stat
Impreza już się odbyła

W piątek 3 listopada w Forum Gdańsk odbędą się wyjątkowe ekologiczne warsztaty. W centrum handlowym powstanie manufaktura szwalnicza, w której będzie można samodzielnie, z nieużywanych już banerów reklamowych wykroić, a następnie uczestniczyć w szyciu spersonalizowanej torby typu shopperka. Zastanawiasz się nad tym, jak wcielać w życie ekologiczne rozwiązania i ograniczyć użycie jednorazówek? Jeśli tak, to to wydarzenie jest dla Ciebie! Udział w warsztatach jest bezpłatny.

gru 4-6

poniedziałek - piątek, g. 10:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

w każdą sobotę (do 14.12), g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Upcykling, czyli wyższa forma recyklingu
Upcykling to sposób wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, unikatowe i wartościowe. Wykorzystując już istniejące materiały, można ograniczyć ilość odpadów i zmniejszyć negatywny ich wpływ na naszą planetę. Przykładem upcyklingu jest szycie toreb z banerów reklamowych. To idea, która -z uwagi na dbałość o środowisko - propaguje pracę rąk własnych, ograniczając do minimum zużycie energii elektrycznej i gazu.



- Podczas warsztatów nasi klienci będą mogli przetworzyć niepotrzebne już banery reklamowe w trwałe i modne torby. Samodzielnie wybrać wzór, wykroić torbę lub skorzystać z fachowej pomocy zespołu Pracowni HO:LO. Każda torba będzie unikalnym egzemplarzem. To wyjątkowa okazja do tego, by dając reklamom nowe życie, samodzielnie przekonać się jak działa upcykling. W ten sposób mamy realny wpływ na otaczające nas środowisko - mówi Joanna Piątkowska, marketing manager Forum Gdańsk.
Warsztaty upcyklingowe z tworzenia toreb odbędą się w Forum Gdańsk w piątek 3 listopada w godz.14:30-20:00, na poziomie 0 (mostek historyczny).

Ponad 90% odpadów jest marnotrawionych, a mogą być wartościowymi surowcami
Wskaźnik cyrkularności globalnej gospodarki od kilku lat systematycznie spada. Powodem jest m.in. coraz większe uzależnienie się od wykorzystania surowców pierwotnych -wynika z Circularity Gap Report 2023. Jeszcze w 2018 r. globalny wskaźnik cyrkularności wynosił 9,1%, w 2020 r. spadł do 8,6%, dziś natomiast wskaźnik ten wynosi zaledwie 7,2%1. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać cyrkularność nie tylko w biznesie, ale również w codziennym życiu. Cyrkularne nawyki i wybory pomogą nam żyć w sposób bardziej odpowiedzialny.

Cyrkularność receptą na przyszłość naszej planety
Obecnie, w ciągu roku jako ludzkość zużywamy 175% odnawialnych zasobów ziemi. Według danych Global Footprint Network, ponad 3 mld osób żyje w krajach, które rocznie produkują mniej żywności niż konsumują i liczba ta ciągle rośnie. Jeżeli obecna tendencja się nie zmieni, do 2050 roku będziemy potrzebować aż trzech planet, by zaspokoić globalne potrzeby. Dane Global Footprint Network wskazują również, że państwa wysoce zindustrializowane, korzystające z dostępnych zasobów w sposób nieproporcjonalny, wkraczają w okres długu ekologicznego znacznie wcześniej niż cała planeta. Największe pożyczki w ciągu roku zaciągają Katar i Luksemburg, które żyją na kredyt od połowy lutego. W przypadku Polski dzień, w którym wyczerpaliśmy zasoby naturalne wypadł 2. maja.
7 kroków do zmiany nawyków - zacznij już dziś!
1. Wymieniaj się!
2. Nie wyrzucaj - napraw!
3. DIY (Do It Yourself - Zrób to Sam) - spróbuj przerobić to, co masz!
4. Wypożycz, zamiast kupować!
5. Wybieraj etyczne marki.
6. Dbaj o to, co masz.
7. Zdecyduj się na jakość, a nie ilość.