stat

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa Denisa Chyżawskiego, który odbędzie się 22.11.2024 o godzinie 18.00 w toMy kawiarnia, w Gdańsku przy ulicy Reduta Miś 3. Podczas wernisażu będzie można spotkać autora prac, porozmawiać o jego twórczości oraz poznać kulisy powstawania dzieł. Czekają na Was również lampka wina, oprowadzanie kuratorskie.

Denis Chyżawski
tytuł wystawy: "Ambicja - frustracja"

16.11 - 07.12
wernisaż: 22.11 godz. 18:00
Kuratorka wystawy: Maria "Mania" Morawska

Opis wystawy
Wystawa malarstwa "Ambicja - frustracja"
to nie tylko zestaw obrazów z różnych okresów i cyklów, ale również głęboka refleksja nad dwoistością ludzkiego doświadczenia. Ambicja i jej wpływ na naszą psychikę oraz postrzeganie rzeczywistości. Każdy obraz staje się manifestem walki, w której ambicja popycha nas ku marzeniom, a frustracja przypomina o kruchości tych aspiracji. W dążeniu do stanowienia się lepszym artysta ambicje stają się wyraźne, a ich realizacja niejednokrotnie prowadzi do frustracji, zderzając nas z brutalną prawdą. Człowiek ma prawo, na motywację do działania , jak i bezsilną apatię.

Na wystawie możemy zobaczyć obraz z serii "Illusion of money", poliptyk "Niewidzialna ściana", obraz z pleneru ASP "Zamek w Łapalicach", obrazy z najnowszej serii "Przenikliwość, a także małe formaty uzupełniające. Część obrazów to przestrzenna abstrakcja, widzowie wkraczają w obszar, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią zacierają się. Tutaj ambicja przyjmuje formy nieograniczonej ekspresji, a frustracja przekształca się w twórczą siłę. Obrazy te zapraszają do odkrywania nowych wymiarów percepcji, gdzie emocje i myśli splatają się w kalejdoskopie kolorów i kształtów. To przestrzeń, w której artysta przekształca swoje zmagania w coś transcendentnego, przekształcając frustrację w inspirację, a ograniczenia w nowe możliwości.

"Ambicja - frustracja" to zaproszenie do filozoficznej refleksji nad tym, jak nasze dążenia kształtują nie tylko naszą twórczość, ale również naszą tożsamość. Wystawa stawia pytania o sens ambicji, o cenę, jaką płacimy za jej realizację oraz o to, jak możemy przekształcić frustracje w siłę napędową do dalszego rozwoju. To podróż, która może prowadzić do odkrycia wewnętrznej harmonii, połączenia ambicji z akceptacją, a także zrozumienia, że w każdej frustracji tkwi potencjał do wzrostu.

Denis Chyżawski
Urodzony 9 października 1987 roku. Obronił dyplom licencjata sztuki w Kijowie w 2009 roku.
W 2023 roku uzyskał tytuł magistra sztuki za dyplom Przenikliwość na ASP w Gdańsku. Promotor prof. Maciej Świeszewski, opiekun aneksu z rysunku prof. Maria Targońska. Uwielbia malować. Stwarzać własną rzeczywistość oraz malować z natury. Każda z tych czynności przynosi satysfakcje.

Wizja artystyczna:
Odkąd pamiętam, zadawałem sobie pytanie o to, kim jest człowiek. Szczególnie zaś w kontekście jego potencjału, możliwości jego realizacji, a także wolności wyboru. Moim celem jest zbadanie zagadnień granic wyobraźni artysty, przypadku w sztuce i potencjału malarstwa improwizacyjnego. Biorąc pod uwagę swoje dotychczasowe spore doświadczenie artystyczne i świadomość posiadania warsztatu malarskiego wraz z umiejętnością posługiwania się kompozycją, kolorem i tonacją, głębią i przestrzenią w obrazie, marzyłem, by stworzyć serię unikalnych obrazów pod względem estetycznym i plastycznym. Rzadko spotykane jest malowanie z wyobraźni obrazów abstrakcyjnych, które nasycone są przenikającymi się kształtami i kolorami Poniżej kilka ważnych aspektów o obrazach z serii bez szkicu Przenikliwość. Pierwsza rzecz to duży format, który wybrałem, aby powierzchnia płótna otaczała mnie całkowicie, miała przewagę nade mną, pozwalała zanurzyć się w relację między mną a płótnem. Druga rzecz to emocje. Wielki rozmiar pozwala także czuć swobodę w geście, wolność w wyrazie emocji. Pojawia się stan medytacji, w którym początkowo bezplanowo i bez emocji nanoszę plamy i rysunki w wyabstrahowany sposób. Następnie wracam do powstałego ekspresywnego rysunku, by w sposób przemyślany stworzyć własną rzeczywistość. Trzecia rzecz: tylko moja wyobraźnia. Ten czynnik jest najtrudniejszym elementem, ale także najciekawszym. Obraz, który powstaje na koniec, jest niespodzianką nawet dla mnie.

Koncentruje się na sztuce abstrakcyjnej i na harmonii, kompozycji i współbrzmieniu wszystkich elementów obrazu. A także na tym, jak można widzieć cały świat jako abstrakcję form i kolorów,
światła i cienia. Obrazy, które nastawione na wgłębienie w podświadome. Próba odnaleźć porządek w chaosie. Niezwykle ważny jest moment w którym mogę oderwać się od rzeczywistości, skupić się na rzeczach które, możliwie, są ponad czasem i codziennością.. Otwieram umysł na nowe kompozycje. Dla mnie, jako artysty, dobry efekt jest kiedy patrzący na mój obraz człowiek oprócz przyjemnego estetycznego doświadczenia rozpoczyna dialog ze swoja duszą. Gdy obraz przy pomocy klasycznych narzędzi kompozycji, kreski, koloru, przekazu oprócz roli dekorowania przyczynia się do kształtowania kultury, dobra ludzkości.

15 listopada - 1 grudnia 2024, g. 19:00

Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny