Wiedziałam, że zawsze muszę być gotowa na scenariusz dziki, dziwny. I że musimy się w nim trzymać razem. W swojej autobiograficznej książce Eliza Kącka zarysowuje niezwykle obecnym, czujnym, pełnym miłości językiem wyjątkowy świat przeżywany równolegle przez swoją córkę Rudą i siebie. To rzeczywistość daleka od tej opisywanej w kwadratowych formułach przez przedstawicieli często nieporadnych instytucji opieki zdrowotnej czy od rzeczywistości ograniczonej przez ramy systemu edukacji.
Pojęcie spektrum autyzmu w żaden sposób nie tłumaczy ani nie opisuje czucia i widzenia niekonwencjonalności świata, w którym funkcjonują osoby w ten sposób zdiagnozowane. Świat dybie na człowieka, by go przyłapać, wytrącić z równowagi, kazać mu się tłumaczyć. To właśnie jako pierwsze przychodziło mi do głowy, gdy w przedszkolu, w książce, w rozmowach bliskich pojawiało się to abstrakcyjne słowo.
Wyjątkowy, niedający się zamknąć w żadnych przewidywalnych ramach świat Rudej, ukazuje się w opowieści Elizy Kąckiej na kształt wyjątkowej, podwójnej, splatającej się kroniki codzienności matki i córki. W ramach cyklu Wyjątkowi o zdrowiu inaczej oraz z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (02.04) zapraszamy serdecznie do biblioteki Koc i Książka na spotkanie z Elizą Kącką.
Wstęp wolny.
* Cytowane powyżej fragmenty pochodzą z książki pt. Wczoraj byłaś zła na zielono Elizy Kąckiej, wyd. Karakter, Kraków 2024.
Eliza Kącka - Pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka. Autorka książek prozatorskich: Elizje (2017), po drugiej stronie siebie (2019), Strefa zgniotu (2022), książki eseistycznej Idiomy. Eseje (2023) oraz książek akademickich: Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (2012), Lektura jako spotkanie. Brzozowski tekst metoda (2017). Sporządziła kilka wyborów poezji (nie tylko najnowszej). Felietonistka i współpracowniczka Tygodnika Powszechnego.