stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty z demokracji

Drugie spotkanie z cyklu WARSZTATY Z DEMOKRACJI stanowiącego platformę do spotkania i wymiany poglądów dla obywateli, polityków, ekspertów na temat tego, jak tworzyć wspólną i sprawną demokrację na poziomie miasta.

paź 24

czwartek, g. 09:00

bilety 299 zł
przedsprzedaż 199 zł

9 listopada 2024 - 25 stycznia 2025, g. 11:00

Gdańsk,
bilety 900 zł
Spotkanie odbędzie się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro) w Gdańsku w poniedziałek 30 stycznia o godz. 18.00. Kolejne spotkanie 13 lutego.

Spotkanie odbędzie się pod hasłem "Wybierasz ty! Dobre praktyki wybierania naszych przedstawicieli". Spotkanie moderują: Maria Klaman (Krytyka Polityczna) i Maciej Sandecki ("Gazeta Wyborcza"). Ekspertem będzie dr Piotr Uziębło (Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego).

Ordynacja wyborcza ma podstawowe znaczenie dla sprawnie działającej demokracji. Które rozwiązania w tej kwestii są bardziej korzystne z perspektywy wyborców - okręgi jednomandatowe czy ordynacja "pojedynczy głos przechodni", która stosowana jest obecnie w Irlandii?

WARSZTATY Z DEMOKRACJI to otwarte spotkania, podczas których mieszkańcy, posłowie i eksperci będą wspólnie rozmawiać o tym, co zrobić, by usprawnić demokrację na poziomie miasta. W trakcie cyklu trzech spotkań będziemy poszukiwać rozwiązań dotyczących funkcjonowania samorządów, ulepszenia ordynacji wyborczej, a także dociekać, co oznacza w praktyce partycypacja mieszkańców w kształtowaniu miasta i jakie są sposoby na wprowadzanie jej w życie. W cyklu warsztatów chcemy rozmawiać o sposobach zarządzania miastem i o tym, jakich narzędzi mieszkańcy i politycy mogą używać, żeby brać udział w tym zarządzaniu.
Spotkania zostały podzielone na trzy tematy: "Silna rada czy silny prezydent? Kto powinien podejmować decyzje w sprawach miasta", "Wybierasz ty! Dobre praktyki wybierania naszych przedstawicieli" oraz "Demokracja równa się partycypacja. Jak mieszkańcy mogą wpływać na kształt miasta?".

Wprowadzenie do każdego spotkania przygotuje Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, prezentując zagadnienie i stosowane w Polsce i na świecie rozwiązania, a do dyskusji zaproszeni zostaną specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego, posłowie z okręgu gdańskiego i gdyńsko-słupskiego oraz uczestnicy spotkania. Dzięki zaproszeniu posłów istnieje szansa na wypracowanie konkretnych pomysłów, które mogą zostać przedstawione w najbliższym czasie w parlamencie.

Bezpośrednim impulsem do zorganizowania tych spotkań teraz jest inicjatywa ustawodawcza o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw prezydenta Bronisława Komorowskiego. Projekt ten zakłada zmianę sposobu funkcjonowania demokracji lokalnej, zostanie złożony w Sejmie najprawdopodobniej do końca stycznia, a następnie dyskutowany. Chcemy wcześniej przedyskutować proponowane rozwiązania, uczulając mieszkańców i posłów na kwestie stanowiące zagrożenie dla równomiernego rozłożenia władzy w samorządzie lokalnym między prezydentem, radą miasta i legitymizującymi ich mieszkańcami.

Z projektem inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP zapoznać się można na stronie internetowej.

KOLEJNE SPOTKANIE:
Demokracja równa się partycypacja. Jak mieszkańcy mogą wpływać na kształt miasta?

13 lutego, poniedziałek, godz. 18.00

Demokracja to nie tylko wybory, to możliwość bezpośredniego włączania się mieszkańców w sprawy miasta. Służą temu między innymi referenda lokalne, budżet obywatelski czy dobrze prowadzone konsultacje społeczne. Co zrobić, by zwiększyć udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji?

Spotkania odbywać się będą według założonego schematu: wprowadzenie, wypowiedzi posłów i ekspertów, otwarta dyskusja, próba podsumowania i wnioski. Wszystkie spotkania będą rejestrowane, a po zakończeniu cyklu wnioski z nich będą zebrane w formie zaleceń dla parlamentarzystów pracujących nad projektem ustawy o samorządach.