stat
Impreza już się odbyła
gru 6

piątek, g. 10:00, 12:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 38 zł
Komitet Inicjatyw Lokalnych (KIL) Wrzeszcz oraz KulturaMiejska zapraszają na TRZYNASTE wydarzenie z cyklu Wędrówki po Wrzeszczu

Przywilejem architektury jest tworzenie miejsc magicznych, będących całkowicie wytworem ducha - August Perret, Theorie de l'architecture


W programie:
Wędrówka: Wrzeszcz jaki jest - nikt nie widzi, prowadzi: Paulina Borysewicz, Lidia Makowska oraz Katarzyna Szczepańska. Zwieńczenie spaceru w ogrodzie u Julity Wójcik i Jacka Niegody. Prezentacja zapisu akcji artystycznej Julity Wójcik Ćwiczenia w różach oraz akcji sąsiedzkiej Kultura Niezależna


środa, 25 czerwca, godz. 17:00
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - Wrzeszczu, ul. Matki Polki 3a
- Prelekcja Pauliny Borysewicz: " Wrzeszcz jaki jest - nikt nie widzi"

czwartek, 26 czerwca, godz.17:00
Pracownia KulturyMiejskiej, budynek byłej Dyrekcji Browaru we Wrzeszczu (I piętro), ul. Kilińskiego 1
- Wernisaż wystawy fotografii Pauliny Borysewicz, "Genius Loci Wrzeszcza - Miejsca Trzecie"
- Wędrówka: "Wrzeszcz jaki jest - nikt nie widzi", zbiórka przy bramie dawnego Browaru we Wrzeszczu, ul. Kilińskiego 1, poprowadzą: Paulina Borysewicz, Lidia Makowska, Katarzyna Szczepańska
- Zwieńczenie spaceru w ogrodzie u Julity Wójcik i Jacka Niegody.
Prezentacja zapisu akcji artystycznej Julity Wójcik "Ćwiczenia w różach", Wrzeszcz 2005 oraz akcji sąsiedzkiej "Kultura Niezależna"


Paulina Borysewicz, "Genius Loci Wrzeszcza - Miejsca Trzecie":
"Genius loci" - zwrot pochodzący z łaciny, pod którym rozumie się powszechnie: ducha władającego albo opiekującego się jakimś miejscem. Mówi się, że każda przestrzeń posiada swoją niepowtarzalną atmosferę i tą atmosferę, to coś umownie zwie się duchem miejsca. Genius Loci to dobry duch miejsca, opiekuńcza siła, coś co sprawia, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju. Bardzo to płynne i nieprecyzyjne definicje, bo przecież miejsce jest czymś zupełnie innym niż przestrzeń. Owszem miejsce w przestrzeni się zawiera, a przestrzeń miejsce otacza, ale miejsce jest tym fragmentem przestrzeni, który posiada wartości emocjonalne, w przeciwieństwie do obojętnej przestrzeni. Im bardziej są te wartości uniwersalnymi tym bardziej możemy mówić o duchu miejsca, który je sobą reprezentuje.(...)

A miejsce trzecie...? Czym jest? Dlaczego w ogóle pojawia się takie jego, liczebnikowo - porządkowe określenie? Zapewne dlatego, iż człowiek dla wzajemnego porozumiewania się i odnajdywania w świecie, próbuje zdefiniować różnego rodzaju zjawiska, na które natrafia, a czasami wydaje mu się nawet, że je odkrywa. Termin ten został przyjęty od Raya Oldenburga, który zaproponował funkcjonalny podział miasta na: miejsca pierwsze - w obszarach przestrzeni pracy; miejsca drugie - w obrębie przestrzeni zamieszkiwania; miejsca trzecie - zaspokajające potrzeby kontaktów społecznych, sąsiedztwa, życia we wspólnocie. Miejsca trzecie, podobnie jak miejsca pierwsze i drugie, są przedmiotem planowania, projektowania i utrzymywania w skali miasta lub jego dzielnicy, tak aby mogły służyć ich użytkownikom (przestrzenie publiczne - place, ulice, parki miejskie itp.). Są jednak wśród nich miejsca szczególne, pozostawione bez określonego przeznaczenia, odpowiedniego urządzenia, a przede wszystkim bez formalnego opiekuna (jednostki lub grupy). Te właśnie miejsca trzecie, pomimo swojej znacznej ilości, zostały zmarginalizowane - zarówno jako zadanie dla polityki społecznej i przestrzennej jak i dla działań projektowych, a także jako przedmiot badań naukowych. Stały się w rezultacie przestrzeniami mentalnie niczyimi, zaniedbanymi i wręcz zdegradowanymi.


o autorach:

Paulina Borysewicz, ur. w 1977 roku w Gdańsku. Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej w 2000 roku i Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2006 roku. Obecnie pracuje równolegle twórczo i naukowo. Przewód doktorski otwarty w 2005 roku.
Organizatorka i kuratorka wielu wystaw multidyscyplinarnych, m.in. rzeźby Jana Szczypki, malarstwa Hugona Laseckiego i Henryka Cześnika, designu Marka Adamczewskiego, projektów scenografii Studentów WA i dorobku pracowni Podstaw Projektowania Środowiskowego PG, w której prowadzi zajęcia od 2006 roku. Równolegle projektuje - m.in. salon skuterów dla Skoda Plichta w Gdyni, identyfikacja wizualna Biblioteki i Czytelni Wydziału Elektroniki PG. Od 10 lat zajmuje się również oprawą graficzną i materiałami promocyjnymi w zakresie działalności edukacyjnej i konferencji naukowych Instytutu Fizyki Doświadczalnej UG.
Laureatka wielu nagród Rektorskich PG i ASP, Nagrody Czerwonej Róży dla Najlepszego Studenta Trójmiasta w 2004 roku, finalistka konkursu "Primus Inter Pares", oraz stypendystka Fundacji Polityki w programie dla młodych naukowców "Zostańcie z nami - 2006".
Autorka artykułów popularnonaukowych oraz zdjęć reporterskich, m. in dla tygodnika Polityka. Fotografią zajmuje się z lubością od czasu studiów, w czerwcu 2008 zaprezentuje część dorobku w Pracowni Kultury Miejskiej w Browarze we Wrzeszczu.

Julita Wójcik, ur. 1 czerwca 1971, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest performerką, autorką akcji artystycznych, w których wykorzystuje prace domowe i zwykłą codzienność, nadając im rangę sztuki. Mieszka we Wrzeszczu.
więcej: https://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_wojcik_julita

Jacek Niegoda, ur. 1972, absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, współzałożyciel Centralnego Urzędu Kultury Technicznej (CUKT). W 2000 r. był jednym z pomysłodawców i autorów projektu i postaci Wiktorii Cukt - wirtualnej kandydatki na prezydenta Polski.
Artysta wizualny, twórca akcji artystycznych, w swoich realizacjach odnosi się do relacji pomiędzy władzą, techniką a sztuką.
Mieszka we Wrzeszczu.
więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Niegoda


Dotychczasowe wędrówki:
Wrzeszcz - jaki był
Historia koszar we Wrzeszczu
Browar we Wrzeszczu w archiwach i w rzeczywistości
Jaśkowa Dolina - tajemniczy park miejski
Wrzeszcz - jaki będzie
Mieszkać we Wrzeszczu. Od chaty i dworu do wielorodzinnego bloku
Żydowscy sąsiedzi z Wrzeszcza
Od:czytanie Wrzeszcza. 8 prezentów na 80. urodziny Güntera Grassa
Woda we Wrzeszczu
Jaki będzie Wrzeszcz
Architektura Wrzeszcza w latach 1945-1980
Kościoły Wrzeszcza


Projekt realizowany w ramach nieformalnej sieci "Partnerstwo dla Wrzeszcza", www.wrzeszcz.info.pl, dzięki wsparciu Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. www.ceetrust.org
Projekt dofinansowany w ramach "Programu Współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2008".