stat
Impreza już się odbyła

9 maja to Dzień Europy święto pokoju i jedności w Europie. W tym roku zapraszamy do wspólnego świętowania 75 lat integracji europejskiej. Podczas tego wyjątkowego weekendu, od 9 do 11 maja, odbędzie się parada uczniów sopockich szkół, koncerty profesjonalnych artystów oraz dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury i Sopockiej Szkoły Muzycznej, której uczniowie przygotowali program muzyczny wspólnie z rówieśnikami z miast partnerskich Sopotu. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach sportowych, rekreacyjnych oraz rozmowach na temat ochrony środowiska.

maj 31-1.06

sobota - niedziela

Sopot
Wstęp wolny

w każdą sobotę (do 28.06), g. 10:00

Sopot
Wstęp wolny
Codziennie, po zmroku, na latarni morskiej przy molo wyświetlana będzie prezentacja multimedialna związana z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, która dodatkowo podkreśli europejski charakter wydarzenia.

Weekend Europejski w Sopocie to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, uczestniczenia w inspirujących wydarzeniach oraz wspólnego celebrowania europejskich wartości i kultury!

Program Weekendu Europejskiego w Sopocie:
9 maja:
Godz. 12.00 - Europejska parada z udziałem uczniów sopockich szkół. Start przy kościele św. Jerzego, przejście do muszli koncertowej przy molo.
Godz. 12.30-14.00 - Występy artystyczne w muszli koncertowej przy molo. Na scenie zobaczymy: chór Grace Gospel Choir (Oda do Radości), dzieci z Sopockiej Szkoły Muzycznej oraz szkół muzycznych z miast partnerskich: Frankenthal i Zakopanego , dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie.

10 maja:
Godz. 9.30-10.45 - Zumba na molo.
Godz. 10.30-12.00 - Spacer Janes Walk DIGI ClimAct Sopot / Doświadczanie i monitorowanie zmian klimatu. Zbiórka przy pomniku prof. Bartoszewskiego przy Sopot Centrum.
Godz. 12.00-13.00 - Europejski Bieg Malucha na molo (biegi dzieci do 13 lat, w różnych kategoriach wiekowych); zapisy na: elektronicznezapisy.pl.
Godz. 13.00-14.00 - Bieg Europejski Sopot 2025 bieg po plaży na dystansie 2 km; zapisy na: elektronicznezapisy.pl.
Godz. 13.00-15.00 - Projekt Czyste, Zielone Miasta ekopiknik pod arkadami na skwerze Kuracyjnym (ekowarsztaty, eksperymenty klimatyczne, gry ekologiczne, inspirujące rozmowy).
Godz. 14.00-17.00 - Atrakcje sportowe na skwerze Kuracyjnym, przygotowane przez: UKS Navigo, Trefl Sopot, Fundację Trefl, Akademię Koszykówki 7 Sopot, MKS Ogniwo Sopot, Sopocki Klub Lekkoatletyczny, Sopocki Klub Karate i Rekreacji, Klub Piłkarski Ogniwo Sopot.
Godz. 16.30 - Koncert Zespołu Cieśni i Tańca/instrumental combo muszla koncertowa.

11 maja:
Godz. 13.00 - Emil Miszk & The L8 Collective koncert w parku Północnym.

Codziennie po zmroku na latarni morskiej przy molo wyświetlana będzie prezentacja multimedialna związana z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Spacer w ramach międzynarodowej inicjatywy Janes Walk 10 maja 2025 r., start: godz. 10.30 Dworzec PKP/SKM Sopot. Zbiórka przed pomnikiem Władysława Bartoszewskiego przy Sopot Centrum. Janes Walk to seria pieszych wycieczek po okolicy. Nazwa wydarzenia pochodzi od imienia miejskiej działaczki i pisarki - Jane Jacobs. Główną ideą wydarzenia jest dzielenie się ze społecznością opowieściami na temat dzielnicy, a także odkrywanie jej niewidocznych na co dzień elementów. Janes Walk integruje mieszkańców z miastem poprzez wspólny spacer - łączy przyjemne z pożytecznym. Piesze wycieczki po okolicy organizowane są zazwyczaj w jeden z majowych weekendów, najczęściej w pierwszy, by nawiązać do urodzin Jane Jacobs.

Janes Walk DIGIClimact Sopot Doświadczanie, Monitorowanie Zmian Klimatu to temat tegorocznego spaceru, podczas którego postaramy się spojrzeć na Miasto Sopot, oraz jego najważniejsze miejsca i atrakcje, z innej perspektywy. Zapraszamy do wspólnego spaceru ulicą Boh. Monte Cassino i nadmorskim bulwarem przestrzeniami, które współtworzą unikalny krajobraz miejski Sopotu. Wyruszmy razem na poszukiwanie śladów zmian klimatycznych oraz ukrytych tajemnic architektury. Przyjrzymy się temu, jak krajobraz miejski reaguje na zmieniające się warunki środowiskowe i jak można przeciwdziałać tym zjawiskom. Zastanowimy się również nad możliwościami jego monitorowania w erze cyfrowych technologii. Towarzyszyć nam będzie specjalnie opracowana aplikacja nowe narzędzie badawcze, które pomoże w zbieraniu danych dotyczących zmian klimatu.

Spacer przygotowany i zorganizowany przez uczestników warsztatów DIGIClimAct, mieszkańców Sopotu i Trójmiasta Licealistów sopockich szkół, urzędników, oraz wszystkich zainteresowanych tematem pod kierunkiem: dr inż. arch. Justyny Boruckiej, dr inż. arch. Weroniki Mazurkiewicz, dr inż arch. Joanny Badach, mgr inż. arch. Pauliny Bone, we współpracy z Urzędem Miasta Sopot w ramach Weekendu Europejskiego w Sopocie. Fundamentalny wkład w wiedzę o dzielnicy będą mieli również mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia i eksperci.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.

Informacja o biletach

Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy.