stat
Impreza już się odbyła

Na wystawie pt. "Displaced" w Galerii Grafika ASP w Gdańsku w Domu Angielskim będą zaprezentowane prace dwóch wybitnych współczesnych grafików fińskich Ariego Pelkonena i Tatu Tuominena, którzy pracując jako artyści wizualni przez prawie dwie dekady ugruntowali już swoją pozycję na fińskiej scenie artystycznej i zdobyli międzynarodowe uznanie. Jako długoletni wykładowcy Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Helsinkach, Pelkonen i Tuominen wnieśli znaczący wkład w innowacyjne sposoby nauczania grafiki artystycznej w Finlandii.

lis 30

sobota, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W pracach graficznych prezentowanych na wystawie "Displaced" drukowany obraz wydaje się być wymyślony na nowo. Przechodzi z tradycyjnego kontekstu na nowe terytorium, na którym przestają obowiązywać już konwencje związane z oryginalnym drukiem, a sam proces staje się przedmiotem eksploracji na równi z gotowym dziełem sztuki.

W procesie tworzenia swojego cyklu prac prezentowanego na wystawie Ari Pelkonen skupił się na dwóch podstawowych elementach sztuki drukowanej - papierze i farbie drukarskiej. Przyjął ontologiczne podejście do grafiki, zakłócając tradycyjne relacje między farbą drukarska i papierem, uzyskując nowatorskie efekty formalne. Warstwy żywych kolorów wydają się być wyniesione ponad powierzchnię papieru i układać się w formę welonu. W tym cyklu prac Ari Pelkonen wydaje się eksplorować kolor zarówno w kontekście wizualnym i dotykowym.

Źródłem inspiracji dla prac graficznych Tatu Tuominena są XVII-wieczne ryciny poruszające tematykę śmierci. Artysta w pewien sposób zawłaszcza te czterystuletnie prace pochodzące ze zbiorów internetowych najważniejszych muzeów świata dokonując swoistej transformacji. Jego metoda twórcza jest hybrydą komputerowego kreślenia oraz tradycyjnych trawionych technik graficznych. Poprzez reprodukcję i proces transformacji Tatu Tuominen stara się przedstawić te obrazy historyczne we współczesnym kontekście. Artysta wydaje się przekształcać towarzyszące starym rycinom narracje związane z przeszłością, oferując odbiorcom nowe spostrzeżenia nawiązujące do współczesnego świata ukształtowanego przez wojnę i widmo katastrofy ekologicznej.

Nowe spojrzenie na grafikę
Na wystawie pt. Displaced
grafika jest przedstawiana jako stale ewoluujący środek artystycznego wyrazu, reagujący na nowe rozwiązania, pojawiające się w ciągle zmieniającym się krajobrazie mediów. Prace prezentowane na wystawie są ściśle powiązane z koncepcjami wykraczającymi poza obszar sztuki, takimi jak nowy materializm i historia sztuki. Rzucają wyzwanie pojęciom oryginalności, procesowi graficznemu, praktykom prezentacji, a nawet roli farby drukarskiej. Wystawa jest demonstracją ciągłej ewolucji grafiki artystycznej jako wszechstronnego medium w znajdującego swoje miejsce w sercu sztuki współczesnej.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy z udziałem artystów, który odbędzie się w poniedziałek 4 listopada 2024 r. w godzinach 14:00-15:00.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Fińskiego Centrum Promocji Sztuki (The Arts Promotion Centre Finland) oraz Fińskiej Fundacji Kultury (The Finnish Cultural Foundation).

Życiorysy artystów

Ari Pelkonen
(ur. 1978) jest artystą wizualnym mieszkającym i pracującym w Helsinkach. Jego twórczość jest silnie związana z grafiką artystyczną. Pelkonen stara się wykraczać poza ramy grafiki w tradycyjnym ujęciu poprzez zastosowanie różnorodnych środków wyrazu z pogranicza różnych technik drukarskich, malarstwa, sztuki video oraz realizacji trójwymiarowych. Poruszając w swoich pracach tematy osobiste Ari Pelkonen wydaje się również nawiązywać do idei związanych z grafiką artystyczną. Jego prace cechuje oryginalny sposób konstruowania obrazów poprzez odkrywanie, zakrywanie, zapożyczanie i przemieszczanie elementów. W centrum artystycznej uwagi Pelkonena ważne miejsce zajmuje proces łączenia różnorodnych materiałów oraz technik graficznych z manualnym procesem tworzenia. Prace Ariego Pelkonena wystawiane były m.in. w Galerii Saatchi w Londynie, na Mänttä Art Festival latem 2021 roku, w Tartu Art Hall i Galerii EKA w Estonii, na wystawie Graphica Creativa w Muzeum Sztuki w Jyväskyli, na konferencji IMPACT10 Printmaking w Santander w Hiszpanii oraz w Galerii Forum Box i Galerii AMA w Helsinkach. Prace Ariego Pelkonena znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkch, zbiorach Fundacji Saastamoinen, Fundacji Paulo, Fundacji Jenni i Antti Wihuri oraz w zbiorach kilku fińskich muzeów sztuki, a także w zbiorach w Państwowej Kolekcji Sztuki Finlandii. W roku 20212 Ari Pelkonen został uhonorowany nagrodą Fińskiego Młodego Artysty Roku oraz nominowany do międzynarodowej nagrody Queen Sonja Print Award. Od 2018 roku Ari Pelkonen jest nauczycielem akademickim na Wydziale Grafiki Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Helsinkach.
http://aripelkonen.com

Tatu Tuominen to fiński artysta wizualny i wykładowca na Wydziale Grafiki Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Helsinkach. W jego pracach często przejawia się motyw związku pomiędzy drukowanym obrazem a pamięcią. Artysta często tworzy swoje prace na bazie obrazów źródłowych odnalezionych w książkach oraz w różnorodnych zbiorach fotografii, rysunków i grafik. W procesie twórczym Tatu Tuominena zawłaszczone obrazy przekształcane są w nową formę materialną, której artysta nadaje współczesny kontekst oraz nowe znaczenie. TatuTuominen bardzo sprawnie pracuje w środowisku multimedialnym stosując różnorodne formy wyrazu, takie jak instalacja, kolaż, video, wklęsłodruk sterowany komputerowo, wycinanie papieru itp. Jego realizacje artystyczne cechuje różnorodność skali od małych form graficznych wykonanych w technikach wklęsłodruku aż po wielkoformatowe grafiki w betonie zdobiące ściany budynków. W roku 2006 Tatu Tuominen uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych na Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Finlandii i za granicą, w tym MoCA w Szanghaju; Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkach, HAM Helsinki Art Museum, Tartu Art Hall i Galeria EKA w Estonii. Prace Tuominena można znaleźć w zbiorach kilku fińskich muzeów i kolekcjach sztuki, takich jak Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkach, Państwowa Kolekcja Sztuki Finlandii, Muzeum Sztuki w Helsinkach HAM, Kolekcja Sztuki Fundacji Jenny i Antti Wihuri, w Kolekcja Uniwersytetu Aalto, a także w kolekcji Francuskiej Biblioteki Narodowej . W roku 2018 roku Tuominen był nominowany do nagrody International Queen Sonja Print Award. W ostatnich latach zrealizował także kilka publicznych zamówień artystycznych w Helsinkach i Lahti.
http://tatutuominen.com