka projektu "Akademia Głosów Tradycji" , liderka i śpiewaczka tegoż zespołu. Wraz z zespołem lauretka konkursu "Stara Tradycja" w 2019 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, zdobyła II miejsce podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r w kat.zespoły śpiewacze oraz zajęła II miejsce na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo 2020r.

Kiedy?
Część I: 15/11/21(poniedziałek); godz. 17:00-21:00
Część II: 22/11/21(poniedziałek); godz. 17:00-21:00


Aktualnie zapisy prowadzone są na listę rezerwową. W miarę ew. rezygnacji będziemy informować mailowo.

Zgłoszenia poprzez formularz:
https://forms.gle/rAgkNhgvPow2TDSg7

Ilość miejsc ograniczona (dodatkowo przez ograniczenia w związku z COVID-19).
O przyjęciu do grupy decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Autorem fotografii jest: Piotr Baczewski

Projekt realizowany jest w ramach programu "Otwarty IKM" organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Informacja o biletach

LISTA REZERWOWA!