Weekendowa wędrówka dookoła Jeziora Łebsko Łeba Sprawdź!
stat

Weekendowa wędrówka dookoła Jeziora Łebsko

W dniach 14 i 15 grudnia zamierzamy obejść Jezioro Łebsko. Łączna marszruta mierzy 62 km, które podzielimy na dwa dni. W sobotę przejdziemy 29 km odcinek z Łeby do Smołdzińskiego Lasu. To trasa przemierzająca malowniczą puszczę oraz przepiękne piaszczyste wydmy: Łącką i Czołpińską. W niedzielę, 33 km marszruta wieść będzie ubitymi leśnymi duktami i drogami gruntowymi, południową częścią jeziora ze Smołdzińskiego Lasu z powrotem do Łeby. Na nocleg zatrzymamy się w zaprzyjaźnionym obiekcie turystycznym. Pierwszego dnia na podsumowanie wędrówki posilimy się gorącą obiadokolacją, a wieczorem trochę pobiesiadujemy. W niedzielny poranek, przed wyruszeniem w dalszą drogę, zjemy pożywne śniadanie, co by przed zmrokiem dotrzeć do końca wędrówki. Na zakończenie weekendowej marszruty, wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni okolicznościowym magnesem, który zostanie zaprojektowany specjalnie dla tego wydarzenia.

1. Do kogo skierowana jest nasza wędrówka?

Wędrówka adresowana jest do dorosłych amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w długodystansowych wycieczkach terenowych połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Dołączając do naszej grupy z pewnością poznasz ciekawych, pozytywnie zakręconych ludzi. Będziesz miał(a) wiele okazji do pogawędek i wymiany doświadczeń, a wieczorem wspólnej biesiady, bo w końcu wszystko dla ludzi.

2. Opis trasy wędrówki dookoła Jeziora Łebskiego

62 km trasa naszej weekendowej wędrówki rozpocznie i zakończy się w Łebie. Na dobry początek, po opuszczeniu cywilizacji wejdziemy na wieżę widokową, aby zapoznać się z naszą dwudniową marszrutą. Z platformy zobaczymy Jezioro Łebsko oraz szczyty wydm, które będziemy przemierzać. Następnie zagłębimy się w puszczy Słowińskiego Parku Narodowego. Początkową część przejdziemy leśną ścieżką dydaktyczną, która doprowadzi nas do stóp najwyższej z wydm - Góry Łąckiej. Po wdrapaniu się na jej szczyt liczący ponad 42 m n.p.m. dostrzeżemy długą po horyzont piaszczystą pustynię, którą przyjdzie nam niebawem przemierzać. Znaczą jej część pokonamy jednak wzdłuż bałtyckiej plaży, idąc twarzą w kierunku zachodzącego słońca, wiodącym tamtędy pieszym Szlakiem Słowińców. Ponownie przez ruchome piaski przemierzać będziemy w ostatniej fazie tego odcinka, szlakiem, który poprowadzi nas przez pasmo Wydmy Czołpińskiej. Sobotnią trasę wędrówki zakończymy w zaprzyjaźnionej bazie turystycznej w Smołdzińskim Lesie.

Na półmetku planujemy nocleg w cywilizowanych warunkach. Pokoje dwu i trzy osobowe z łazienkami oraz wygodne łóżko z ciepłą kołderką, to na podsumowanie soboty. Wcześniej, po wędrówce, zjemy gorącą, dwudaniową obiadokolację i pobiesiadujemy trochę, integrując grupę. W niedzielę, posilimy się pożywnym śniadaniem, przygotujemy też prowiant na kolejne kilometry naszej marszruty.

