stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnej pieśni ukraińskiej. Tematem warsztatów będą religijne pieśni adwentowe, kolędy oraz "szczedriwki", czyli życzące pieśni noworoczne. Kolędy ze względu na treść dzielą się na dwie grupy: świeckie (nie religijne) i chrześcijańskie (cerkiewne).

lut 14

piątek, g. 18:00 - 21:00

Gdańsk, Collegium Gedanense
bilety 150 zł
przedsprzedaż 120 zł

w każdy wtorek (do 01.07), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150-350-680 zł
WARSZTATY TRADYCYJNEJ PIEŚNI UKRAIŃSKIEJ
(grupa zaawansowana: żeńska)
prowadzenie: Tatiana Sopiłka - etnomuzykolog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, członkiem powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu "Drewo", skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, założyciel i lider zespołu DZICZKA (Warszawa). Od 1991 roku jeżdżę po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Owoce poszukiwań są publikowane na płytach wydawanych w Kijowie. Fascynuje mnie głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych wielogłosowych pieśni lirycznych. Od ponad 10 lat prowadzę warsztaty śpiewu ukraińskiego w różnych miastach Polski.

Harmonogram:
piątek: 18.00-21.00
sobota: godz. 11.00-16.00 (5h) + przerwa
niedziela: godz. 10.30-15.30 (5h) + przerwa

Pierwsze kolędy, te dawnego pochodzenia, funkcjonujące jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa, były adresowane do gospodarza, gospodyni, dziewczyny, chłopca, młodej pary, która przeżyła rok od ślubu. Teksty opiewają przymioty adresatów, jak również niosą najpiękniejsze życzenia na następujący rok. Dlatego wiele z tych pieśni śpiewano w pierwszy dzień nowego roku.

Kolędy cerkiewne pochodzą z późniejszych czasów. Od archaicznych różnią się nie tylko tematyką, ale też stylem muzycznym - przede wszystkim rozwiniętym wielogłosem. Teksty religijnych kolęd opowiadają nie tylko o narodzeniu Jezusa, ale zawierają również apokryficzne historie z życia Jezusa, Maryi i Apostołów. Właśnie takie pieśni śpiewano już od początku postu (Adwentu) - można je włączyć i do repertuaru adwentowego.

W warsztatach będą przedstawione tradycje dwóch regionów: z centralnej Ukrainy, jej wschodniej części z lewego brzegu Dniepru - Połtawy (Połtawszczyny) oraz z Podlasia, które stanowi graniczny (kresowy) północno-zachodni ukraiński region etnograficzny, który obecnie znajduje się częściowo na terytorium Polski. Jeśli chodzi o język, Połtawa jest regionem, który dał podstawę ukraińskiego języka literackiego. Natomiast Podlasie jest regionem gwar północno-ukraińskich. Jego mieszkańcy używają swojej mowy gwarowej, jak również języka polskiego. Śpiewają polskie i ukraińskie kolędy. Wiele pieśni charakteryzują wzajemne wpływy, tak w muzyce, jak i w tekstach.

Wszystkie materiały warsztatowe były zebrane podczas własnych ekspedycji naukowych od najstarszych mieszkańców, pamiętających nie tylko kolędy z czasów swojej młodości, ale także z repertuaru swoich rodziców i dziadków.

Organizator zastrzega sobie do zmian w programie

Adres:
Sopocka Scena Off de BICZ
al. Mamuszki 2
Teatr Na Plaży, Sopot

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    220 zł
  • Kontakt
    58 555-22-35
Udział: poprzedzony wpłatą bezzwrotnej zaliczki w wysokości 80 zł lub pełnej kwoty do siedziby Sopockiej Sceny Off de BICZ, po uprzednim potwierdzeniu na liście obecności u koordynatora.
Liczba miejsc: ograniczona
Koordynator: Beata Szalkowska
tel.: 58 555 22 34, 603-332-390
e-mail: bszalkowska@sopot.pl

UWAGA: Osoby zgłaszające swój udział e-mailowo po raz pierwszy, proszę o pozostawienie do siebie numeru kontaktowego!