Niezwykłe brzmienie specjalnie skonstruowanego kontrabasu spod palców
Eberharda Webera – basisty współpracującego na stałe z
Janem Garbarkiem i
Kate Bush...
... oraz
Enrico Rava – najsłynniejszy włoski jazzman prosto ze stajni ECM.
Eberhard Weber – kontrabas
Enrico Rava – trąbka, flugelhorn
Reto Weber – perkusja
Eberhard Weber (ur. 1940, Stuttgart) – basista. Nagrywa od wczesnych lat sześćdziesiątych. Przez wiele lat pracował jako reżyser telewizyjny i teatralny. Jest konstruktorem oryginalnego elektroakustycznego instrumentu basowego z dodatkową struną C, na którym będzie grał na koncercie w Żaku.
Jego muzyka często osnuta jest na tonach melancholijnych, oszczędnych formalnie pomysłach. Jest jednakże niezwykle pomysłowo poukładana, jeśli chodzi o swą dramaturgię.
W latach 60-tych i 70-tych jego najbliższym współpracownikiem był Wolfgang Dauner. Ich wspólne projekty muzyczne eksplorowały mainstream jazzowy, jazzrock fusion, a także awangardowe eksperymenty. W tym czasie nagrywał także z takimi muzykami jak Hampton Hawes, Mal Waldron, Baden Powell, Joe Pass, czy Stephane Grappelli.
Jego pierwszym albumem, na którym pełnił rolę lidera, był ''The Colours of Chloë'', (ECM, 1973). Od tej pory nagrał kolejnych dziesięć, pozostając wierny tej wytwórni. Wśród najznamienitszych muzyków, którym asystował należy wymienić Gary’ego Burtona (''Ring'', 1974; ''Passengers'', 1976), Ralpha Townera (''Solstice'', 1974; ''Sound and Shadows'', 1977), Pata Metheny’ego (''Watercolors'', 1977) oraz przede wszystkim Jana Garbarka (9 płyt między 1978 a 1998).
Od wczesnych lat 80-tych współpracował regularnie z piosenkarką Kate Bush, z którą zrealizował takie albumy jak: The Dreaming, 1982; Hounds of love, 1985; The Sensual World, 1989; Aerial, 2005).
Od początku lat 90-tych postanowił nieco zredukować swą aktywność, ograniczając się głównie do grania w Jan Garbarek Group.
Enrico Rava (ur. 1939 w Trieście) - trębacz, kompozytor. Bez wątpienia najsławniejszy włoski jazzman. Przez czterdzieści lat swej kariery nagrał ponad czterdzieści płyt, z czego 25 jako lider.
Zafascynowany w latach 60. jazzem nowoorleańskim grywał (na puzonie) w różnych zespołach dixielandowych w Turynie. Zauroczony muzyką Milesa Davisa i charakterystycznym brzmieniem jego trąbki, zdecydował się na zmianę instrumentu. Pierwszą profesjonalną jazzową współpracę nawiązał w (1965 r.) z koncertującymi w Rzymie muzykami amerykańskimi. Najciekawsza okazała się współpraca z saksofonistą Gato Barbierim oraz pianistą Malem Waldronem. Rozpoczął także regularną współpracę (1966-69) z saksofonistą Lee Konitzem. W 1967 r. wraz z saksofonistą Stevem Lacym zagrał pierwsze entuzjastycznie przyjmowane koncerty w Nowym Jorku.
Ważna dla kariery Ravy okazała się także współpraca (koncerty i nagrania) z Roswellem Ruddem, z którym występował w latach 1969-78. Spore uznanie włoski trębacz zdobył w połowie lat 70. koncertując z warsztatową formacją Globe Unity Orchestra. W latach 80. Rava decyduje się na powrót (z Nowego Jorku) do Włoch; zakłada własne zespoły, z których najciekawsze okazały się kwartety z Tonym Oxleyem, Artem Farmerem, Enrico Pieranuzzim, Archiem Sheepem, Naną Vasconcelosem oraz nagrania i koncerty z Donem Cherrym, Charliem Hadenem, Dollarem Brandem, Carlą Bley, Dino Saluzzim, Johnem Abercrombiem.
Autorskie projekty realizuje w ramach Rava String Band: arcyciekawe "Enrico Rava Plays Italian Composers", "Rava Plays Carmen" i "Rava l'Opera Va" z przepięknymi, jazzowymi interpretacjami klasycznych kompozycji Pucciniego, Bizeta, Nino Roty, Albioniniego. Program "Enrico Rava Plays Italian Composers" uhonorowany został jako najważniejsze europejskie wydarzenia jazzowe (Top Jazz'93 oraz Top Jazz'94).
W 1999 r. muzyk wraz z drugim trębaczem Paolo Fresu założył kwintet, z którym współcześnie koncertuje. Gra również w duo z pianistą Stefano Bollanim. W 2002 r. Rava został uhonorowany prestiżową nagrodą JazzPar.
Bilety (w przedsprzedaży do 7.02):
30,- normalny; 20,- ulgowy; 10,- zniżkowy (na kartę klubową lub bilet okresowy SKM)
Bilety (od 8.02):
45,- normalny; 30,- ulgowy; 15,- zniżkowy (na kartę klubową lub bilet okresowy SKM)