Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku rusza z pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach projektu Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek. W weekend 21-22 kwietnia odbędą się warsztaty przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji WenDo będące jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet, łączącą metody samoobrony fizycznej i psychicznej.
Tworząc koncepcję projektu Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek wyszłyśmy od pytania, w jakim stopniu dzisiaj w Polsce - w 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych - prawa człowieka w stosunku do kobiet są przestrzegane, w szczególności prawo do wolności od wszelkich form przemocy, prawo do bezpieczeństwa (zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej) oraz prawo do równego traktowania kobiet i mężczyzn.
Dyskryminacja oraz przemoc wobec kobiet są niestety wciąż zjawiskami powszechnymi. Szacuje się, że co roku w Polsce około 800 tysięcy kobiet doświadcza przemocy, co stanowi ponad 2 tysiące kobiet dziennie. Jednym z najdotkliwiej odczuwanych rodzajów przemocy jest przemoc domowa, której doświadczają przede wszystkim kobiety i dzieci.
Szacuje się, że kilkaset kobiet rocznie ginie w wyniku tak zwanych nieporozumień domowych. Dyskryminacja, czyli zjawisko nieusprawiedliwionego niczym nierównego traktowania, dotyka kobiety w Polsce zarówno na rynku pracy, w różnych sferach życia publicznego, jak i w życiu prywatnym.
W projekcie
Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek chcemy podkreślić, że kobiety nie będą mogły w pełni korzystać ze swoich praw dopóki nie zapewni się im wolności od przemocy oraz bezpieczeństwa zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej. Depresja, lęk, zespół stresu pourazowego, wyuczona bezradność, próby samobójcze, zaburzenia psychosomatyczne to tylko niektóre z długiej listy możliwych konsekwencji doświadczanej przemocy. Do tego dochodzi szereg czynników utrudniających kobiecie wyrwanie się z toksycznej relacji, by wymienić tylko brak pomocy psychologicznej, wsparcia rodziny, źródła utrzymania, czy stereotypy dotyczące pozycji kobiet w społeczeństwie oraz te dotyczące kobiet doświadczających przemocy. W rezultacie kobiety tkwiące w przemocowych związkach mają ograniczone możliwości udziału w życiu publicznym, dostępu do informacji, usług, co w konsekwencji pogłębia ich alienację na różnych płaszczyznach.
Z tych względów Centrum Praw Kobiet w Gdańsku w projekcie Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek koncentruje się na działaniach z obszaru zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie oraz przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji kobiet. Na projekt, który potrwa do grudnia 2018 roku, składać się będzie cykl warsztatów z zakresu praw osób doświadczających różnych form przemocy i dyskryminacji, cykl warsztatów WenDo podnoszących umiejętności uczestniczek z zakresu przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji oraz cykl debat i spotkań z dyskusjami.
WenDo jest metodą, która uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu - przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. Nie musisz mieć dużo siły, ani nadzwyczajnej sprawności.
Co się dzieje na WenDo?Na WenDo weźmiesz udział w symulacjach, dyskusjach w małych grupach i plenarnych, ćwiczeniach pracy z oddechem i głosem, elementach psychodramy (scenkach). W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki, krzyk.
Kto prowadzi zajęcia?Anna Urbańczyk - certyfikowana trenerka WenDo, trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych.
Co ze sobą zabrać?Na zajęcia najlepiej ubrać się w wygodne ubranie typu dres oraz buty na płaskiej podeszwie. W miejscu zajęć będzie można się przebrać.
Przerwy kawowe:Podczas zajęć będą zapewnione przerwy kawowe.
Organizatorzy: Fundacja Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Gdzie: miejsce warsztatu zostanie podane osobom zakwalifikowanym. Wszystkie zajęcia będą się odbywać w centrum Gdańska.
Liczba miejsc: 8-12