Muzeum Archeologiczne w Gdańsku serdecznie zaprasza w dniach 12-13 września na "WEEKEND Z ARCHEOLOGIĄ" organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza będzie miała miejsce na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku − zaczynamy w sobotę i niedzielę od godziny 10:00.
To weekendowe spotkanie jest adresowane do wszystkich zainteresowanych pracą archeologa oraz drogą, jaką przechodzi zabytek od odkrycia do gabloty muzealnej.
Czeka nas moc atrakcji, informacji oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych: gry, zabawy, konkursy, kramy z produktami inspirowanymi i wzorowanymi na odkrytych zabytkach, czy spotkania z odtwórcami historycznymi.
Najmłodsi będą mogli sami poszukać skarbów, stworzyć malunki naskalne. Czekają warsztaty konserwatorskie, ceramiczne czy włókiennicze oraz możliwość stworzenia własnej unikalnej pamiątkowej torby. Pokażemy jak wyglądało dawne stanowisko skryptora, gdzie będziemy mieć możliwość pisania gęsim piórem, a w świat średniowiecza wprowadzi nas Gdańska Rota Mieszczańska!
Przedstawimy także najnowsze metody sporządzania dokumentacji archeologicznej i zastosowanie metod geofizycznych w archeologii. Zaprosimy do uczestnictwa w badaniach archeologicznych na żywo - będzie można popracować na wykopie pod okiem archeologów i pomóc nam w sporządzaniu dokumentacji.
Wspierani przez urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Uniwersytet Gdański oraz pasjonatów i firmy prywatne, wprowadzimy Was w tajniki naszej pracy i odkryjemy przed Wami Gdańsk, którego nie znacie!
A my przecież doskonale wiemy, że każdy, choć przez chwilę, chciał być archeologiem ;)
Uczcijcie razem z nami Europejskie Dni Dziedzictwa!
Wykopaliska archeologiczne na żywo - co to jest warstwa, profil i łata, czym posługuje się archeolog na wykopie: łopatą czy pędzelkiem? Jedyna okazja, by wziąć udział w wykopaliskach i samemu sprawdzić.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało atrakcję dla wszystkich ciekawych pracy archeologa. W trakcie imprezy plenerowej "Weekend z archeologią" będzie można zejść do wykopu i choć przez chwilę poczuć się jak badacz przeszłości. Stanowisko w wykopie będzie dostępne dla dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia. Każdy chętny dostanie kask ochronny. Archeolodzy pokażą na czym polega eksploracja warstwy szpachelką, wytłumaczą zasady wykonywania pomiarów i rysunków dokumentujących profil nawarstwień osadniczych. Po wyjściu z wykopu na stanowisku do oczyszczenia wydobytych znalezisk, zapoznacie się ze sposobami oznakowania i pakowania zabytków, z przykładową dokumentacją polową: opisową i rysunkową. Dowiecie się jak ważną osobą jest rysownik, bo pomimo dokumentacji fotograficznej, wciąż ręcznie wykonuje się rysunki wszystkich pozyskanych zabytków, a na stanowisku pomiarowym pokażemy Wam, jak działa niwelator i tachimetr. Chętni będą mogli wykonać pomiary.
Zapraszamy również najmłodszych! To dla Was przygotowaliśmy "małe wykopaliska" - piaskownicę do poszukiwania znalezisk, a ponadto jaskinię - namiot, gdzie będziecie mogli wykonać malunki naskalne, lub dołączycie do zabaw plebejskich, gdzie czekać będzie konkurs łowienia rybek i wyścigi w nartach blokowych.
Impreza została objęta patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Patroni medialni: trojmiasto.pl, radiogdansk.pl
Sobota 12 września
10:00 Rozpoczęcie
11:00 Metody geofizyczne w badaniach nieinwazyjnych - wykrywanie podziemnych reliktów
12:00 Prezentacja średniowiecznej broni i zbroi - wybrane osoby z publiczności mają okazję przymierzyć średniowieczne zbroje, a my opowiemy o ich funkcji, genezie, produkcji i kosztach
13:00 "Fotogrametria - metoda cyfrowego obrazowania w badaniach archeologicznych"
wykład mgr Partyk Muntowski - AES Pracownia Badań Archeologicznych
13:30 Warsztat garncarski
14:00 Fotografia lotnicza w badaniach archeologicznych - pokaz użycia drona z emisją obrazu "na żywo"
15:00 Początki broni palnej w średniowieczu - pokaz użycia piszczeli, hakownicy i bombardy wraz z pokazem ucierania prochu strzelniczego
16:00 Skaner 3D w inwentaryzacji obiektów archeologicznych - pokaz i prezentacja wyniku skanowania
17:00 Warsztat tkacki
18:00 Zakończenie
Niedziela 13 września
10:00 Rozpoczęcie
11:00 Warsztat garncarski
12:00 Początki broni palnej w średniowieczu - pokaz użycia piszczeli, hakownicy i bombardy wraz z pokazem ucierania prochu strzelniczego
13:00 "Fotogrametria - metoda cyfrowego obrazowania w badaniach archeologicznych"
wykład mgr Partyk Muntowski - AES Pracownia Badań Archeologicznych
14:00 Fotografia lotnicza w badaniach archeologicznych - pokaz użycia drona z emisją obrazu "na żywo"
15:00 Prezentacja średniowiecznej broni i zbroi - wybrane osoby z publiczności mają okazję
przymierzyć średniowieczne zbroje, a my opowiemy o ich funkcji, genezie, produkcji i kosztach
16:00 Skaner 3D w inwentaryzacji obiektów archeologicznych - pokaz i prezentacja wyniku skanowania
17:00 Zakończenie
Stałe atrakcje:
- wykopaliska na żywo - zobacz archeologów w akcji, rysuj profile i zabytki, wykonaj pomiary niwelatorem
- warsztat konserwatorski - poznaj procesy konserwacji zabytków archeologicznych;
- warsztat antropologiczny - poznaj budowę szkieletu oraz metodę badań w rekonstrukcji życia mieszkańców
- wyrób i pokaz produkcji naczyń glinianych toczonych na kole garncarskim - warsztaty
- warsztaty pokazowe rekonstruktorów z Gdańskiej Roty Mieszczańskiej m.in. odlewanie z cyny, wybijanie monet, obróbka runa owczego, techniki szycia butów, rybak i jego narzędzia, średniowieczna broń palna, biała ,pancerze i wyposażenie wojowników i rycerzy.
- kramy z pokazami rzemieślników m.in. wypieki podpłomyków, wyroby skórzane i mydlarskie, włókiennictwo, tkaniny, krajki, płatnerz i skryba - warsztat pisania piórem gęsim i inne.
- najmłodsi poszukają w piasku znalezisk, namalują w jaskini pradziejowe malowidła oraz wezmą udział w grach planszowych i quizach z nagrodami.
Szczegółowy program na Facebooku
https://www.facebook.com/events/405904572934562 oraz na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
www.archeologia.pl