Na wsi dawniej jesień była końcem roku agrarnego, porą przędzenia, kiszenia oraz darcia pierza. Darcie pierza inaczej pierzaczki, wyskubki lub wydzirki było pretekstem do spotkań szczególnie dla kobiet, do tworzenia kręgu, w którym przy wspólnej pracy śpiewały pieśni wiejskie o historiach miłosnych, pracy i ludzkim losie.
Program:Podczas dwóch kolejnych poniedziałkowych warsztatów będziemy pracować nad różnymi gatunkami i rodzajami polskich pieśni tradycyjnych, z wielu regionów Polski. Będzie to liryka miłosna, przyśpiewki, kołysanki i pieśni obrzędowe z Kujaw, Mazowsza, Kielecczyzny, Suwalszczyzny i Kaszub.
Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu "otwartym głosem". Liczymy, że "Jesienne darcie (pierza)" okaże się również spotkaniem międzypokoleniowym, które wśród uczestniczek wywoła dyskusję i refleksję na temat własnych korzeni.
Dla kogo?W warsztatach będą mogły uczestniczyć kobiety w wieku powyżej 15 roku życia, które są zainteresowane poznaniem swoich muzycznych korzeni i zdecydują się spędzić dwa wieczory na poznaniu kultury tradycyjnej poprzez śpiew. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.
Prowadzenie:Joanna Gostkowska - muzyka tradycyjną zajmuje się od 2010 roku. Z racji swoich korzeni, tożsamości i tradycji, w której się wychowała skupia się na badaniu i próbie rekonstrukcji kaszubskiej muzyki tradycyjnej. W latach 2018-2019 realizowała ogólnopolski projekt "Mały Kolberg" na Pomorzu, Jako solistka jest zdobywczynią I miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, laureatką konkursu Stara Tradycja w 2019 r. oraz zdobywczynią II miejsca Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2019 r. Od 2016r śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji, grupy śpiewającej polski repertuar tradycjny, będącej laureatem konkursu Stara Tradycją w 2019 r. oraz zdobywcą II miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r. oraz II miejsca na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo 2020.
Olga Krasoń - od 10 lat poprzez śpiew poszukuje swoich korzeni. Śpiewu uczy się bezpośrednio od wiejskich śpiewaczek:
Marii Gałki z Orłowin, Marii Kowalik z Sędka (Kielecczyzna), Marii Pydo (Lubelszczyzna); Marii Bienias (Mazowsze Pd.), Zespołu Rakowicze, Marcina Lićwinko (Suwalszczyzna) oraz od Bandysionek (Kurpie Zielone). Pieśni pozyskuje również dzięki wydawnictwom fonograficznycm oraz nagraniom archiwalnym. Współautorka projektu "Akademia Głosów Tradycji" , liderka i śpiewaczka tegoż zespołu. Wraz z zespołem lauretka konkursu "Stara Tradycja" w 2019 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, zdobyła II miejsce podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r w kat.zespoły śpiewacze oraz zajęła II miejsce na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo 2020r.
Kiedy?
Część I: 15/11/21(poniedziałek); godz. 17:00-21:00
Część II: 22/11/21(poniedziałek); godz. 17:00-21:00Aktualnie zapisy prowadzone są na listę rezerwową. W miarę ew. rezygnacji będziemy informować mailowo.Zgłoszenia poprzez formularz:https://forms.gle/rAgkNhgvPow2TDSg7Ilość miejsc ograniczona (dodatkowo przez ograniczenia w związku z COVID-19).
O przyjęciu do grupy decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Autorem fotografii jest: Piotr Baczewski
Projekt realizowany jest w ramach programu "Otwarty IKM" organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.