stat

Weekend seniora z kulturą w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Zapraszamy osoby, które ukończyły 60 lat, do odwiedzenia wystaw stałych i czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Seniorzy mogą skorzystać z biletu wstępu za symboliczne 1 zł w dniach 5 i 6 października w Oddziale Sztuki Dawnej, Oddziale Sztuki Nowoczesnej, Oddziale Etnografii, Oddziale Zielona Brama oraz Dziale NOMUS - Nowym Muzeum Sztuki. W Oddziale Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Oddziale Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim wstęp za 1 zł obowiązuje wyłącznie 6 października, natomiast 5 października wstęp jest bezpłatny. Aby skorzystać z oferty, wystarczy złożyć oświadczenie w kasie biletowej o ukończeniu 60. roku życia.

Dodatkowo oferujemy 50% zniżki na zakup książek poświęconych historii i historii sztuki, katalogów wystaw oraz wyjątkowych upominków muzealnych. Zachęcamy także do udziału w specjalnie przygotowanych wydarzeniach!

5 października 2024 (sobota)

Pokaz specjalny w ramach cyklu (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nowe dzieło w kolekcji Oddziału Sztuki Dawnej Sprzedawcy na ulicy Piwnej Wilhelma Augusta Stryowskiego
Kiedy: 05.10.2024 (sobota), godz. 13.00
Gdzie: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
Wstęp: bezpłatny
W trakcie wykładu zaprezentujemy najnowszy nabytek muzeum obraz Sprzedawcy na ulicy Piwnej autorstwa Wilhelma Augusta Stryowskiego, malarza, konserwatora i kustosza Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Artysta, zafascynowany architekturą i historią miasta, ukazał na tym dziele sprzedawców drewna w momencie załadunku do piwnicy. Scena rozgrywa się przed gdańskim przedprożem, które zostało przedstawione z niezwykłą dbałością o historyczne detale.
Te charakterystyczne dla gdańskich kamienic elementy architektoniczne uwieczniał również inny znakomity twórca z XIX wieku Johann Carl Schultz. Podczas wykładu zobaczymy także rycinę jego autorstwa, przedstawiającą tę samą kamienicę. Oba dzieła posłużą jako punkt wyjścia do dyskusji na temat badań i rozbudowy historycznych kolekcji. Omówimy również sylwetki obu artystów oraz ich prace, zarówno te, które są obecnie częścią naszych zbiorów, jak i te, które niestety nie przetrwały do naszych czasów.
Prowadzenie: Alicja Andrzejewska-Zając, dr Magdalena Mielnik
Wykład realizowany w ramach projektu Badanie strat wojennych kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych.

6 października 2024 (niedziela)

Przechadzki po Oddziale Sztuki Dawnej: Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Kiedy: 06.10.2024 (niedziela), godz. 13.00
Gdzie: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
Wstęp: 1 zł
Czym różniło się wnętrze kościoła katolickiego i protestanckiego, jaki wpływ na sztukę w Gdańsku miał pewien niemiecki mnich o nazwisku Luter, co nosili modni patrycjuszowie i co złotnik może zrobić ze strusiego jajka, tego wszystkiego dowiecie się na spotkaniu.
Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek odkryjesz podczas naszego spotkania! Zapraszamy na fascynującą podróż w czasie, która przybliży historię i kulturę dawnego Gdańska w kontekście sztuki, mody i rzemiosła.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Todd Forsgren. Postindustrialny Eden z Mariolą Balińską
Kiedy: 06.10.2024 (niedziela), godz. 13.00
Gdzie: NOMUS Nowe Muzeum Sztuki, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
Wstęp: 1 zł
Postindustrialny Eden to wystawa fotografii amerykańskiego artysty Todda Forsgrena, który od dwudziestu lat dokumentuje małe enklawy ogrodnicze m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kubie, Mongolii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii i Polsce. Ekspozycja ukazuje, w jaki sposób w oddalonych od siebie terytoriach praktykowane jest w niewielkiej skali ogrodnictwo uwarunkowane wpływem stref klimatycznych i specyfiką krajobrazu danego regionu geograficznego. Początek XXI wieku to wzrost zainteresowania kulturami ogrodniczymi, który nastąpił równocześnie z zaostrzającymi się na świecie kryzysami politycznymi, ekonomicznymi oraz klimatycznymi. Zwiększona świadomość skutków pogłębiających się kryzysów spowodowała, że społeczeństwa musiały zrewidować dotychczasowe podejście do kapitalizmu, globalnych rynków finansowych oraz instytucji publicznych. Rosnące rozczarowania społeczne, pandemia, wojny oraz masowe ruchy migracyjne wywołane konfliktami zbrojnymi w różnych częściach świata obudziły zainteresowanie naturą i zachęciły do postrzegania jej jako azylu w obliczu niepokojów społecznych i braku stałego punktu odniesienia. Wielu z nas zmieniło konsumpcyjne nawyki. Przy rosnących cenach żywności i niedoborach produktów, mieszkańcy krajów rozwiniętych (i nie tylko) zwrócili się ku samowystarczalności, żywności ekologicznej i lokalności. Małe kultury ogrodnicze zdobywały coraz więcej zwolenników, którzy zaczęli postrzegać je jako miejsca wolne od wielkiej polityki i szeroko rozumianej globalizacji.
paź 5

sobota, g. 13:00

Gdańsk,
bilety 1 zł
lis 16

sobota, g. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł