Szwajcarska kuchnia, kultura, sztuka, design, sport i komiks - to wszystko będzie można poznać podczas Weekendu Szwajcarskiego. W ostatnią sobotę sierpnia i pierwszą niedzielę września na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 odbędzie się wydarzenie promujące Szwajcarię w Gdyni.
- Bo wszystko, co dotyczy tego kraju, jest warte uwagi - zachęca zaangażowana w przedsięwzięcie młodzież. To uczestnicy projektu "Wymiennikownia - innowacyjna przestrzeń współpracy na rzecz młodzieży", realizowanego we współpracy z szwajcarskim partnerem SEIF i polskimi organizacjami.
Nadchodzący "Weekend Szwajcarski" jest kolejnym etapem gdyńsko - szwajcarskiej współpracy i przeszczepiania na polski grunt zagranicznych doświadczeń. Będzie też pierwszą w Gdyni okazją do zapoznania się z kulturą tego kraju na tak wielu polach.
W sobotę, 31 sierpnia i niedzielę, 1 września w godz. 12:00-18:00 przy al. Zwycięstwa, w nowej "kwadratowej" części PPNT, powstanie małe szwajcarskie miasteczko. Spotkać tam będzie można kuglarzy, kucharzy, grupę sportowców Movement oraz bboys. Zaplanowano wystawę komiksów szwajcarskich, literatury i zdjęć ze Szwajcarii wykonanych przez młodzież podczas wyjazdu zrealizowanego dla młodzieży w lipcu tego roku. Jednym z wielu powodów, dla których warto wziąć udział w "Weekendzie Szwajcarskim" są także warsztaty z designu i recyklingu. W ich trakcie będzie można dowiedzieć się jak wykorzystać surowce wtórne, a efektem końcowym warsztatów będą eko-gry oraz elementy wyposażenia przestrzeni, w której wkrótce młodzi ludzie z "Wymiennikowni" będą pracować.
W programie dwudniowej imprezy jest też grill dla uczestników, warsztaty ze zdrowego żywienia oraz gra miejska "Ser Szwajcarski czyli Szukaj Dziury w Całym" - udział z niej pomoże zapoznać się z kulturą kraju partnerskiego.
- To wszystko ma przede wszystkim wypromować projekt "Wymiennikownia" i zachęcić młodzież do udziału w realizowanych w jego ramach zajęciach. Są wśród nich na przykład bezpłatne lekcje językowe, sportowe, warsztaty dziennikarskie czy taneczne, młodzież tworzy także przeznaczony dla siebie portal internetowy i grę antyużywkową - wyjaśnia Marta Ostrowska. - "Weekend Szwajcarski" będzie także dobrą okazją do porozmawiania z młodymi ludźmi już zaangażowanymi w "Wymiennikownię", bo jako wolontariusze pomagają oni w koordynacji i organizacji przedsięwzięcia. To zaangażowanie jest na każdym poziomie: od sugestii dotyczących tego, co fajnego mogłoby się dziać, po realizację tych zamiarów. Z jednej więc strony młodzież daje coś od siebie, z drugiej uczy się jak wdrażać te pomysły w życie.
Wśród gości zaproszonych do udziału w "Weekendzie Szwajcarskim" są władze Gdyni i attache ambasady Szwajcarskiej. Organizatorem przedsięwzięcia jest PPNT, wsparcia udzielają organizacje zaangażowane w projekt "Wymiennikownia".
PROGRAM WEEKENDU SZWAJCARSKIEGO
WARSZTATY
Warsztaty Designu - SOBOTA: g. 13.30 - 18.00/ NIEDZIELA: g. 12.00-16.00
2 - dniowe warsztaty, które będą się składały z części teoretycznej oraz praktycznej. Prowadzenie: StudioLOKO
Podczas części teoretycznej uczestnicy zapoznają się z designem szwajcarskim, charakterystyką każdego ze stylów we wnętrzach szwajcarskich, a także z pojęciem recyclingu (w tym recyclingu po szwajcarsku ) oraz jego wykorzystaniem w designie. Podczas części praktycznej uczestnicy dowiedzą się co to są plansze moodboards oraz stworzą na nich projekty, bazując na materiałach z recyclingu : drewno, plastik, karton, tekstylia. Na koniec wspólnie opracują wizję elementów wyposażenia wnętrza docelowego, które zostaną wykonane na kolejnych spotkaniach we wrześniu i październiku.
Po weekendzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w wycieczce do innowacyjnej pracowni designerskiej, a na kolejnym warsztacie zbudować zaprojektowane podczas weekendu meble i elementy wyposażenia!
