stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Noc Muzeów 2024

Weekend Muzeów w ECS

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na weekend Muzeów w Europejskim Centrum Solidarności. Dostępne będą wystawy do odwiedzania oraz atrakcje w formie online.

wrz 13-15

piątek - niedziela, g. 10:00 - 17:00

WYSTAWA STAŁA ECS W REALU
Dlaczego pod rządami komunistów zawiązała się opozycja? Jak działały podziemne drukarnie i stacje radiowe? Jaką cenę płacili ludzie, którym marzyła się wolność? Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności opowiemy Wam historię o zupełnie nieodległej przeszłości, która ma wielki wpływ nie tylko na nasze polskie, ale i europejskie dziś. Nie spodziewajcie się filcowych kapci. Wystawa stała ECS to nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1800 obiektami. Prezentujemy najcenniejsze: Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu 80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina, niczym relikwię przestrzeloną kurtkę Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia 70, ale i cud myśli inżynierskiej pelengator z antenką.
Mądrzy ludzie mówią, że nie sposób czynić lepszym świata przyszłości, bez wiedzy o przeszłości. Potwierdzamy!

UWAGA! Zachęcamy do obejrzenia również: wystawy czasowej: SIERPIEŃ 80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ | sala wystaw czasowych (parter)

odwiedź wystawę stałą w Internecie | ecs.gda.pl/title,WYSTAWA_STALA,pid,33.html
wersja wirtualna wystawy SIERPIEŃ 80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ | ecs.gda.pl/sierpien-80

ATRAKCJE ONLINE- ZAGADKI ARCHIWALNE
Za każdym archiwalnym obiektem kryją się historia, człowiek, wydarzenie. Mamy w archiwum ECS 175 metrów bieżących akt, 69 tys. fotografii, 5,5 tys. muzealiów oraz 656 obiektów artystycznych. Podczas WEEKENDU MUZEÓW 2021 rozwikłamy dla Was zagadkę kilku z nich, m.in. sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, a posłużyła nie pannie młodej, tylko do obalania systemu komunistycznego, a także pewnego plakatu z wyborów czerwcowych w 1989 roku, kuluary jego powstania mogą wprawić w osłupienie niejednego nastolatka, który sądzi, że technika nastała wraz z Internetem. czas | 1 film 2 minuty

IMPRESJE SKUPIONE | FOTOGRAFIE ZE ZBIORÓW ECS
Niemal 70 tys. fotografii zgromadziliśmy w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności. Wykonywane przez zawodowców i fotoamatorów jak w soczewce skupiają uwagę na ulotnych momentach minionej epoki. Każda z nich w wyjątkowy sposób ukazuje świat PRL, stanowiąc nie tylko podporę pamięci oraz wartościowe źródło wiedzy o historii, ale też nieoceniony i często wciąż nieodkryty powszechnie walor estetyczny.

Zapraszamy na wirtualną wystawę zdjęć pt. IMPRESJE SKUPIONE. Zdjęcia są również fragmentami z życia samych artystów, odkrywających przed widzem ponadczasowy artyzm otaczającej ich rzeczywistości.

ZENON MIROTA PORTRETY STOCZNI | FILM DOKUMENTALNY
Człowiek legenda od 1953 roku był zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, niemal 50 lat był kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego. Kocham tę stocznię mówi Zenon Mirota. Tam się wychowałem. To było moje życie. Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. Zbiór ten stanowi nieocenione świadectwo świata, który już nie istnieje. Dokument pt. Zenon Mirota portrety stoczni wyprodukowało ECS, zrealizowali: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, autorem muzyki jest Marek Kuczyński. Zdjęcia Zenona Miroty to największa kolekcja autorska w zbiorach ECS, liczy ponad 10 tys. fotografii obejmujących okres od połowy lat 50. XX wieku aż do początku nowego XXI wieku.
czas | 25 minut

STOCZNIA MOVIE | RELACJA
Szczególnie polecamy tę relację tym, którzy nigdy nie byli w ECS i niewiele wiedzą o Stoczni Gdańskiej. Prezentujemy obrazki z wydarzenia, które odbyło się w ECS w ramach NOCY MUZEÓW 2018. Urządziliśmy wówczas przegląd archiwalnych filmów o Stoczni Gdańskiej. Ścieżka dźwiękowa zespół Irka Wojtczaka.
czas | 3 minuty

FREE [NOT] | ETIUDA TANECZNA
Nie odwiedziłeś jeszcze nigdy ECS? To etiuda przede wszystkim dla Ciebie. Zapraszamy do środka!
taniec | Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej muzyka | Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna | Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)
realizacja filmowa | Piotr Tomaszkiewicz, Anna Maria Mydlarska
czas | 16 minut

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    1 zł
bilet można kupić tylko w dniu wydarzenia w kasie ECS

Przeczytaj także