stat

Warsztaty z historii sztuki dla dzieci - "Klub odkrywców sztuki"

Warsztaty z historii sztuki dla dzieci - Klub odkrywców sztuki. Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci z wybranymi zagadnieniami związanymi z malarstwem, ciekawymi artystami i prądami w sztuce. Spotkania prowadzi Barbara Matwiejczyk absolwentka historii sztuki, fotografka i edukatorka; współautorka projektów edukacji artystycznej, która chętnie zaraża innych swoją nieposkromioną ciekawością świata. Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 914 lat. Spotykamy się w piątki o godz. 17.00. 

Daty spotkań:
11 i 25 października
8 i 22 listopada
6 grudnia
10 i 24 stycznia
14 lutego
14 i 28 marca
11 i 25 kwietnia
16 i 30 maja

Bilety: 30 zł (cena za jedno spotkanie, materiały plastyczne w cenie biletu)

1. Tajemniczy faraon. Relief Echnaton z żoną Nefretete i dziećmi pod słonecznym dyskiem sekretne życie kolorów
Historia obrazowania w starożytnym Egipcie. Kanony przedstawiania różnych warstw społecznych. Echnaton i jego niezwykłe portrety. Wykonanie przez uczestników reliefu w modelinie oraz pisanie przy użyciu hieroglifów.

2. Pompeje rzymskie miasto
Historia Pompejów i odkrycia archeologiczne. Mozaiki i polichromie (technika kładzenie tesser rozmiar, metody wytapiania szkła, kolory, miejsca, w których były wykorzystywane bogate wille, bazyliki chrześcijańskie, czerwień pompejańska). Uczestnicy wykonają model rzymskiego domu za pomocą kartonów, farb itp.

3. Tkanina z Bayuex pierwszy komiks
Podbój Wielkiej Brytanii. Informacje o tkaninie. Wyszywanie najciekawszych fragmentów.

4. Jan van Eyck Portet małżeństwa Arnolfinich
Skąd się wziął prezydent Rosji? Gdzie ukrył się malarz? Ekstrawagancka farba olejna. Eksperymenty z barwnikiem i olejem z orzecha włoskiego. Wykonanie współczesnej wersji portretu za pomocą wycinków z gazet.

5. Historia pewnej kradzieży. Dzieje Sądu ostatecznego Memlinga
Krótka historia rozwoju gospodarczego Niderlandów, bogatych bankierów Medyceuszy, kaprów i wojen hanzeatyckich. Kradzież obrazu i jego dzieje. Symbolika wybranych elementów. Historia odkrycia kto jest autorem obrazu i kto go zamówił. Stworzenie własnych herbów.

6. Tajemnicza Mona Lisa
Genialne pomysły Leonarda da Vinci. Perspektywa powietrzna. Popularność obrazu. Uczestnicy wykonają własne interpretacje portretu za pomocą techniki kolażu.

7. Arcimboldo Vertumnus i inne portrety
Zamiłowanie do dziwności. Historia dworu Rudolfa II. Uczestnicy stworzą swoje autoportrety za pomocą warzyw, owoców, roślin itp.

8. Caravaggio i nocne obrazy. Szulerzy
Zagadki Caravaggia specjalisty od życia poza prawem i jego tajemniczej śmierci. Malowanie w nocy. Stopklatki. Używanie camery obscury. Stworzenie żywego obrazu przez uczestników (uwiecznionego na fotografii) i eksperymenty z modelem camery obscury.

9. Vermeer Lejąca mleko i inne obrazy
Historia właściciela karczmy, który został jednym z największych malarzy świata, choć stworzył tylko trzydzieści kilka płócien. Dom teściowej, okno po lewej stronie i zwyczajne sprawy zwyczajnych ludzi. Na koniec dzieci wykonują portrety na wzór vermeerowskich z klocków LEGO i sfotografują je za pomocą telefonów.

10. (Nie)udani impresjoniści i ich eksperymenty. Monet Impresja, wschód słońca oraz co było potem? 
Strzał z pistoletu naładowanego farbą, czyli o obrazach impresjonistów oraz o marszandach sztuki. Technika i idee impresjonistów (m.in. eksperymenty z tworzeniem nowych kolorów). Dzieci wykonają próby stworzenia nowych kolorów, korzystając z odkrytego przez impresjonistów złudzenia optycznego. Vincent van Gogh. Malowanie na ścierce kuchennej portretu lub wybranego krajobrazu w stylu malarza.

11. Senne obrazy Marca Chagalla. Obraz Ja i wioska
Historia białoruskiego artysty o oczach koloru nieba. O czym śnił Chagall? Słuchamy języka jidysz. Dzieci piszą własne interpretacje obrazu, czytają je na głos oraz malują swoje sny albo obrazy z wczesnego dzieciństwa.

12. O malarzu, który słyszał kolory. Vasilly Kandinsky Kompozycja VIII
Dzieje Kandinskiego opowieść o jego podejściu do malarstwa. Wspólne zagranie Kandinskiego na przyniesionych instrumentach. Następnie słuchanie muzyki i malowanie usłyszanych dźwięków.

13. O pracowitym księgowym, który malował jak dziecko. Historia Jeana Miró
 Historia surrealistycznego niesurrealisty. O mordowaniu klasycznych metod malarskich i malowaniu jak dziecko. Porównanie obrazów holenderskich malarzy XVII wieku (Hendrick Martensz Sorgh Grający na lutni) i ich interpretacji Miró. Dzieci mają za zadanie wybranie dowolnego obrazu i przerobienie go w stylu Miró.

14. Banksy życie w ukryciu
Najciekawsze murale Banksyego i innych artystów. Stworzenie projektu muralu, który dotknąłby jakiegoś ważnego dla uczestników zagadnienia.
Kup bilet

w każdy piątek (do 29.11), g. 16:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 17:00

bilety 30 zł
Kup bilet