Przerysowana Szwajcaria - SOBOTA: g.13.30 - 18.00/ NIEDZIELA: g. 14.00-18.00
2 - dniowe warsztaty komiksowe prowadzone przez Jakuba Babczyńskiego i Piotra Szulca.
Część teoretyczna - krótki wykład o komiksie: etapy i metody tworzenia, znane komiksy, znani komiksowi twórcy, komiks w Szwajcarii. Część warsztatowa - tworzenie przez uczestników unikalnej komiksowej opowieści, na podstawie miksu dwóch wybranych tematów związanych ze Szwajcarii, ograniczonej jedynie wyobraźnią twórców oraz powierzchnią kartki... stworzone komiksy zostaną oprawione i będą wystawione podczas kolejnych eventów "Wymiennikowni"!
Robimy ECOgry! - SOBOTA: g. 14.00 - 16.00
Wydaje ci się, że stworzenie fajnych gier z niczego jest niemożliwe? Przyjdź i przekonaj się, ze to nie prawda. Podczas warsztatów tworzyć będziemy ze "śmieci" dwa rodzaje piłkarzyków, w które potem będzie można wspólnie zagrać. Warsztaty prowadzone przez młodzież dla młodzieży!
Namalujmy góry - SOBOTA: g. 16.00-18.00/ NIEDZIELA: g. 16.00-18.00
Szwajcaria nieustannie kojarzona jest z górami i wspinaniem. Po doświadczeniu wspinania na ściance zapraszamy do namalowania swoich gór! Malujemy nie tylko pędzlami, co gwarantuje dużą ilość świetnej zabawy i śmiechu. Warsztaty prowadzone przez młodzież nie tylko dla najmłodszych uczestników!
Zagraj z nami w LOVE LAND - NIEDZIELA: g. 12.00-14.00
Zagraj z nami w szwajcarską grę LOVE LAND, która w niestandardowy sposób porusza tematykę edukacji seksualnej młodzieży i poprzez świetną zabawę zaznajamia z tematami tabu...
Na zdrowie! Warsztaty zdrowego żywienia - NIEDZIELA: g. 12.00-16.00
Pomimo dużego głodu nie wiesz jak szybko i prosto zrobić zdrowe jedzenie? Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Janusza Arrasza specjalistę dobrego żywienia.
PRZEDSTAWIENIA/ POKAZY/ INNE ATRAKCJE
Wycieczki rowerowe do "Wymiennikowni" - SOBOTA: g. 14.00 i 16.00/ NIEDZIELA: g. 12.00 i 14.00
Obok projektu szwajcarskiego "Wymiennikownia i innowacyjna przestrzeń współpracy na rzecz młodzieży" realizowany jest projekt inwestycyjny, którego celem jest przekształcenie starej wymiennikowni ciepła w innowacyjne centrum młodzieżowe. Centrum znajdować się będzie przy ul. Kartuskiej 20 i już teraz trwają w nim prace remontowe, a otwarcie planowane jest na wiosnę 2014. Zapraszamy na wycieczkę, aby poczuć przedsmak tego nowego miejsca!
Gra miejska SZUKAJ DZIURY W CAŁYM - NIEDZIELA: g. 12.00
Gra miejska, która pokaże, iż w także w Gdyni mamy trochę Szwajcarii. Start do gry o 12.00. Dla zwycięzców - szwajcarskie nagrody!
"Dyzio ma dość" - przedstawienie Teatru 4 Miasto - NIEDZIELA: g. 16.00-17.00
Któż z nas nie lubi bajek? "Dyzio ma dość" to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Opowiada o losach Dyzia - chłopca który stracił wiarę w szkołę, w sens nauki i w przyjaciół. Dzięki bogatej wyobraźni zaprzyjaźnia się z leśną dziewczynką Paplusią, która z kolei przedstawia mu krasnoludka Platonusa. Krasnoludek w wesoły sposób rozwiązuje problemy obu postaci. Nie zabraknie w niej motywów Szwajcarskich, bowiem całe przestawienie dzieje się w otoczeniu szwajcarskich lasów, z widokiem na piękno Alp.
HIP-HOP Show - pokazy BBOYINGU - NIEDZIELA: g. 17.00 - 17.30
Prezentacja umiejętności tanecznych bboying czyli popularnie zwanego breakdancu. Wystąpią bboye z Gdyni, a tańca który będzie można w trakcie pokazu zobaczyć, można się w ramach projektu "Wymiennikownia" nauczyć - zajęcia w każdy piątek w godzinach 16-18, studio Tango w Gdynia.
SZWAJCARIA NA DUŻYM EKRANIE
Na Wschód// Comme des voleurs - (À l'Est), 2006 r., reż. Lionel Baier
SOBOTA: g. 16.00/ NIEDZIELA: g. 14.00
Kiedy Lionel dowiaduje się przypadkiem, że jego rodzina pochodzi z Polski, następuje łańcuch zdarzeń, które zmieni życie jego i jego siostry Lucie na zawsze. Brat i siostra udają się do Europy Wschodniej nie do końca pewni, czy są potomkami polskiej rodziny. Pewny jest natomiast udział w pościgu samochodowym w Słowacji, kradziony samochód, "biały ślub" i fałszywe paszporty. Droga do Warszawy zamienia się w długo wyczekiwaną przygodę. I gdzieś w Polsce koń tonie co noc...
W rolach głównych: Alicja Bachleda-Curuś. Fabuła, Czas trwania: 104 min., Język francuski, polskie napisy
Żegnaj moja góro// Farewell my mountain, 2004 r., reż. Hugues De Wurstemberger & Didier Schmutz
SOBOTA: g. 12.00/ NIEDZIELA: g. 16.00
To już 54 sezon Roberta Guilleta na pastwiskach alpejskich. I jego ostatni. Ten alpejski wytwórca sera stał się ofiarą spekulacji i został farmerem bez ziemi. Nie ma ani gospodarstwa, ani bydła do przekazania swojemu synowi Benoit. "Żegnaj moja góro" to refleksja nad przyszłością tradycyjnego stylu życia w Alpach.
Dokument, Czas trwania: 55 min., Język francuski, napisy angielskie
ID SWISS, 2004 r., reż. Kamal Musale, Wageh George, Christian Davi , Fluvio Bernasconi, i inni.
SOBOTA: g.14.00/ NIEDZIELA: g. 12.00 i 17.00
ID SWISS to dokument w siedmiu epizodach. To osobiste i subiektywne spojrzenia reprezentantów młodej generacji szwajcarskich filmowców, które tworzą fascynujący kalejdoskop, ukazujący nakładające się na siebie i ścierające się ze sobą różne kultury w Szwajcarii.
Dokument, Czas trwania: 90 min., Języki narodowe, napisy angielskie
Switzerland Update. Landscapes/ Seasons/ Contrasts/ Values.
SOBOTA: g. 15.30 i 17,30/ NIEDZIELA: g. 15.30
Cztery krótkie filmy prezentujące krajobrazy, typowe wydarzenia i tradycje, kontrasty między miastem a wsią oraz nowoczesnością i tradycją oraz nakładające się kultury w Szwajcarii.
Dokument, Czas trwania: 21 min., Język angielski
WYSTAWY
Wystawa "Szwajcaria, kraj komiksu"
Wystawa przygotowana przez Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia, ukazuje przeszłość i teraźniejszość szwajcarskiego komiksu i skierowana jest zarówno do szerokiej publiczności jak i do koneserów komiksu. Zaprasza ona wszystkich zainteresowanych do podróży po świecie przedstawionym za pomocą obrazków.
Szwajcaria, choć skromnych rozmiarów, odgrywa w komiksie ważną i wieloaspektową rolę. Od lat 70. szereg szwajcarskich autorów zyskało międzynarodową renomę. Okres objęty wystawą zaczyna się wraz z Rodolphe'm Töpfferem, który w Genewie w pierwszej połowie XIX wieku "wynalazł" komiks. Zamykają go natomiast autorzy współczesnej szwajcarskiej "młodej gwardii" komiksu, którzy - skupieni w Genewie i Zurychu, poszukują własnej drogi i śmiało eksperymentują z rozwiązaniami nie stosowanymi dotąd w tej sztuce.
Wystawę prezentujemy dzięki uprzejmości Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz przedstawicielstwu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia w Warszawie.
Wystawa literatury szwajcarskiej
Prezentowana wystawa została zainicjowana przez polskie przedstawicielstwo Pro Helvetia w Warszawie i podróżowała po targach książki i festiwalach literackich w Wilnie, Pradze, Lwowie i Krakowie, a towarzyszył jej program przygotowany wspólnie z Festiwalem Conrada i Babel Festival di letteratura e traduzione w Bellinzonie
Wystawa, zaprasza do zapoznania się z książkami, autorami i tematami ważnymi dla współczesnej literatury szwajcarskiej. Ekspozycja daje obraz różnorodnej i wielojęzycznej sceny literackiej Szwajcarii. Oprócz książek przełożonych na język polski, prezentuje także te, które czekają na zainteresowanie wydawców. W ramach wystawy można także posłuchać nagrań "slam poetry", piosenek i innych utworów, wykonywanych we wszystkich szwajcarskich językach i dialektach.
Wystawę prezentujemy dzięki uprzejmości Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy oraz przedstawicielstwu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia w Warszawie.