stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Noc Muzeów 2024

Weekend Muzeów w MNG

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na Weekend Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Poniżej przedstawiamy ofertę oddziałów, biorących udział w akcji. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

26 października 2023 - 1 września 2024, g. 10:00 - 18:00

maj 18

sobota, g. 15:00 - 01:00

Trójmiasto
ODDZIAŁ ETNOGRAFII W GDAŃSKU

15 maja 2021 roku (sobota), godz. 21.00
Etnomatograf. Kino przed muzeum.
Wydarzenie plenerowe
Ogród Oddziału Etnografii
Wstęp bezpłatny

Uwaga! Zasady udziału w wydarzeniu podamy wkrótce. Po długiej przerwie zapraszamy do Etnomatografu! To cykl filmowy przygotowany przez Oddział Etnografii, w ramach którego w każdy piątek Spichlerz Opacki zamieniał się w magiczny wehikuł umożliwiający podróże do najdalszych zakątków świata. W Etnomatografie poznajecie ciekawe, a często zupełnie nieznane miejsca oraz zagadnienia współczesnego świata, w tym różne oblicza człowieka. W repertuarze dzieła z pogranicza: dokumentalne i fabularne oraz eseje audiowizualne od filmu etnograficznego do antropologii wizualnej. Repertuar sobotniego Etnomatografu wybierzecie sami. Od 6 do 10 maja 2021 na fanpage'u Oddziału Etnografii będzie trwał plebiscyt.

Pokaz odbędzie się w przyoddziałowym ogrodzie pamiętajcie więc o ciepłych kurtkach i miękkich kocykach.

14 maja 2021 roku (piątek), godz. 21.00, online

Kwiaty i wiatr na murach miasta. Koncert plenerowy z wizualizacjami diaskopowymi. Ogród Oddziału Etnografii MNG

Uwaga! Koncert będzie transmitowany na fanpage'u Oddziału Etnografii. Wyjątkowy koncert ilustrowany ruchomymi wizualizacjami diaskopowymi przygotowanymi przez Małgorzatę Wawro. W niełatwych pandemicznych czasach przyroda okazała się dla wielu ukojeniem, sposobem na radzenie sobie z konsekwencjami społecznego dystansu, a dla wielu z nas przymusowej samotności. Spacer w lesie lub parku pozwala się wyciszyć i działa na zmysły wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Zapraszamy na kąpiel w dźwiękach, które przynoszą ukojenie, i obrazach natury, które pozwalają odetchnąć.

Wizualizacje diaskopowe to manualna metoda tworzenia obrazów na żywo i wyświetlania ich za pomocą rzutnika na ekranie lub ścianie budynku. Na elewacji Spichlerza Opackiego zobaczycie rośliny, które w kontakcie z taflą rzutnika zostaną obudzone do nowego życia.

Muzyka: Andrzej Kędzierski
Wizualizacje: Małgorzata Wawro

16 maja 2021 roku (niedziela), godz. 14.00, warsztaty online
Bum, świst, brzdęk! Malujemy dźwięk

Agata Królak autorka ilustracji do książki Brzdęk! Jak złapać dźwięk zaprasza dzieci do malowania dźwięków!

To warsztaty dla dzieci, które kochają muzykę, lubią hałasować i chętnie rysują. Istnieje wiele sposobów, by utrwalić dźwięki i melodie. Można je namalować, opowiedzieć, zapisać. Przełożyć na obrazy, skojarzenia, a nawet całe historie. Czasami dźwięki działają na nas tak mocno, że słyszymy je nie tylko w uszach, ale czujemy w całym ciele. Muzyka przywołuje wspomnienia, wywołuje emocje: od smutku po dziką radość, która nie pozwala ustać w miejscu. W trakcie warsztatów dzieci spróbują utrwalić dźwięki i melodie, jednak nie za pomocą mikrofonu lub pięciolinii, ale ołówka, pędzla i kredek. A przy okazji nauczą się, jak słuchać uważniej, jak łowić dźwięki oraz jak bawić się wyobraźnią.

Książka Brzdęk! Jak złapać dźwięk opowiada o tym, jak przeżywać dźwięki. Nie tylko muzykę, ale wszystkie odgłosy, które nas otaczają, a więc zarówno te ładne, jak i brzydkie. Pomaga złapać kilka dźwięków, by mieć je na później. Podpowiada, co robić z tym, które już złapaliśmy. Po tej książce wolno, a nawet trzeba pisać i rysować.

Koncepcja i tekst: Paweł i Piotr Sitkiewicz
Ilustracje: Agata Królak
Projekt i skład: Anna Witkowska
Wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ W GDAŃSKU
Czynne: 15 i 16 maja 2021 roku, godz. 10.00-19.00
Wstęp bezpłatny

Otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej:
premiera nowej wystawy stałej Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki,
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, galerie na poziomie krużganków: Galeria Cyny, Galeria Złotnictwa, Galeria Ceramiki XVI 1. poł. XIX w.

Wydarzenia online:
Inauguracja nowej strony internetowej poświęconej tryptykowi Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.
Film Rembrandt z kolekcji Jacoba Kabruna (produkcja: Marek Zygmunt, film sfinansowany ze środków MKDNiS).

Oprowadzanie online po wystawie Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku z kuratorami wystawy: Alicją Andrzejewską-Zając, Magdaleną Mielnik, Mają Mociewicz i Lechem Łopuskim.

15 maja 2021 roku (sobota), godz. 12.00 i 18.00
16 maja 2021 roku (niedziela), godz. 12.00 i 18.00

Limit osób na jedno oprowadzanie - 20
Zapisy na oprowadzanie po wystawie - do 14 maja 2021 roku (piątek), do godziny 16.00, m.mociewicz@mng.gda.pl

ODDZIAŁ "ZIELONA BRAMA" W GDAŃSKU
Czynne: 15 i 16 maja 2021 roku, godz. 10.00-19.00
Wstęp bezpłatny

Wystawa Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

DZIAŁ GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII

Wydarzenie w formie online: Wideoprezentacja Kadr z Długiego Targu w Gdańsku (autorka Maria Szymańska-Korejwo, produkcja: Fromline Joanna Michniewska). Zabawy edukacyjne dla dzieci związane z wideoprezentacją Kadr z Długiego Targu w Gdańsku (autorka: Maja Bieńkowska, opracowanie graficzne: Fromline Joanna Michniewska).

ODDZIAŁ SZTUKI NOWOCZESNEJ W GDAŃSKU
Czynne: 15 i 16 maja 2021 roku, godz. 10.00-19.00
Wstęp bezpłatny

Wystawa stała Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej. Premiera nowej wystawy czasowej Kolekcja. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Spacer wirtualny po nowej wystawie czasowej Kolekcja. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku. Film Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej (produkcja: Luminaris, film sfinansowany ze środków MKDNiS).

Przeczytaj także