Choć w ostatnich latach w Europie wzrosło zainteresowanie muzyką Mieczysława Weinberga, kompozytor ten do dziś tworzy nie do końca znaną opowieść w historii XX-wiecznej muzyki. Twórczość polskiego artysty zyskuje jednak coraz większe grono entuzjastów, a jego dzieła odkrywane są na nowo w niemal każdym zakątku świata.
23 kwietnia o g. 18:00 na deskach Sali Koncertowej PFK Sopot, mieszczącej się na terenie Opery Leśnej, odbędzie się koncert, będący próbą ocalenia od zapomnienia spuścizny polskiego kompozytora. Goście będą mieli okazję wysłuchać dwóch kompozycji autora - 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29a oraz Koncert fletowy nr 2 op. 148. W obu utworach wystąpi Antonina Styczeń - niezwykle utalentowana flecistka, laureatka międzynarodowych konkursów a także beneficjentka wielu programów stypendialnych. Obok utworów Mieczysława Weinberga zabrzmią także kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta - trzy divertimenta, skomponowane przez szesnastoletniego wówczas kompozytora. Utwory te miały przede wszystkim charakter rozrywkowy, grywane były na salonach, wprowadzając słuchaczy w nastrój zabawy.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry - maestro Wojciech Rajski.
Program:
W. A. Mozart - Divertimento D-dur KV 136
M. Weinberg - 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29a
W. A. Mozart - Divertimento B-dur KV 137
W. A. Mozart - Divertimento F-dur KV 138
M. Weinberg - Koncert fletowy nr 2 op. 148
Mieczysław Weinberg (Moisiej Wajnberg) - polski kompozytor i pianista o żydowskich korzeniach. W wieku 12 lat został przyjęty do klasy najlepszego polskiego pedagoga fortepianu - Józefa Turczyńskiego, który dostrzegł w młodym adepcie ogromny talent. Wybuch II Wojny Światowej zmusił Weinberga do opuszczenia Polski i ucieczkę na wschód. Ostatecznie osiadł w Moskwie, gdzie spędził całe swoje dorosłe życie. Jego największym przyjacielem był Dymitr Szostakowicz - najwybitniejszy symfonik rosyjski XX wieku. Weinberg pozostawił ogromny dorobek: 153 utwory opusowane oraz kilkadziesiąt prac zarobkowych dla filmu, cyrku i radia.
Antonina Styczeń, urodzona 10 października 1991 roku w Bielsku-Białej w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Od 7 roku życia uczyła się gry na flecie w klasie Doroty Parzyk w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Później studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu Elżbiety Dastych-Szwarc oraz Agaty Igras-Sawickiej. Uzyskała dyplom licencjacki z wyróżnieniem. Antonina była beneficjentką wielu programów stypendialnych. Jest również laureatką konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych Jako solistka grała m. in. z Silesian Chamber Orchestra pod batutą Maji Metelskiej w Katowicach oraz występowała z takimi muzykami jak Hansjorg Schellenberger (2012) i Siegfried Mauser (2011). W latach 2010-2013 była członkiem Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Wystąpią:
Antonina Styczeń - flet
Wojciech Rajski - dyrygent
Polska Filharmonia Kameralna Sopot