Drugiego dnia ruszymy w drogę powrotną. Tym razem krajobraz będzie już znacznie łagodniejszy. Pod stopami, zamiast grząskiego piachu będziemy mieli twarde podłoże, w dużej mierze leśne oraz utwardzone drogi gruntowe. Wzdłuż południowego brzegu Jeziora Łebsko przemierzać będziemy łąki, pola i lasy. Gdzieniegdzie szlak prowadzić będzie drewnianymi kładkami, nad rozległymi bagnami i torfowiskami. Na pierwszych kilometrach trasy zapoznamy się też z malowniczą wsią Kluki. Znajduje się tu skansen słowiński z charakterystycznymi domami w tzw. kratę. Mniej więcej w połowie trasy, przed wsią Gać, chętni będą mogli udać się do miejsca ujścia rzeki Łeby do Jeziora Łebsko. W miejscu kulminacyjnym znajduje się pomost widokowy, z którego widać m.in. najwyższą z wydm Górę Łącką oraz pasmo wydm zwane Górami Sowimi. Kawałek dalej z drewnianej kładki i ścieżki edukacyjnej zobaczymy rezerwat przyrody Bory Torfowe i obszar Ochrony Ścisłej Bielice. Przed podsumowaniem naszej trasy zatrzymamy się też w Żarnowskiej. We wsi znajduje się kolejny i zarazem ostatni pomost z pięknym widokiem na Jezioro Łebsko.

Tempo marszu: Turystyczne, ale nie mniejsze niż 4,5 km/h4. Zbiórka i powrót:

- Sobota, 14 grudnia, o godz. 8:45 w Łebie, parking przy al. Świętego Mikołaja 10
>>> Zobacz na mapie miejsce zbiórki oraz trasę jak dojechać z Trójmiasta
(dojazd zajmuje ok. 90 min samochodem)
- Niedziela, 15 grudnia, o godz. 8:30, przed bazą turystyczną
- 17:00 zakończenie wędrówki

5. Wspólny transport:

Jeśli nie masz własnego transportu, bądź go masz, a nie chcesz wozić ze sobą powietrza, zgłoś ten fakt organizatorowi mailowo. Zdecydowanie raźniej podróżować z kimś, niż samemu.

Wzór:

"Nie mam transportu", chcę się zabrać z.... miasto / dzielnica /imię, nazwisko, telefon do kontaktu
"Mogę kogoś zabrać", ilość osób, miasto / dzielnica /imię, nazwisko, telefon do kontaktu

6. Warunki udziału:

-Zgłoś swój udział organizatorowi podając imię, nazwisko, pełną datę urodzenia oraz nr telefonu* mailowo na adres: gr3miasto@gmail.com
-w odpowiedzi otrzymasz nr konta do przelewu
- od momentu zgłoszenia masz trzy dni robocze na realizację przelewu.

-Wpisowe:

-60 zł od osoby, płatne przelewem na konto organizatora, do piątku 29 listopada,
-80 zł od osoby, płatne przelewem na konto organizatora, do piątku 6 grudnia,
-100 zł od osoby, płatne w gotówce na zbiórce, przy zgłoszeniach po 6 grudnia.
(o ile w ogóle będą jeszcze miejsca)
Limit uczestników: 40 osób

-Koszty noclegu i wyżywienia:

-85 zł - płatne w gotówce w obiekcie noclegowym
-obiadokolacja: zupa, drugie danie, kompot
-sala biesiadna do dyspozycji uczestników np. na wieczorną integrację
-nocleg w pokojach 2 i 3 osobowych na oddzielnych łóżkach z pościelą
-śniadanie i możliwość przygotowania prowiantu na dalszą drogę

7. Świadczenia:

-Polisa NNW,
-Okolicznościowy magnes z trasy dookoła Jeziora Łebsko,
-Mapa turystyczna Słowińskiego Parku Narodowego,
-Ślad gps trasy wędrówki / lub kod do trasy na traseo.pl,
-Opieka przewodnika na trasie wędrówki,
-Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem dla piechurów,
-Pamiątkowe zdjęcia
PEŁEN REGULAMIN UCZESTNICTWA (kliknij i zapoznaj się)

ZAPRASZAMY !

Wędrówkę prowadzi: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]
Mail: gr3miasto@gmail.com / tel.+48 502 778 115
>>> W zeszłym roku obeszliśmy jeziora Wdzydzkie. Zobacz naszą relację
Zobacz wideo relację z ostatniej naszej wędrówki dookoła jeziora: