Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do udziału w projekcie pt.:
Colloquia Pomoraniae – społeczny dialog dotyczący dziedzictwa kulturowego oraz jego wpływu na współczesny rozwój regionu. W dialogu wezmą udział naukowcy i artyści oraz, mamy nadzieję, mieszkańcy Pomorza. Będzie on dotyczył szerokiego spektrum zagadnień historii Pomorza, jego miast i wsi. Przedstawimy nie tylko znane i publikowane fakty, ale i nowe odkrycia i interpretacje.
W ramach projektu znajdą się:
- Wędrówki po Wrzeszczu – cykl wykładów połączonych z wędrówkami
- Fortyfikacje Pomorskie – cykl wykładów i wędrówek po obiektach obronnych między innymi: Gdańska, Gdyni, Mierzei Helskiej, Tczewa, i Gniewa
- Dawny Gdańsk na nowo odkrytych fotografiach ze zbiorów Piotra Popińskiego
- Publikacja teki planów Gdańska.
- Wysoka Zaborska – studium miejsca i lokalnej społeczności
- Kaszuby i Żuławy – dwie pomorskie krainy – wyjazdy studyjne
Wędrówki po Wrzeszczu – cykl wykładów połączonych z wędrówkami
Wrzeszcz jest największą i najbardziej różnorodną z dzielnic Gdańska. Bogactwo przestrzenne wynika z warunków przyrodniczych – położenia na skraju wysoczyzny z bukowymi lasami i z długiej, dynamicznej historii.
Przez kilkaset lat Wrzeszcz był wsią z kilkoma młynami na pobliskich potokach. Potem powstały rezydencje bogatych gdańszczan ze wspaniałymi ogrodami, a następnie publiczne parki, będące atrakcją dla wszystkim gdańszczan. Gwałtowne zmiany nastąpiły w drugiej połowie XIX wieku. Dzielnicę przecięła linia kolejowa, obok niej powstały wielkie zakłady przemysłowe i koszary. Powstały nowe ulice, a przy nich kamienice czynszowe, wille, kościoły, szkoły. Na początku XX wieku powstała Politechnika a później lotnisko.
Jak napisał wrzeszczanin – noblista Guenter Grass:
Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu.W ostatnich latach Wrzeszcz przechodzi wielkie przeobrażenia. Z dzielnicy znikają funkcje związane z nią ponad wieku: nie działa już browar, zajezdnia tramwajowa przy ul. Partyzantów, likwidowane są koszary i fabryka czekolady. Jednocześnie pojawiają się nowe budynki i wzrasta rola dzielnicy jako centrum handlowego.
Komitet Inicjatyw Lokalnych WRZESZCZ wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Szkołą Podstawową nr 45 w Gdańsku rozpoczynają cykl Wędrówki po Wrzeszczu. Chcemy bardziej zaangażować lokalną społeczność w proces przemian, pokazać przeszłość dzielnicy i jej potencjał dla przyszłości.
Projekt będzie się składał z 6 wędrówek w roku 2006.
Podejmiemy następujące tematy:
- Wędrówka 1
17 lutego 2006 r., godz.17.00, Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku, ul. Matki Polki 3a
Dr Jakub Szczepański, Wrzeszcz – jaki był
- Wędrówka 2
21 kwietnia 2006 r., godz.17.00, Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdańsku, ul. Obywatelska
Dr Robert Hirsch, Koszary we Wrzeszczu – przeszłość i przyszłość
- Wędrówka 3
Czerwiec 2006,
Browar we Wrzeszczu – tożsamość miejsca
- Wędrówka 4
Wrzesień 2006,
Wrzeszczańskie ogrody
- Wędrówka 5
Październik 2006,
Lidia Makowska, Czytanie Wrzeszcza
- Wędrówka 6
Grudzień 2006,
Dr Piotr Lorens, Wrzeszcz – jaki będzie
W roku 2007 odbędą się następne wędrówki, między innymi po Wrzeszczu modernistycznym, po Wielkiej Alei, dworach, kamienicach, szkołach, synagodze i innych ciekawych i ważnych miejscach.
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Kultura Miejska, Komitet Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz
Wstęp wolny