stat
Wydarzenie już się odbyło

Wbrew kanonom komiksu. Klub dyskusyjny

Zapraszamy na trzecie wirtualne spotkanie poświęcone komiksowi. 24 stycznia o godz. 18.00 porozmawiamy o tytule Marzi. Link do pokoju na platformie Zoom pojawi się w wydarzeniu na stronie Facebook: https://fb.me/e/1vhJ1NpR8.

Dlaczego i po co?
Myślisz: kolejny klub komiksowy. I masz rację. Ale! To też klub innych niż wszystkie. Dlaczego? Bo:
partnerami są wydawcy, co oznacza, że mamy szansę na komiksy w pdf-ach i szybsze dotarcie do nowości, dzięki zaangażowanym instytucjom możemy ubiegać się o dofinansowanie, co z kolei umożliwi np. zapraszanie autorów do dyskusji. Już wiadomo, że możemy liczyć m.in. na Tonyego Sandovala, spotkania poprowadzą znakomitości świata komiksu: doktorzy teoretycy, ale też wydawcy i sami autorzy/same autorki, dzięki partnerom możemy się mocno promować, ponoć nie istnieje kanon komiksów może więc czas go ustalić? Dlaczego nie mamy mieć aspiracji opiniotwórczych? Kto wie, być może z czasem nasze dyskusje natchną nas do ich spisania i wydania, o komiksach wciąż mówi się za mało. Dlatego każdy klub komiksowy to ważna cegiełka.

Dla kogo?
Dla wszystkich, którzy już czytają lub chcą zacząć czytać komiksy i mają 16 lub więcej lat. Trollom i hejterom dziękujemy. Rościmy sobie prawo do ich banowania. Zasadą jest szanowanie siebie nawzajem.

Jak często i o czym?
Raz w miesiącu. Daty ustalimy na pierwszym spotkaniu, a tytuły i zagadnienia na bieżąco.

Nazwa i tematy
A jeśli kanon to jaki? Czy kanon został zawłaszczony przez mężczyzn? Czy można sporządzić inny zbiór ważnych opowieści komiksowych niż ten, na który wszyscy się choćby intuicyjnie powołujemy i o którym myślimy? Zwykle ustalanie komiksowego kanonu zaczyna się od Strażników (albo Mausa, albo Powrotu Mrocznego Rycerza, albo Umowy z Bogiem). Może czas z tym skończyć? Co to mówi o kanonie, oczekiwaniach czytelników oraz tendencjach i modach we współczesnym komiksie?

Na trzecim spotkaniu będziemy rozmawiali o Marzi.

Scenarzysta: Marzena Sowa
Ilustrator: Sylvain Savoia
Tłumacz: Marzena Sowa

Marzi to opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Niepowiązane fabularnie historie ukazują świat, którego logikę narzuca wola przetrwania. Kolejki, zapisy na towary, zakupy na zapas, zabawy dzieci, pielgrzymka papieża, czołgi na ulicach. Nie ma tu wielkiej polityki, martyrologii ani sentymentalizmu, jest natomiast szczerość w portretowaniu postaci i relacji rodzinnych oraz dbałość o szczegóły.

Marzi odwołuje się do emocji i wspomnień czytelników. Trafia do starszych i bardzo młodych. Pierwszym uzmysławia, ile się zmieniło w Polsce, drugim opowiada, jak było. Marzi jest świadectwem pewnej epoki, stanowi też zbiór bardzo osobistych wspomnień z czasów wciąż żywych w pamięci Polaków. Komiks w tym samym stopniu zainteresuje tych, którzy pamiętają absurdalną polską rzeczywistość przełomu lat 80. i 90., jak i tych, którzy jej nie doświadczyli. Album powstał z myślą o czytelnikach mieszkających na zachód od Polski, nieznających realiów PRL i mimo dużych barier społeczno-kulturowych został ciepło przyjęty przez krytykę.
/Opis za Wydawnictwem Egmont./

Moderatorzy spotkania:
Merytoryczny: Przemysław Zawrotny badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej. Kiedyś dużo o tym pisał, przede wszystkim na łamach Lampy i Czasu Kultury. Stale współpracuje z Zeszytami Komiksowymi. Jest również współautorem książki Powieści graficzne. Leksykon. Na co dzień pracuje jako redaktor oraz prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone komiksowi.

Moderatorka pomocnicza: Izabela Rutkowska bibliotekarka w Bibliotece Gdynia, muzyk, copywriterka i lektorka JPjO, a także miłośniczka komiksów i organizatorka wydarzeń z nimi związanych.

Partnerzy:
Polskie Stowarzyszenie Komiksowe https://www.facebook.com/pskomiks
Hanami https://www.facebook.com/HanamiPL
Kultura Gniewu https://www.facebook.com/kulturagniewu
Timof Comics https://www.facebook.com/timoficisiwspolnicy
Wydawnictwo 23 https://www.facebook.com/wydawnictwo23
Stowarzyszenie Pop-Art https://www.facebook.com/stowarzyszeniePOPART
Wydawnictwo Granda: https://www.facebook.com/granda.wydawnictwo/Wydarzenie Współfinansowane z programu Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki.