W sobotę 1 kwietnia wybieramy się na wędrówkę do cmentarzyska kurhanowego w Lewinie. Aby tam dotrzeć przemierzymy dobrze znaną nam z poprzednich wypadów północną część Lasów Mirachowskich oraz dolinę górnej Łeby, której meandry towarzyszyć nam będą w środkowej części trasy. Po drodze zobaczymy także jeden z największych kaszubskich Diabelskich Kamieni. Wycieczkę rozpoczniemy i zakończymy przy Leśniczówce Mirachowo. W połowie trasy, przy kurhanach planujemy krótki piknik.
Atrakcje, które zobaczymy na trasie naszej wędrówki:
1. Kurhany w Lewinku:
Nieopodal Lewinka znajduje się zespół szesnastu kurhanów. Pochodzący z X - XII wieku kompleks grobowców jest znany i przypisywany plemionom zamieszkującym te tereny właśnie w przedchrześcijańskim, wczesnym średniowieczu. Przed kilkoma laty utworzono tu skansen archeologiczny ze ścieżką dydaktyczną, która zaopatrzona jest w tablice informacyjne i ławki. Skansen ogrodzony jest drewnianym płotkiem, a wejścia strzegą wyciosane z drewna "ludy", będące swoistymi strażnikami tego miejsca.
Kurhany są okrągłe i prostokątne, w tych ostatnich znaleziono komory grobowe pojedynczych osób, a w nich nóż, ostrogę, tarczę i mecz, co oznacza, że została tam pochowana ówczesna elita, bo takie przedmioty to symbole władzy, na które mógł sobie pozwolić lokalny władca, w dodatku są one charakterystyczne dla Wikingów. Jedyna zagadka, której uczeni jeszcze nie rozwiązali to kwestia, gdzie był ówczesny ośrodek władzy, którego elitę pochowano w Lewinie.
Przy skansenie znajdują się wiaty ze stołami i ławami, gdzie planujemy krótki piknik.
2. Diabelski Kamień nad Jeziorem Kamiennym:
Diabelski Kamień nad Jeziorem Kamiennym
Leżący nad brzegiem Jeziora Kamiennego głaz jest jednym z największych kamieni narzutowych na Kaszubach. Jego wymiary to: 3 metry wysokości, 4,55 metrów szerokości i 5 metrów długości. Jest przepołowiony szczeliną, stąd też bywa nazwany pękniętym. Chroniony jest jako zabytek przyrody. Legenda głosi, że głaz pozostawił tu diabeł. Zgodnie z umową z kaszubskim gburem, który w zamian za jego duszę miał zbudować w nocy most przez jezioro. Gdy diabeł zniósł już sporą część kamieni, chłop przestraszył się i zwrócił się o pomoc do żony. Ta pomyślawszy chwilę, poszła do kurnika i posypała kogutowi ziarna. Zmylony ptak zapiał, a diabeł ze złości cisnął głaz o ziemię i czmychnął. Ów kamień, ze śladem diabelskiego łańcucha, pozostał na brzegu do dziś. Resztę kamieni zalała woda.
Dystans: max.23-24 km
Tempo wędrówki: turystyczne, ok.4-5 km/h
Zobacz naszą wideo relację z wędrówki po Lasach Mirachowskich:
Lasy Mirachowskie, to jedno z najbardziej uroczych miejsc Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Dojazd do Leśniczówki: Z Mirachowa kierujemy się na Sierakowice. Po zjeździe do doliny skręcamy w trzecią drogę w prawo, ul. Do Leśniczówki i kierując się wg drogowskazów zmierzamy do celu. Leśniczówka znajduje się nieopodal Jeziora Lubygość, w odległości 2,7 km od Mirachowa.
Uwaga: na dojazd z Trójmiasta potrzeba około godziny ! Na spóźnialskich czekamy max. 5 min !
Transport, czyli kto kogo może zabrać?
Inicjator wędrówki jedzie samochodem i ma wolne miejsca w aucie. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt. Jeśli są wśród Was osoby, które mogą kogoś zabrać, albo chciałyby zabrać się z kimś proszę o informacje na maila: gr3miasto@gmail.com (najpóźniej do piątku do godz. 18)
Aby usprawnić tą korespondencję proszę sugerować się poniższym przykładem:
-Osoba która może zabrać pasażerów: "jadę z Gdańska Oliwy o godz.... / mój telefon to ...." -Osoba która chce zabrać się z kimś: "Nie mam transportu, jestem z Gdańska Oliwy, mój nr to ...."
Warunki udziału:
-Zgłoś swój udział organizatorowi podając:
-imię, nazwisko oraz nr telefonu*
-Wpisowe: 20 zł / od osoby dorosłej / dzieci i młodzież bezpłatnie -Opłata zbierana będzie w gotówce na zbiórce -Koszty dojazdu do/z miejsca zbiórki uczestnik pokrywa we własnym zakresie. -Każdy z uczestników wybiera się na własną odpowiedzialność / ubezpiecza się we własnym zakresie.
*Osoby niezgłoszone, nie będą powiadomione w razie jakichkolwiek zmian programowych
Warto pamiętać także o:
-Odpowiedniej odzieży adekwatnej do pogody, wygodnych butach, najlepiej za kostkę -Prowiancie na drogę i napojach np.: termos z czymś rozgrzewającym, kanapki, batoniki -Koleżance, koledze, żonie, mężu, rodzicach i innych nam bliskich i dalszych... ....ewentualnie nastawienie na poznanie kogoś nowego;) -A przede wszystkim dobrym humorze, bo marud nie zabieramy!