Na początku stycznia Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wernisaż wystawy prac Agnieszki Srokosz-artystki, której twórczość łączy geometrę i abstrakcję inspirowaną architekturą oraz urbanistyką. Wernisaż odbędzie się 10 stycznia, w piątek, o godzinie 18:00 w siedzibie centrum przy placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni. Wystawa prezentuje wieloletnie osiągnięcia malarki, nagradzanej na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych.
Agnieszka Srokosz tak mówi o swojej twórczości: "Moje malarstwo charakteryzują geometria i abstrakcja zainspirowane głównie architekturą i urbanistyką. Od ponad dwudziestu lat zajmuję się obiektami współczesnego świata: budowlami, tunelami, trasami kolejowymi, mostami, autostradami, opuszczonymi przestrzeniami. Fascynują mnie nie-miejsca jako obszary anonimowe, będące zaprzeczeniem miejsc antropologicznych czy historycznych. Podróżowanie to dla mnie proces, który pozwala widzieć, ale i dotknąć, poczuć zapach. Pragnę, aby poprzez moje obrazy widz nie tylko zobaczył obiekt, ale odczuł jakieś emocje z nim związane. Poza tym interesuję się psychologią kolorów i wpływem barw na nasze codzienne decyzje, wybory, uczucia i nastroje. Ważny jest dla mnie przekaz emocjonalny koloru w płaskiej i uproszczonej kompozycji".
Agnieszka Srokosz ukończyła wydział malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest laureatką wielu konkursów malarskich, ilustratorskich oraz graficznych. Pracuje jako wykładowczyni w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Czynnie zajmuje się malarstwem, projektowaniem plakatów i ilustracją. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz laureatką programu stypendialnego "Młoda Polska", otrzymała też stypendium na Królewskiej Akademii w Hadze.
Swoje prace pokazywała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, między innymi w Galerii Klubu Żak w Gdańsku (2023), Galerii Małej BWA w Rzeszowie (2006), Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (2003), Galerii Prezydenckiej w Warszawie (2005), Galerii Sanatyapim w Ankarze (2013, 2009), Gallery Ancien Cinema w Vianden w Luxemburgu (2011).
Jest laureatką międzynarodowych konkursów ilustratorskich oraz graficznych (plakatów), między innymi: Ecuador Poster Biennale 2022, Biennale Polskiego Plakatu w Lublinie i Katowicach (2021, 2022, 2023), Peru Bienal 2022, Top 20 "Montreux Jazz Festival w Chinach" oraz w wystawach międzynarodowych w Korei Południowej, Indonezji, Meksyku, USA, Kanadzie, Turcji, Rumunii, Czechach, Węgrzech i wielu innych. W 2022 zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie "Szkic ma moc" w Legnicy.
Kuratorka Agata Nowosielska tak pisze o pracach Srokosz: "Artystka odważnie łączy ze sobą barwy i komponuje obrazy w sposób bardzo ciekawy - nie są to opatrzone wizerunki miast z wertykalnymi wieżami kościołów i horyzontalnymi osiedlami - raczej są to bardzo abstrakcyjne kompozycje. Nonszalanckie wręcz potraktowanie abstrakcji geometrycznej zbliża się prawie do hybrydalnych interpretacji urbanistyki".